Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Giełda zaczęła odrabiać straty

opr. (koci)
fot. sxc.hu
fot. sxc.hu
Rok 2012 zaczął się bardzo dobrze dla funduszy inwestycyjnych. Dziewięć na dziesięć spośród wszystkich otwartych funduszy inwestycyjnych zakończyło styczeń na plusie.

 – Pomimo że w nowy rok wchodziliśmy z mieszanymi uczuciami, to jednak pierwszy miesiąc był dla inwestorów bardzo udany – mówi Bernard Waszczyk, analityk Open Finance. – Świadczy o tym choćby styczniowy wzrost WIG-u o 8,9 proc., co jest jego najlepszym miesięcznym osiągnięciem od lipca 2010 roku.

Dobra koniunktura panowała także na zdecydowanej większości światowych parkietów. Najwięcej zyskiwały indeksy giełd w krajach, których gospodarki zalicza się do wschodzących, ale i te rozwinięte nie pozostawały daleko w tyle. A wszystko za sprawą różnej maści wskaźników makroekonomicznych, których odczyty dla USA czy strefy euro mogą sugerować, że rozmiar spowolnienia w Stanach czy ewentualnej recesji w Europie będzie mniejszy od wcześniejszych oczekiwań. Swoje trzy grosze dorzucił też niewątpliwe Europejski Bank Centralny, w sposób pośredni wpompowując na rynek 0,5 bln euro.

Zobacz także. Giełda. W co dziś warto zainwestować?

Małe i średnie najlepiej

W efekcie ogólnoświatowej fali optymizmu i wzrostu apetytu inwestorów na ryzyko, na 367 monitorowanych przez Open Finanse funduszy otwartych znajdujących się w ofercie krajowych towarzystw funduszy inwestycyjnych, 340 (czyli 92,6 proc.), zakończyło styczeń na plusie

.

Najwięcej powodów do zadowolenia, przejawiających się pod postacią kolejnych procentów zysku, mają zwłaszcza ci, którzy w portfelach inwestycyjnych posiadają jednostki uczestnictwa funduszy akcji koncentrujących się na Europie Środkowowschodniej. Indeksy wielu giełd naszego regionu zyskały w minionym miesiącu po kilkanaście procent. Spore wzrosty nie ominęły Rosji i Turcji, które zazwyczaj w portfelach funduszy europejskich rynków wschodzących mają największy udział. Rosyjski RTS zakończył styczeń na 13,7-proc. plusie, zaś turecki XU100 zyskał 11,5 proc. Dzięki wzrostom średnia stopa zwrotu w tej grupie funduszy wyniosła ok. 9 proc. (fundusze uniwersalne 9,1 proc., a małych i średnich spółek 8,7 proc.).

– Jednak to nie do nich należy najwyższe miejsce na podium – mówi. – Najlepszą średnią stopę zwrotu za styczeń zanotowały bowiem fundusze akcji polskich małych i średnich spółek – wyniosła ona 9,2 proc. Daleko w tyle nie pozostawały fundusze akcji polskich uniwersalnych (8,8 proc.).

Zobacz także. Giełda. Marka Białystok po NewConnect idzie na parkiet Catalyst

Kurs nie sprzyjał

Po raz kolejny na wynikach funduszy zarówno akcji zagranicznych, jak i obligacji, piętno odcisnęła zmiana kursu walutowego. Dopóki złoty słabł, posiadacze tego typu funduszy liczyli dodatkowe, niekiedy całkiem pokaźne zyski. W styczniu sytuacja uległa jednak odwróceniu i złoty wyraźnie się umocnił. Licząc po średnim kursie NBP, notowania dolara spadły w miesiąc o 6,3 proc., a euro o 4,3 proc. Jaki ma to wpływ na wyniki, można prześledzić choćby na przykładzie funduszy akcji amerykańskich. Wycena oferowanych przez nie jednostek rozliczanych w dolarach średnio w ciągu miesiąca podskoczyła o 6,2 proc., ale już w przypadku jednostek złotowych średni zysk wyniósł już tylko 0,6 proc.

Zobacz także. Giełda. Blaski i cienie wejścia na parkiet

Warto wiedzieć

Przykładowe średnie stopy zwrotu funduszy na koniec stycznia 2012 r. (za 1 msc.)

♦ akcji polskich małych MiŚ – 9,2 proc.

♦ akcji europejskich rynków wschodzących – 9,1 proc. 

♦ akcji polskich uniwersalnych – 8,8 proc.

♦ akcji europejskich rynków wschodzących MiŚ – 8,7 proc.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny