Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Gdybym pisał wiersze wojenne, a nie byłbym na wojnie, to nie byłyby to dobre wiersze". Wieczór poetycki w Książnicy Podlaskiej (zdjęcia)

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Wieczór poetycki w Książnicy Podlaskiej
Wieczór poetycki w Książnicy Podlaskiej Piotr Łozowik
W środę 23 lutego w Książnicy Podlaskiej odbyło się spotkanie autorskie Michała Fałtynowicza. Mityng poprowadziła poetka pochodząca z Augustowa Janina Osewska. Młody twórca opowiadał o początkach swojej przygody z pisaniem, o trudnościach z tym związanych, o przełamywaniu wstydu.

- To nie jest tak, że budzi się człowiek pewnego dnia i zaczyna pisać wiersze, to musi być powiązane z dłuższym procesem jaki w człowieku zachodzi. Nie umiem dokładnie określić daty ani okresu kiedy zaczynałem, na pewno były to czasy szkolne, przełom gimnazjum i liceum Żaden z tych wierszy nie był udany, były to wiersze rymowane. Był to sposób na wyrażenie siebie, na karteluszkach, na marginesach zeszytu. Interesowałem się literaturą, poezją, chciałem się w tym sprawdzić i tak już zostało - wspominał poeta.

Spotkanie dotyczyło jednak przede wszystkim ostatniego tomiku wierszy Michała Fałtynowicza pt."Traktat barbarzyńcy".
- Mam w sobie taką cząstkę, która lubi krytykować. Z drugiej strony nie lubię hipokryzji i krytykowania rozumianego jako "ja jestem lepszy". W "Traktacie barbarzyńcy" wskazuję zjawiska, które są cząstką katastrofy ekologicznej, która się dzieje. A winni są temu ludzie, wśród nich i ja. Nie tylko krytykuję i mówię "uczcie się ode mnie", ale ja po prostu żyję i widzę, że moje życie codzienne, bierność w wielu sytuacjach też świadczy o moim dokładaniu cegiełki do katastrofy ekologicznej - tłumaczył autor.

Michał Fałtynowicz to poeta i dramaturg urodzony w 1996 r. w Suwałkach. Swoje wiersze zamieszczał w czasopismach literackich: „Topos”, „Akcent”, „Czas Literatury”, „Fabularie”, „eleWator”, „Almanach Prowincjonalny”, „Kroniki według Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach”, opowiadanie Pierwszy dzień wojny – w kwartalniku artystycznym „Bliza”. W 2019 roku ukazał się zbiór jego czterech sztuk scenicznych pt. "Ciemność", w 2020 tom poetycki "Witajcie w moim Betlejem!" (nominowany do nagrody im. K.I.Gałczyńskiego Orfeusz Mazurski). Tom Traktat barbarzyńcy, z 2021r., to najnowsza propozycja Michała Fałtynowicza. Suwalczanin mieszka obecnie w Gdańsku, gdzie jest doktorantem na tamtejszym uniwersytecie.

Środowe spotkanie odbyło się w ramach "Miesiąca Poezji", który jest swoistym preludium do Festiwalu Literackiego "Autorzy i książki” organizowanego już po raz szósty przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Główne atrakcje festiwalu zaplanowane zostały na 12-14 maja. Tegoroczna edycja zatytułowana jest „bliżej Natury”.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny