Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie szukać prezentów? W sieci. Robi tak już 14,5 mln Polaków

opr. mf Michał Rejmer, Kierownik Produktu alejahandlowa.pl, pkt.pl
Internet daje dużo narzędzi dla kupujących prezenty: porównywarki cenowe, serwisy aukcyjne...
Internet daje dużo narzędzi dla kupujących prezenty: porównywarki cenowe, serwisy aukcyjne...
W atmosferze gorączki świątecznych zakupów Polacy podobnie, jak mieszkańcy Europy Zachodniej, coraz częściej wybierają możliwość zamówienia towarów przez Internet. Decydują o tym przede wszystkim dwa czynniki: atrakcyjne ceny oraz elastyczność, jaką daje nam handel online.

Mogłoby się wydawać, że na niespełna dwa tygodnie przed Świętami wiele osób będzie miało gwiazdkowe zakupy za sobą. Jednak okazuje się, że co drugi Polak wciąż odkłada je na ostatnią chwilę. Niestety, taka postawa powoduje, że przed Świętami w tradycyjnych sklepach, szczególnie w dużych galeriach handlowych, panuje gigantyczny tłok. Nerwowa atmosfera, tłum klientów dookoła i pośpiech nie sprzyjają wyborowi prezentów. Co więcej, pod presją czasu można zdecydować się na zakup towaru, oferowanego często

w wygórowanej cenie. Jak zatem ustrzec się przed świąteczną gorączką? Na zakupy możemy wybrać się, np. do wirtualnych sklepów i galerii handlowych online. Wygoda, oszczędność czasu, pieniędzy oraz nerwów – te cechy sprawiają, że coraz chętniej skłaniamy się ku zakupom przez Internet.

Kto kupuje w sieci

Z zasobów Internetu korzysta obecnie ponad 18 milionów Polaków. Jak pokazują badania zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Grupy Nokaut, zdecydowana większość z nich, bo aż 81%, właśnie w Internecie dokonuje zakupów prezentów dla bliskich.

Co więcej, ponad 86% badanych uznaje zakup upominków online za dobry pomysł.

Co kupują Polacy

Kategoriami, które cieszą się największą popularnością wśród internetowych konsumentów są kultura, elektronika i odzież. Według badań zrealizowanych przez Millward Brown SMG/KRC Polacy najchętniej kupują filmy i muzykę. Znacznie mniejsze zainteresowanie budzą artykuły luksusowe, takie jak biżuteria czy zegarki, kupowane przez 11% internautów oraz artykuły spożywcze, wybierane przez blisko co dwudziestego konsumenta. Co ciekawe, tzw. e-delikatesy mimo niszy, jaką obecnie stanowią internetowe zakupy żywności, w okresie świątecznym notują nawet 80% wzrost zamówień.

Gdzie kupować

Podobnie jak w przypadku tradycyjnego handlu, gdzie zakupy możemy robić,

m.in. w lokalnych sklepach, na bazarach czy w dużych galeriach handlowych, w Internecie również mamy do dyspozycji różnorodne opcje. Jeśli mamy pomysł na prezent, dobrym rozwiązaniem może być wizyta w konkretnym sklepie internetowym lub weryfikacja ofert

w popularnych porównywarkach cenowych. Alternatywę stanowią platformy aukcyjne, pozwalające wylicytować przedmiot często za bardzo atrakcyjną cenę. W tym przypadku należy jednak zwrócić uwagę na czas zakończenia aukcji oraz sposób dostawy tak, aby przesyłka mogła dotrzeć do nas przed Świętami.

Natomiast odpowiednikiem galerii handlowych w wirtualnym świecie są serwisy grupujące oferty sklepów internetowych, np. alejahandlowa.pl. Obecnie za pośrednictwem tego portalu można wyszukać przeszło 1,8 mln produktów, oferowanych przez ponad 10 tys. sklepów. Dzięki temu jesteśmy w stanie wygodnie przeglądać różnorodne kategorie towarów oraz szybko wyszukiwać konkretne produkty. Co więcej, rozwiązania tego typu pozwalają także wybrać sprzedawców mieszczących się w naszym regionie. Dzięki temu jeżeli będzie to dla nas wygodniejsze, po transakcji możemy odebrać towar osobiście i nie martwić się o przesyłkę. Przewagą sklepów internetowych nad tradycyjnymi placówkami handlowymi jest także możliwość zwrotu towaru w terminie do 10 dni od daty zakupu, bez względu na powód. Należy tylko pamiętać, aby towar nie został przez nas uszkodzony.

Na co zwrócić szczególną uwagę

Aby w pełni cieszyć się z zalet internetowych zakupów powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, warto sprawdzić wiarygodność sprzedawcy. Można to zrobić, m.in. analizując informacje podane na stronie internetowej, nawiązując bezpośredni kontakt lub sprawdzając opinie innych użytkowników. Po drugie należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa informatycznego, czyli m.in. nie udostępniać niepotrzebnie danych osobowych czy danych kart płatniczych. Dzięki temu będziemy mogli bez przeszkód korzystać ze wszystkich korzyści zakupów online.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny