MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie na spacer w woj. podlaskim. Gdzie warto się wybrać w weekend 7 - 8 września? TOP 10 tras

Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
W woj. podlaskim jest wiele ciekawych tras spacerowych. Mamy dla Was 10 sugestii. Możecie namówić znajomych lub rodzinę i razem odkrywać uroki naszego regionu. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 10 tras na spacer w woj. podlaskim. Co tydzień wybieramy inny zestaw.

Spis treści

Ścieżki spacerowe po woj. podlaskim

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras na spacer w woj. podlaskim, które inni wypróbowali. Wybierz najlepszą dla siebie.

Nim wyruszysz, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 14 września w woj. podlaskim ma być od 17°C do 25°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 13% do 45%.

🌳 Trasa spacerowa: Szlak Powstań Narodowych (Stoczek Łukowski - Miedzina) - Pieszy Czerwony ver. 2020

  • Początek trasy: Drohiczyn
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 136,44 km
  • Czas trwania spaceru: 30 godz. i 51 min.
  • Przewyższenia: 65 m
  • Suma podejść: 687 m
  • Suma zejść: 668 m

Trasę spacerową mieszkańcom poleca JJ_Active

Szlak Powstań Narodowych - generalnie nawet jego opiekun PTTK Siedlce specjalnie nie wie jak on faktycznie przebiega i potwierdzają jego przejście w 2019 po śladzie z aplikacji choć szlak w kilku miejscach ma zupełnie inny przebieg (nieświadomie mylą innych). Aplikacja szlakowa Mazowsze tez czasami przekłamuje przebieg. Jest zasada, że jak nie ma znaków przez 500 metrów to nie idzie się szlakiem. Szlak dosyć długi jednak dość prosty technicznie - po drodze jedna przeprawa brodem przez rzeczkę (brak mostka).
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Szlak kupiecki

  • Początek trasy: Drohiczyn
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 77,99 km
  • Czas trwania spaceru: 25 godz. i 60 min.
  • Przewyższenia: 62 m
  • Suma podejść: 162 m
  • Suma zejść: 168 m

Powiat_Siemiatycze poleca tę trasę na spacer

Z punktu początkowego szlaku można obserwować panoramę Bugu. Przy trasie napotkamy wiele bunkrów różnej konstrukcji. Zmierzamy do wsi Arbasy Duże.

ARBASY DUŻE (1,5 km) we wsi kapliczka murowana z XVIII w., zabytkowe domy nr 33, 35 oraz młyn wodny z 1909 r.ŚLEDZIANÓW (4 km) zabytki: zespół kościoła parafialnego p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, kilka zagród i budynków drewnianych z przełomu XIX i XX w.

WIERZCHUCA NAGÓRNA (7 km) we wsi kilka ciekawych budynków drewnianych

Po opuszczeniu wsi szlak podąża w kierunku północno-wschodnim i szosą wprowadza nas do Putkowic Nadolnych, gdzie skręcamy na północny-zachód i drogą wiodącą przez las dochodzimy do Chutkowic, po minięciu których zmierzamy do Chrołowic

CHROŁOWICE (14 km) we wsi szkoła drewniana z lat trzydziestych naszego stulecia i zabytkowe zagrody drewniane nr 8 i nr 10

Po minięciu wsi kierujemy się dalej na południowy-wschód i dochodzimy do szosy w pobliżu mostu na rzece Bug w Tonkielach. Mijając przystanek PKS idziemy szosą , a potem drogami polnymi do Minczewa.

MINCZEWO (19 km) zabytkowy dom drewniany nr 1 z około 1880 r. , przy drodze wiodącej do Rudnic kapliczka z rzeźbą Jana Nepomucena w środku. Idąc dalej do Runic widzimy pośród pól rozrzucone liczne bunkry, kierując się na południowy-wschód przechodzimy przez dębowy zagajnik i docieramy do Runic.

RUNICE (22,5 km)

DROHICZYN (25 km) - opisz przy SZLAKU NADBUŻAŃSKIM,

Dalej przez wieś Bujaki, Krupice szlak prowadzi do Siemiatycz

SZLAK KUPIECKI - część wschodnia

(znaki żółte, długość 40 km)

SIEMIATYCZE0 powstały w XV wieku jako centrum dóbr królewskich. Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z X wieku p.n.e. W 1542 r. Siemiatycze otrzymały prawa miejskie. Posiadają bardzo bogatą historię. Obecnie 16 tysięczne miasto powiatowe.

  • zabytki:
    a) KOŚCIÓŁ P.W. WNIEBOWZIĘCIA NMP I KLASZTOR POMISJONARSKI.

b) CERKIEW PRAWOSŁAWNA p.w. Narodzenia Matki Bożej i Świętych Apostołów Piotra i Pawła, murowana z 1866 r.

c) BOŻNICA powstała w latach 1791-1801, zniszczona w okresie wojny, odbudowana w latach 1961-1964. Obok znajduje się dawny dom talmudyczny restaurowany na cele biblioteki.

Ogółem w Siemiatyczach znajduje się ok. 150 obiektów zabytkowych.

  • atrakcją jest zalew na rzekach Mahomet i Kamionce, gdzie znajdują się strzeżone kąpieliska i wypożyczalnie sprzętu pływającego.

SŁOWICZYN (2,5 km)

BACIKI BLIŻSZE (5 km)

  • warto obejrzeć:
    a) zagroda młynarska z lat 30-tych naszego stulecia
    b) park podworski z murowanym dworem z pocz. XX wieku
    c) pod nr Dom murowany z lat dwudziestych, a w zagrodzie nr 5 stodoła z 1934 r.

SYCZE (11,5 km) stacja kolejowa pomiędzy Siedlcami i Czeremchą - w pobliżu Świętej Góry Grabarka.

GRABARKA (12,5 km) ? wieś w której znajduje się Święta Góra Grabarka ? miejsce kultu wyznawców prawosławia o znaczeniu ponadregionalnym.

KOŃSKIE GÓRY (13,5 km)

RADZIWIŁŁÓWKA (17 km) niegdyś Radziłówka. Wieś założona w 1576 r. W otoczeniu wsi: cudowne źródełko Sidzionka leżącego na zachód od szlaku przy szosie w kierunku Moszczonej Królewskiej, tzw. Święta Góra, domy nr 33 i 30 z ok. 1920 r.

GRABOWIEC (20 km)

MIELNIK (22km)

MIELNIK PRZEDMIEŚCIE (23,5 km)

WAJKÓW - dawniej przedmieście Mielnika, obecnie osada letniskowa.

Szlak wiedzie drogą u stóp wzgórza do Sutna. Podrodze można podziwiać panoramę na rzekę Bug, warto też zatrzymać się by obserwować wiele gatunków ptaków. Do Sutna wchodzimy przez skarpę nad starorzeczem. Na niej stał XVI dwór zniszczony w 1939 r. Do dnia dzisiejszego pozostały jedynie resztki alei dojazdowej i parku.

SUTNO (32 km) ciekawe obiekty: zagroda 88, dom i stodoła z 1922 r. , domy nr 43,45,73, 79, 87, 89, 92, 93 wszystkie z lat dwudziestych dwudziestego wieku, pomnik upamiętniający pacyfikację wsi w 1941 r.

Z Sutna szlak prowadzi do wsi Niemirów, do której to wchodzimy przy kościele.NIEMIRÓW (39 km) do zabytków należą: układ przestrzenny z XVII w., zespół kościoła parafialnego p.w. św. Stanisława Biskupa, na który składają się: kościół z 1789-1790 przebudowany w 1823 r., brama-dzwonnica z 1823 r. Dawna szkoła, obecnie poczta mieszcząca się przy Placu Wyzwolenia - drewniana z 1922 r. Wiatrak koźlak drewniany z poł. XIX w.

Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Spacer dookoła Rucianej-Nidy

  • Początek trasy: Nowogród
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 6,27 km
  • Czas trwania spaceru: 2 godz. i 5 min.
  • Przewyższenia: 64 m
  • Suma podejść: 176 m
  • Suma zejść: 132 m

Spacerowiczom trasę poleca Guber

Ten niespełna siedmiokilometrowy szlak pieszy doskonale nadaje się na popołudniową przechadzkę. Na jego pokonanie potrzeba około 2 godzin. Wiedzie on przez zróżnicowane lasy, począwszy od borów sosnowych, aż po podmokłe lasy liściaste. Zgodnie z tradycją szlak ma swój początek w Centrum Informacji Turystycznej i Promocji. Wyruszamy stąd ul. Dworcową w kierunku drugiej części miasta - Nidy. Po ok. 300m na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w Aleję Wczasów. Mijamy położony po prawej stronie drogi Urząd Miasta i Gminy oraz pocztę. Za pocztą skręcamy (tuż przed sklepem) w lewo w ulicę Słowiańską. Kierujemy się do położonej na końcu niej plaży. Dojście do niej umożliwiają schodki na końcu ulicy. Po zejściu nad jezioro kierujemy się w prawo. Droga biegnie teraz nad samym jeziorem po leśnej ścieżce. Idziemy cały czas szlakiem pomarańczowym. Po około 500m dochodzimy do Ośrodka Wypoczynkowego "Wodnik". Przechodzimy przez jego teren, dalej idziemy leśną ścieżką nad jeziorem i dochodzimy do kolejnego ośrodka "Perła Jezior". Stamtąd szlak prowadzi do Ośrodka Turystyki Wodnej PTTK "U Andrzeja", przechodzimy przez jego teren i wychodzimy na Aleję Wczasów. Przecinamy ulicę i wchodzimy na leśny dukt. Prowadzi on nas przez las oddzielający obie części miasta. Na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Teren w tym miejscu staje się pagórkowaty. Po kilku minutach marszu po lewej stronie, w dole można dostrzec rzekę Nidkę. Cały czas kierujemy się pomarańczowym szlakiem, który wiedzie przez las. Docieramy w końcu do Rucianego. Przechodzimy przez tory kolejowe i docieramy do drogi nr 58. Przecinamy ją wchodząc w ulicę Cichą. Po prawej stronie mijamy stary cmentarz i kierujemy się dalej ulicą Cichą, aż dotrzemy do skrzyżowania w Guziance. Tam skręcamy w prawo wchodząc w ulicę Mazurską, którą docieramy do Informacji Turystycznej kończąc wycieczkę.
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Białowieski Park Narodowy - Muzeum Przyrodniczo-Leśne w Białowieży

  • Początek trasy: Hajnówka
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 1,69 km
  • Czas trwania spaceru: 2 godz. i 4 min.
  • Przewyższenia: 60 m
  • Suma podejść: 106 m
  • Suma zejść: 137 m

Spacerowiczom trasę poleca Pawemark

Muzeum Przyrodniczo-Leśne w Białowieży jest wyjątkowym miejscem, ponieważ z jednej strony jest to najstarsze muzeum w województwie podlaskim, a zarazem odznacza je bardzo nowoczesny sposób prezentacji wystaw. W zbiorach muzeum prezentowane są rzadkie okazy i cenne kolekcje naukowe.
Atutem Muzeum Przyrodniczo-Leśnego w Białowieży jest sposób prezentacji zbiorów. Opiera się on na nowoczesnych technologiach i w niczym nie przypomina kojarzącego się ze słowem muzeum zwiedzania wystaw w gablotach za szkłem. Muzeum Przyrodnicze w Białowieży prezentuje ekspozycje kulturowe, botaniczne i zoologiczne. Na wystawach podziwiać można fragmenty ekosystemu Puszczy Białowieskiej, czyli na przykład lisa lub łosia w naturalnym dla niego środowisku oraz pełne sceny z życia zwierząt, np. żery wilków. W muzeum zobaczyć można również fazy rozkładu drewna i inne procesy ekologiczne. Twórcy wystaw zadbali o pełną oprawę dźwiękową i świetlną ekspozycji, dlatego zwiedzając poszczególne wystawy towarzyszą nam odgłosy zwierząt, śpiewy ptaków i inne dźwięki puszczy. Ponadto, przygotowane makiety są otoczone wielkoformatowymi fotografiami. Wszystko to sprawia, że zwiedzający muzeum mogą poczuć się jak w puszczy.

Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🌳 Trasa spacerowa: Imprezy w Białymstoku

  • Początek trasy: Wasilków
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 2,18 km
  • Czas trwania spaceru: 48 min.
  • Przewyższenia: 60 m
  • Suma podejść: 115 m
  • Suma zejść: 119 m

Trasę spacerową mieszkańcom poleca Meg

Jak przystało na "Polską stolicę tańca" w Białymstoku znajdziemy wiele miejsc w których możemy spróbować naszych sił na parkiecie. Trasa obejmuje najbardziej popularne miejsca, w których potańczymy i pobawimy się, a przy odrobinie szczęścia spotkamy uczestników programu "You can dance", którzy skutecznie rozsławili taneczną stronę miasta.
Trasa prowadzi po najpopularniejszych klubach a kończy się na Rynku Kościuszki, który w okresie letnim pełen jest ogródków.
Zaczynamy ulicą Lipową - pierwszy punkt to numer 19: Klub/Restauracja Prognozy. Następnie kierujemy się ku ulicy Malmeda, zagłębia klubowego. Odwiedzamy kolejno Jungle, VIP, M7, Metro i Loft. Następnie kierujemy się ku Rynkowi Kościuszki, pełnemu kawiarni, restauracji i pubów.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🌳 Trasa spacerowa: Suwalski Gigant (Jastrzębna - Gołdap) - Pieszy Czerwony ver. 2021

  • Początek trasy: Sejny
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 213,1 km
  • Czas trwania spaceru: 244 godz. i 16 min.
  • Przewyższenia: 195 m
  • Suma podejść: 2 459 m
  • Suma zejść: 2 410 m

JJ_Active poleca tę trasę na spacer

Suwalski Gigant (Jastrzębna - Gołdap) - Pieszy Czerwony ver. 2021. Szlak w województwie podlaskim już w dosyć opłakanym stanie (zdecydowanie potrzeba renowacja) jednak o ile idzie się dobrze to znaki są. Mało jest miejsc bez oznakowania ewentualnie z usuniętym oznakowaniem. Miejsca trudniejsze techniczne oraz przeszkody zaznaczyłem wykrzyknikami. W województwie warmińsko mazurskim szlak w dosyć dobrym stanie (najprawdopodobniej niedawno go odmalowano). Szlak dosyć ciekawy, długi po drodze napotkamy sporo lokalnych atrakcji:) Ogólnie polecam. Poprowadziłem szlak wg znalezionego oznakowania (szukałem szlaku) a nie wg. papierowej mapy (suwalszczyzna 2019) stąd różnice w jego przebiegu w kilku miejscach.
Nawiguj


Idealne na spacer

Materiały promocyjne partnera

🌳 Trasa spacerowa: Spacer po Siedlcach

  • Początek trasy: Drohiczyn
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 6,03 km
  • Czas trwania spaceru: 2 godz. i 1 min.
  • Przewyższenia: 8 m
  • Suma podejść: 12 m
  • Suma zejść: 12 m

Spacerowiczom trasę poleca Szemka

Spacer po Siedlcach rozpoczynamy u zbiegu ulic Piłsudskiego i Kilińskiego, czyli od skweru im Jana Pawła II. W centralnym miejscu skweru znajduje się pomnik papieża Jana Pawła II wystawiony na pamiątkę wizyty Ojca Świętego w Siedlcach w 1999 roku. Dalej kierujemy się na południe, wzdłuż ulicy Kilińskiego. Po obu stronach ulicy możemy podziwiać zabytkowe kamienice. U zbiegu ulic Kilińskiego i Sienkiewicza zajduje się rondo, a w jego centrum zabytkowy Kościół Garnizonowy. Nastepnie kierując sie dalej na południe wzdłuż ulicy Kilińskiego docieramy do ulicy 3go Maja. Kierując się na zachód wzdłuż ulicy 3go Maja tuż przy rondzie mijamy szereg zabytkowych kamienic. Zbliżając się do ulicy Armii Krajowej mijamy gmach Uniwesytetu Podlaskiego (zwanego dawniej Akademią Podlaską). W mijanym budynku mieścił się wcześniej Rektorat uczelni. Dalej udajemy się na północ wzdłuż ulicy Armii Krajowej, po czym skręcamy w prawo w ulicę Sienkiewicza. Przy ulicy tej, podobnie jak przy ulicy Kilińskiego, znajduje się mnóstwo zabytkowych kamieniczek. Podziwiając urokliwą uliczkę docieramy spowrotem do Kościoła Garnizonowego. Dalej udajmy się wzdłuż ulicy Kilińskiego na północ aż do głównej ulicy Siedlec - ul. Piłsudskiego. Kierując się na wschód dotrzemy do budynku w którym mieści się obecnie Biblioteka Miejska, a tuż za nią Ratusz Miejski zwany potocznie Jackiem. W budynku ratuszowym znajduje się obecnie Muzeum. Po minięciu Ratusza przed naszymi oczami staje najstarszy kościół w Siedlcach - kościól św. Stanisława. Tuż obok kościoła znajduje się również zabytkowa Dzwonnica. Po drugiej stronie ulicy Piłsudskiego, dokładnie na przeciw kościoła znajduje się zabytkowy budynek poczty. Mijając pocztę skręćmy w ulicę Kościuszki aby dotrzeć do Parku Miejskiego. Już z oddali możemy zauważyć przepiękny kompleks pałacowy w którym niegdyś mieszkała Aleksandra Ogińska, natomiast bywali tu również Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz czy nawet król Stanisław August Poniatowski. W pałacu obecnie znajduje się Rektorat Uniwersytetu Podlaskiego. Po obejrzeniu pałacu skierujmy się wgłąb parku, aby przespacerować się wokół stawu z fontanna, wzdłuż alejek podziwiając pięknie zadbane grządki kwiatków. Po wschodniej stronie parku - w tak zwanym starym parku - znajduje się Amfiteatr, w którym odbywają się imprezy kulturalne. Po wyjściu z parku udajmy się wzdłuż ulicy Konarskiego w kierunku ulicy Biskupa Ignacego Świrskiego. Idąc tą ulicą po prawej stronie miniemy zabytkowy budynek w którym niegdyś znajdował się miejski teatr, poźniej szkoła muzyczna, natomiast obecnie Urząd Stanu cywilnego. Z ulicy Świrskiego skręćmy w ulicę Pustą przy której możemy wstąpić na obiad do restauracji Janusz. Następnie pełni sił możemy ruszyć wzdłuż ulicy Asłanowicza w kierunku zachodnim. Spoglądając za siebie możemy zobaczyć główną bramę wjazdową do Pałacu Ogińskich. Natomiast na samym szczycie ulicy znajduje się kolumna Toskańska, która niegdyś miała na celu wskazywać orszakowi króla drogę do pałacu. Dalej przejdźmy ulicą Armii Krajowej do ulicy Katedralnej, by tu zwiedzić przepiękną neogotycką Katedrę. Na przeciwko Katedry znajduje się budynek, w którym mieści sie rozgłośnia radiowa - Katolickie Radio Podlasie, oraz Muzeum Diecezjalne. Następnie idąc wzdłuż ulicy Świrskiego skręćmy w ulicę Elizy Orzeszkowej. Na rogu znajduje się świeżo odnowiony budynek Centrum Kultury i Sztuki. W tym miejscu odbywają się koncerty, przeglądy, festiwale, warsztaty, konkursy, przedstawienia, spotkania literackie i poetyckie, wystawy, seanse filmowe oraz wiele innych wydarzeń kulturalnych. W Centrum znajduje się również kawiarnia, w której można spotkać się z przyjaciółmi. Idąc dalej wzdłuż ulicy Orzeszkowej po lewej stronie mijamy bardzo sympatyczny lokal - Pub Mylna. Panuje w nim niepowtarzalny klimat i świetnie nadaje się na wieczorny wypad z przyjaciółmi. Następnie udajmy się w kierunku południowym do ulicy Piłsudskiego, aby dotrzeć na Skwer Niepodległości. Tu znajduje się pomnik ku czci Marszałka Józefa Piłsudkiego. Nastpępnie ze Skweru Niepodległości udajmy się z powrotem na Skwer Jana Pawła II, aby tutaj odpoczywając na ławeczce zakończyć nasz spacer posilając się najlepszą zapiekanką w mieście.
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Spacer po Arboretum

  • Początek trasy: Michałowo
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 2,28 km
  • Czas trwania spaceru: 37 min.
  • Przewyższenia: 66 m
  • Suma podejść: 510 m
  • Suma zejść: 527 m

Pwlctk poleca tę trasę na spacer

Arboretum w Kopnej Górze. Bardzo dobre miejsce na spacer. Arboretum znajduje się około 12km za Supraślem (z Białegostoku około 22km). Są atrakcje dla dzieci, plac zabaw, ścieżki edukacyjne. Są miejsca, w których można usiąść i odpocząć. Przejście całego Arboretum zajmuje od 30 do 90 minut, w zależności od tępa i ilości przystanków.

Jest to rodzaj ogrodu botanicznego powstałego w leśnym otoczeniu. Funkcjonuje od 1988 roku na powierzchni 26 ha, prezentuje wiele gatunków drzew i roślin. Arboretum służy celom edukacyjnym i naukowym, ale jest też popularnym miejscem rekreacji i wypoczynku. Arboretum udostępniane jest do zwiedzania w okresie 1.04 - 30.09. W dni robocze otwarte w godz. 8-15 a w dni wolne od pracy w godz. 9-19. Wstęp wolny.

Około 300 metrów od parkingu przy głównej drodze jest zajazd Sokołda, można tam tanio i dobrze zjeść. Bardzo dobre jedzenie, polecam :)
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: 'Skrzydlaty Drapieżca' (Puszcza Białowieska)

  • Początek trasy: Hajnówka
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 29,46 km
  • Czas trwania spaceru: 3 godz. i 36 min.
  • Przewyższenia: 57 m
  • Suma podejść: 205 m
  • Suma zejść: 220 m

Spacerowiczom trasę poleca Tourbike

Czas na odpoczynek po kilku dniach rowerowych.
Samochodem jedziemy z Masiewa do Gruszek do Nadleśnictwa Browsk. Tam spacer po herbarium i rzut oka na ostoję żubrów, tę którą wszyscy oglądamy na żywo na żubry online.
Z Gruszek kierujemy się na 'narewkowską drogę'. W jej połowie, na 'średniej budce' zostawiamy auto i tuptamy na nową ścieżką edukacyjną 'Orlik krzykliwy' w dolinie Łutowni. Pętla ma długość ok 3 km, 10 przystanków po drodze z tablicami informacyjnymi i wieżę widokową w dolinie Narewki. Szczęście dopisało i tym razem, orlik nadleciał, zakołował nad nami i znikł za ścianą lasu.
Po krótkiej wizycie w Białowieży i obiadku w Restauracji Parkowej wracamy do Masiewa.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🌳 Trasa spacerowa: BRZEZINY KAPICKIE

  • Początek trasy: Knyszyn
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 9,23 km
  • Czas trwania spaceru: 3 godz. i 5 min.
  • Przewyższenia: 5 m
  • Suma podejść: 3 m
  • Suma zejść: 8 m

Trasę spacerową mieszkańcom poleca Turystyka

Miejsce: Brzeziny Kapickie; szlak turystyczny BPN czerwony: fragment wzdłuż Kanału Kapickiego oraz polana przy leśniczówce.
Atrakcje: Trasa ścieżki rozpoczyna się na polanie przy leśniczówce dalej przebiega ww. fragmentem szlaku czerwonego poprzez bagienny las (głównie brzozy i olsze) wzdłuż kanału Kapickiego. Atutem ścieżki jest jej wymiar edukacyjny - wzdłuż trasy ustawionych jest kilka tablic edukacyjnych opisujących poszczególne walory przyrodnicze widziane w najbliższym otoczeniu ścieżki. Są to informacje nt. bagiennych brzezin i występujących w nich roślinach i zwierzętach (opisy ekologii bobra, łosia, wybranych gatunków ptaków). Na końcu ścieżko usytuowana jest mała czatownia, z której przy odrobinie szczęścia można podglądać łosie lub ptaki drapieżne polujące na bagiennych łąkach. Wrażenia z wycieczki można podsumować przy ognisku na polanie przy leśniczówce, na której znajduje się zadaszona wiata.
Jak dotrzeć: Z Goniądza można udać się tam rowerem lub samochodem (wytrawni piechurzy mogą sobie zrobić spacer; z Goniądza do mostku na kanale przy leśniczówce - 7 km). Kierujemy się w stronę Wólki Piasecznej i dalej w kierunku leśniczówki. Przy mostku na kanale zostawiamy samochód; dalej udajemy się pieszo lub rowerem (uwaga: szlak miejscami uszkodzony przez bobry, w pełni sezonu dużo wegetacji). Dystans: od mostku do końca lasu i z powrotem ok. 7 km, czas wyprawy pieszej to 2-4 h, wyprawy rowerowej (trasa trudna - droga miejscami wyboista) do 2 h.
Uwaga! Zanim wyruszysz na szlak miej pewność, że posiadasz bilety wstępu do BPN. W Punkcie Informacji Turystycznej w Osowcu Twierdzy (w innych miejscach sprzedaży komisowej) można zakupić przewodnik po ścieżce
Nawiguj


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Czy warto spacerować?

Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.

Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.

WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.

Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.

Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.

Podlaskie - raj dla miłośników przyrody

Region ten jest doskonałym miejscem na wycieczki, które umożliwią bezpośredni kontakt z naturą. Podlasie oferuje wiele możliwości, zarówno dla osób spędzających urlop, jak i tych, którzy planują krótki weekendowy wypad. Warto zwrócić uwagę na Parki Narodowe, które są prawdziwymi skarbami regionu. Biebrzański, Narwiański, Wigierski oraz Białowieski Park Narodowy to miejsca, gdzie przyroda rozkwita w pełnej krasie. To również raj dla aktywnego turysty, który może cieszyć się wędrówkami pieszymi. Podlasie to magiczna kraina, w której można spotkać łosie, żubry i bociany. Charakterystyczne cerkwie i drewniane domy dodają regionowi unikalnego uroku. Nie zapominajmy także o wielkomiejskim Białymstoku, który stanowi doskonałe kontrastowe tło dla tej przyrodniczej harmonii. Zobacz atrakcje województwa podlaskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny