Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gekon dla nocnych marków

Janka Werpachowska [email protected] tel. 85 748 95 44
Gekon lamparci swoją nazwę zawdzięcza ozdobnym cętkom i pięknym, kocim oczom. Ta pochodząca z Azji jaszczurka jest bardzo chętnie hodowana w domowych terrariach. Można ją kupić w specjalistycznych sklepach za około 200 złotych.
Gekon lamparci swoją nazwę zawdzięcza ozdobnym cętkom i pięknym, kocim oczom. Ta pochodząca z Azji jaszczurka jest bardzo chętnie hodowana w domowych terrariach. Można ją kupić w specjalistycznych sklepach za około 200 złotych.
Ta jedna z piękniejszych jaszczurek to od kilku lat prawdziwy hit wśród terrarystów. Jest niewielka, niedroga - a przy tym żyje bardzo długo. Prawdziwą radość sprawi komuś, kto dopiero późnym wieczorem i nocą może swojemu pupilowi poświęcić trochę czasu.

Gekony, które można kupić w sklepach zoologicznych pochodzą ze specjalnych hodowli, nie ma więc obawy, że sprowadzimy do domu zwierzątko pozbawione wolności, wyrwane ze swojego naturalnego środowiska. Nawet kiedy kupujemy bardzo młode osobniki możemy być w niemal stu procentach pewni, że otrzymamy jaszczurki żądanej płci, wyselekcjonowane przez fachowców. Bo osoba mniej doświadczona może rozpoznać płeć gekona dopiero wtedy, kiedy jest to starszy egzemplarz. Jeżeli chcemy swoje domowe gekony rozmnażać, to kwestia ta jest bardzo istotna.

Dorosły gekon osiąga rozmiar około 28 centymetrów. Może w bardzo sprzyjających warunkach żyć nawet 20 lat, najczęściej jednak gekony w hodowli dożywają kilkunastu lat. To bardzo długo, dlatego ktoś, kto decyduje się na zakup tej jaszczurki musi się liczyć z tym, że na wiele lat bierze na siebie poważne zobowiązanie. Zwierzątko trzeba przecież codziennie nakarmić, wymienić mu wodę, oczyścić terrarium. A co kilka dni warto pupila dokładnie obejrzeć, żeby sprawdzić, czy jest w dobrej kondycji, czy nic mu nie dolega.

Mieszkanie

Terrarium dla gekonów może być szklane bądź drewniano-szklane. Przynajmniej jedna ścianka powinna być szklana, co umożliwia obserwację podopiecznych. Prawidłowe terrarium musi być wentylowane. Stosuje się dwa otwory wentylacyjne, położone w ten sposób, by następowała wymiana powietrza, ale nie powstawał przeciąg. Wielkość otworów wentylacyjnych uzależniamy od wielkości terrarium oraz temperatury pomieszczenia, w którym będzie ono stało.

Drugą ważną kwestią są drzwiczki, umożliwiające sprzątanie zbiornika i obsługę zwierząt. Najczęściej stosuje się przesuwane na prowadnicach szybki - jest to wyjście wygodne i warte polecenia. Można też zrobić drzwiczki na zawiasach, otwierające się jak drzwi szafki. Nie poleca się terrariów obsługiwanych od góry, gdyż większość jaszczurek reaguje nerwowo na dłoń zbliżającą się od tej strony, poza tym obsługa takiego terrarium jest mniej wygodna. Pozostaje jeszcze kwestia oświetlenia i ogrzewania zbiornika - jeśli dysponujemy terrarium z przeszklonymi bocznymi ściankami i dodatkowo zbiornik stoi w jasnym pomieszczeniu wystarczy światło dzienne. Jeśli mamy terrarium z zabudowanymi ściankami bądź stojące w ciemnym pomieszczeniu należy je doświetlić - np. używając świetlówek terrarystycznych bądź zwykłej, niezbyt mocnej świetlówki kompaktowej. Ogrzewając terrarium należy pamiętać o stworzeniu miejsc o zróżnicowanej temperaturze. Do ogrzewania terrarium można użyć żarówek-lustrzanek, kabli grzewczych bądź mat grzewczych, natomiast nie poleca się nagrzewających się sztucznych kamieni czy konarów dla gadów, gdyż często powodują one oparzenia. W terrarium gekona powinna panować temperatura 25-30 st.C, na tak zwanej wysepce ciepła - 35-40 st.C. W nocy, kiedy gekony są aktywne, wystarczy im temperatura pokojowa.

Wikt

Gekony są mięsożerne. Karmi się je świerszczami, małymi karaczanami, jedwabnikami, mączniakami - można to wszystko kupić w specjalistycznych sklepach bądź hodować samemu w domu. Latem, jeżeli mamy dostęp do czystych ekologicznie terenów, możemy łapać na łąkach różne owady (koniki polne, ćmy) dla swoich podopiecznych. Jeżeli nasza pani gekon jest ciężarna a także już po złożeniu jaj, można jej od czasu do czasu podać mysiego noworodka, jako bardzo wartościowy pokarm. To samo dotyczy jaszczurek osłabionych np. jakąś chorobą.

Opierunek

Właściciel terrarium z gekonami musi je codziennie wysprzątać z odchodów, resztek jedzenia, okresowo z wylinki (zrzuconej przez jaszczurkę skóry). Oczywiście przy okazji wymieniamy wodę na świeżą. Wnętrze terrarium zraszamy też czystą, niechlorowaną wodą. Raz na pół roku trzeba zrobić generalne porządki: wymienić ściółkę, wyszorować całe terrarium, wszystkie konary i kamienie.

Trzeba przyznać, że gekon ułatwia nam zadanie. Jaszczurki te zazwyczaj załatwiają się w jednym miejscu i jeżeli przestrzegamy zasady codziennego usuwania odchodów, nie będziemy narzekać na niemiłe zapachy.
Dobrze traktowany gekon łatwo się oswaja, można go brać do ręki, pozwolić mu nawet na spacery po biurku czy tapczanie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny