Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gen. Komornicki: Bezpieczeństwo Polski może być zagrożone i to wojną na dużą skalę ze strony Rosji

Adam Jakuć
Adam Jakuć
Gen. Leon Komornicki uważany był za jednego z najzdolniejszych generałów młodego pokolenia. W latach 1992-97 był zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Gen. Leon Komornicki uważany był za jednego z najzdolniejszych generałów młodego pokolenia. W latach 1992-97 był zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Adam Jakuć
- Czarnym scenariuszem jest to, że bezpieczeństwo Polski może być zagrożone i to wojną na dużą skalę ze strony Rosji. Ona nie zmieni na nasze życzenie swojej polityki imperialnej i ofensywnego charakteru swojej armii, przygotowywanej do realizacji tej polityki siłą - ostrzega gen. Leon Komornicki, były zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Uważa pan, że Polska musi być przygotowana na czarny scenariusz. Czyli na jaki?
Czarnym scenariuszem jest to, że bezpieczeństwo Polski może być zagrożone i to wojną na dużą skalę ze strony Rosji. Ona nie zmieni na nasze życzenie swojej polityki imperialnej i ofensywnego charakteru swojej armii, przygotowywanej do realizacji tej polityki siłą.

Jak powinniśmy się przygotować na ten scenariusz?
Budując powszechną obronę państwa, która powinna się opierać na obronnie i psychologicznie przygotowanym społeczeństwie, które wyraża wolę i gotowość do obrony kraju. Tak przygotowany naród stanowi fundament powszechnego systemu obronnego Polski. Swoją obronę państwo podejmuje wykorzystując cały swój potencjał -materialny, zbrojny i ludzki. Ludzie są najważniejszym zasobem. Udowadnia nam to naród ukraiński. Dlatego obrona Ukrainy tak jest efektywna i tak długo trwa.

Broni pan wojsk obrony terytorialnej w Polsce. Dlaczego są tak ważne w systemie obrony państwa?
To rodzaj sił zbrojnych, który jest powołany do obrony na miejscu ojcowizny, gdzie człowiek się wychował i mieszka. To lekka piechota, uzbrojona w przenośną broń przeciwpancerną , przeciwlotniczą, drony, doskonale znająca teren. W obronie państwa ma istotne zadanie w działaniach rozproszonych, staczając tysiące różnorodnych walk, by rozdrobnić, osłabić i zatrzymać zgrupowania uderzeniowe agresora. Tym samym stworzyć warunki wojskom operacyjnym do ostatecznego rozbicia zatrzymanego przeciwnika i otworzyć obronę wzdłuż granicy państwowej. Efektywność tych wojsk potwierdza wojna obronna w Ukrainie, gdzie terytorialsi potwierdzają swą rolę „tarczy”, a wojska operacyjne rolę „miecza”.

Przekonuje pan, że dobrze się dzieje, że na wschód od Wisły powraca 18 Dywizja Zmechanizowana. Dlaczego?
Główny potencjał wojsk lądowych, w tym także obrony terytorialnej, powinien być odpowiednio rozmieszczony na wschód od Wisły. Bowiem ten obszar strategiczny jest w obronie państwa najważniejszy. Niedopuszczenie do opanowania go przez agresora decyduje o obronie państwa. A rzeka Wisła jest rubieżą strategiczną tej obrony, na której znajduje się serce Rzeczpospolitej. Tym samym utrata tego obszaru mogłaby zagrozić utratą niepodległości.

Wielokrotnie przestrzegał pan przed wojną informacyjną, którą od lat prowadzi Rosja. Jaki jest cel tej wojny?
Wojna ta ma za zadanie podzielić i skłócić naród, podważyć jego zaufanie do władz i w konsekwencji osłabić i pozbawić woli i gotowości do obrony ojczyzny. Ta wojna informacyjna jest skierowana także w NATO, w celu skłócenia państw sojuszu i podważenia jego roli i znaczenia w europejskim systemie bezpieczeństwa.

Jak Polska powinna pomagać teraz Ukrainie?
Wszechstronnie, we wszystkich obszarach, na miarę swoich możliwości i warunków. Przede wszystkim powinna pomagać armii ukraińskiej, dostarczając technikę bojową, która jest niezbędna, żeby Ukraina mogła prowadzić efektywnie obronę. Polska powinna nadal też kontynuować przekazywanie broni i amunicji z innych państw. Musi też być ambasadorem Ukrainy, zabiegając, żeby inne kraje europejskie spieszyły z realną pomocą w walce z agresorem oraz nadal przyjmować i opiekować się uchodźcami.

Czy wysyłanie czołgów na Ukrainę czymś nam grozi ze strony Rosji? Jak długo Rosja będzie bezczynnie patrzyła na to, że Polacy organizuję pomoc wojskową dla Ukrainy?
Z tym ryzykiem trzeba się liczyć. Ale Polska jako członek NATO jest odpowiednio zabezpieczona przed takim zagrożeniem. Czołgi trzeba wysyłać. Bo zwycięstwo Ukrainy w tej wojnie jest także w naszym interesie i Europy, bo to wojna przeciwko europejskiemu środowisku bezpieczeństwa.

A kto wygrywa wojnę na Ukrainie?
Tę wojnę wygra Ukraina, jeżeli będzie nadal otrzymywać niezbędną pomoc w technice bojowej i pozyskiwaniu informacji o działaniach podejmowanych przez agresora.

Jak pan ocenia postawę armii ukraińskiej?
Po pierwsze, postawa ta pokazuje, że armia przygotowała się do obrony kraju. Armia prowadzi w sposób niezwykle efektywny operację obronną Ukrainy, posiadając przewagę intelektualną i informacyjną nad armią rosyjską. Jest nowocześnie dowodzona, doskonale wykorzystuje teren. A armię skutecznie wspiera społeczeństwo i pozostałe elementy systemu powszechnej obrony państwa, bo Ukrainie udało się zbudować w ciągu ośmiu lat powszechną obronę kraju.

Jaki obraz armii rosyjskiej wyłania się po dwóch miesiącach wojny na Ukrainie?
Opinia o tej armii, która była kreowana przez rosyjską propagandę jako drugiej armii świata, niepokonanej, doskonale wyszkolonej i wyposażonej w nowoczesną technikę, w tej wojnie nie potwierdza się. Armia ta jest źle dowodzona, zdemoralizowana, a technika, którą dysponują jej żołnierze, nie spełnia oczekiwanej roli. Wojsko rosyjskie nie osiągnęło ani jednego celu politycznego w tej wojnie. A w wymiarze operacyjnym nie opanowało wyznaczonych obszarów na terytorium Ukrainy, osiągnąwszy dobowe tempo natarcia od 2-3 km .

Niedawno nazwał pan Putina psychopatą. Skąd ta pewność?
Wszystkie symptomy świadczą o tym, że to jest taki człowiek. Decyzje o rozpętaniu tej wojny na taką skalę - wojny zmierzającej do wyniszczenia potencjału gospodarczego Ukrainy i narodu ukraińskiego - są świadectwem , że tego typu decyzje może podejmować człowiek, który nie uznaje ryzyka, a więc ten, który jest osobą o psychopatycznych cechach.

Kiedy Putin spełni groźby o użyciu broni jądrowej?
Użycie taktycznej broni jądrowej przewiduje strategia i doktryna wojenna Rosji w celu deeskalacji wojny, ale na warunkach, które postawi Rosja. Jeżeli Rosja nie osiągnie zakładanych celów politycznych w dotychczasowych działaniach, prowadzonych w Ukrainie, to może użyć taktycznej broni jądrowej, tym samym takie prawdopodobieństwo istnieje i z nim się należy liczyć.

Twierdzi pan, że Putin od lat przygotowuje się do wojny na dużą skalę. Dlaczego pan tak uważa?
Dlatego, że rosyjska strategia nie wyrzekła się tego sposobu realizacji swojej imperialnej polityki i tym samym przez dwadzieścia lat Rosja budowała swoją armię o charakterze ofensywnym.

Dlaczego Zachód się temu biernie przyglądał?
Dlatego, że nie chciał sobie psuć relacji w robieniu interesów z Rosją i coraz bardziej był uzależniony od rosyjskiego gazu i ropy. Zachód „uwierzył” w rosyjską strategię Gierasimowa, która mówiła, że Rosja nie będzie prowadzić więcej wojen na dużą skalę, a wojna tzw. szóstej generacji będzie wojną bezkontaktową. Zachód nie reagował adekwatnie na wojny, które Rosja prowadziła w 2008 przeciwko Gruzji i w 2014, kiedy rozpoczęła tę wojnę przeciwko Ukrainie, która trwa do dziś.

Czy NATO jest faktycznie gotowe i zdolne do pomocy Polsce w razie ataku Rosji?
Tak. NATO zareagowało, wzmacniając nasze granice wschodnie. Jest w stanie pomóc, ale pomoc ta oparta jest głównie na zdolnościach armii Stanów Zjednoczonych. Dlatego tak ważnym jest obecność wojsk USA w Polsce i potrzeba dalszego wzmacniania tej obecności. A tym samym umacniania sojuszu z tym krajem.

Jak Amerykanie powinni nas wesprzeć?
W tej sytuacji, która jest, a może dalej eskalować w niekorzystnym dla naszego bezpieczeństwa kierunku, zachodzi potrzeba nie tylko wzmacniania naszej obronności i zbudowania powszechnej obrony RP, ale także zapewnienie stałej obecności na terenie Polski wojsk Stanów Zjednoczonych i w krajach nadbałtyckich. Zachodzi potrzeba, żeby stacjonowała u nas ciężka dywizja armii amerykańskiej.

Jakie zakupy wojskowe są najpilniejsze pana zdaniem?
Po pierwsze, musimy rozwijać wojska obrony terytorialnej i maksymalnie nasycać je nowoczesną małą techniką przeciwpancerną, przeciwlotniczą, dronami, amunicją krążącą i systemami minowania. To uzbrojenie, które potwierdziło swoją efektywność w obronie w Ukrainie, jest w stanie wyprodukować nasz przemysł obronny. Ponadto zachodzi pilna potrzeba realizacji programów związanych z obroną przeciwlotniczą wojsk bardzo krótkiego i krótkiego zasięgu oraz pozyskania w ramach zakupu w USA systemu średniego zasięgu Patriot, realizowanego w ramach programu „Wisła”.

Jak długo Rosja będzie prowadzić wojnę na Ukrainie?
Ta wojna będzie trwać długo i na pewno nie zakończy się w tym roku. Jej długość trwania uzależniona jest od następujących uwarunkowań: od osiągnięcia założonych celów politycznych tej wojny przez Rosję, od zachowania zdolności rosyjskiej armii do prowadzenia wojny , od efektywności działań armii ukraińskiej wyczerpujących zdolności wojsk rosyjskich w tej wojnie.

Jaki wpływ na armię rosyjską mają sankcję, które ograniczają dostęp do nowych technologii?
Przemysł obronny Rosji nie będzie w stanie produkować najbardziej nowoczesnego uzbrojenia dla tej armii, m.in. czołgów, samolotów i rakiet.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny