Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GDDKiA Białystok wyremontuje drogi krajowe. Co z ekspresówkami? Znamy plany drogowców na 2019 rok (zdjęcia)

(mg)
Remontowe plany GDDKiA w Białymstoku
Remontowe plany GDDKiA w Białymstoku GDDKiA
W planach jest przebudowa kilkunastu odcinków dróg krajowych, w tym m.in. trasy łączącej Bielsk Podlaski z Połowcami. Są też dobre wiadomości z ekspresówek. Za miesiąc ma być gotowa obwodnica Suwałk.

Plany Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku na ten rok zakładają rozpoczęcie przebudowy ponad 45 kilometrów dróg krajowych w naszym województwie.

- I to przebudowy w szerokim zakresie – ze wzmocnieniem bądź budową nowej konstrukcji jezdni, z lewoskrętami na skrzyżowaniach, z jezdniami dodatkowymi (drogi serwisowe) wreszcie ze ścieżkami rowerowymi lub ciągami pieszo – rowerowymi. Do tego budowa odwodnienia jezdni kanałów technologicznych, czy oświetlenia części skrzyżowań. Zadania te realizowane będą w latach 2019-202 – wylicza Rafał Malinowski, rzecznik białostockiego oddziału GDDKiA.

Drogowców zobaczymy na kilkunastu odcinkach podlaskich krajówek. Najdłuższym z nich będzie 33-kilometrowy fragment dk66 z Bielska Podlaskiego do miejscowości Połowce, w pobliżu przejścia granicznego z Białorusią. Tutaj roboty budowlane powinny ruszyć jeszcze przed wakacjami, zaraz po otrzymaniu pozwolenia na budowę.

Także do wakacji powinna ruszyć przebudowa ponad 3-kilometrowego odcinka dk65 w Mońkach oraz 1,5 - kilometrowego przejścia przez Rydzewo na dk61. W drugiej połowie roku GDDKiA chce ogłosić przetarg na rozbudowę blisko 4-kilometrowego odcinka dk66 w Wysokiem Mazowieckiem.

Wszyscy chcą S-19 na południe od Białegostoku. Byle nie u nich

W planach są też przetargi w systemie „projektuj i buduj": na trasy: dk65 na odcinku: granica województwa do dk61 w Grajewie, dk63 na odcinku: Grochu – Pogorzele – Przeździecko – Mroczki, czy dk63 na odcinku: Czyżew Sutki – Czyżew.

Są też trasy na których w tym roku remonty ostatecznie się zakończą. To m.in dk63 przejście przez Kolno, dk66 Patoki – Brańsk, dk66 Suchowolce – Kleszczele, dk66 Szepietowo.

Co z ekspresówkami? Tutaj wielkich planów budowlanych białostocka GDDKiA nie ma. Wiadomo, że za miesiąc powinna być już przejezdna obwodnica Suwałk. To 13-kilometrowy odcinek S61 łączący się z obwodnicą Augustowa. Omija miasto od zachodu i północy, a następnie łączy się z istniejącą dk nr 8 (Suwałki - Budzisko).

Ten rok ma być też przełomowy dla S19. Według GDDKiA możliwe są przetargi na projekt i budowę kilku fragmentów tej ekspresówki. Chodzi o dwa południowe odcinki w stronę Lublina: Białystok Zachód (Choroszcz) – Ploski oraz Ploski – Chlebczyn i jeden północny: Kuźnica – Sokółka. Procedura już trwa. Jeżeli decyzje środowiskowe zostaną wydane latem, GDDKiA zacznie jesienią szukać wykonawców. Wcześniej, w lecie powinien ruszyć przetarg na odcinek Sochonie – Dobrzyniewo – Choroszcz (Białystok Zachód). Natomiast będzie on uzależniony od tego, jak ostatecznie zostanie poprowadzona S19 z Białegostoku do Sokółki. Decyzja ma zapaść w połowie roku.

Wykaz dróg krajowych, które zostaną zmodernizowane: (GDDKiA)

Przetargi w syst. „Projektuj i buduj” (I półrocze 2019):

 • Przebudowa DK65 na odc. granica województwa do DK61 w Grajewie, dł.1,53 km.;
 • Przebudowa DK63 na odc.: Grochu – Pogorzele – Przeździecko – Mroczki, dł. 4,31 km.;
 • Rozbudowa DK63 na odc.: Czyżew Sutki – Czyżew, dł.4,35 km.;

Przetarg na budowę (II półrocze 2019):

 • Rozbudowa DK66 „przejście przez Wysokie Mazowieckie”, dł.3,94 km.;

Przebudowy i rozbudowy dróg, które rozpoczną się w I półroczu br.:

 • DK66 na odcinkach: Bielsk Podlaski - Podbiele, Podbiele – Suchowolce, Suchowolce – Kleszczele, Kleszczele – Połowce, łączna dł. 33,3 km
 • DK66 – odc. Patoki, dł. 1,76 km
 • DK65 „przejście przez Mońki”, dł. 3,1km
 • DK61 ‘przejście przez Rydzewo”, łączna dł.1,5 km.

Przebudowy dróg, które zakończą się w tym roku:

 • DK63 „przejście przez Kolno” , dł. 2,5 km., zakończenie prac – IV kw.
 • DK66 Patoki – Brańsk – IV kw.
 • DK61 pp. Rydzewo – IV kw.
 • DK66 pp. Suchowolce – IV kw.
 • DK66 Suchowolce – Kleszczele – IV kw.
 • DK65 pp. Downary Plac – kw.
 • DK66 pp. Szepietowo – IV kw

Zobacz też:
Wypadki drogowe - pierwsza pomoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny