Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gaz łupkowy. Warmia, Mazury, Suwalszczyzna. Specjaliści szukają już gazu.

stef, yes
Specjaliści szukają już gazu. Jest go więcej, niż myśleli.
Specjaliści szukają już gazu. Jest go więcej, niż myśleli.
Północna część Warmii i Mazur, a także Suwalszczyzna mogą stać się gazowym zagłębiem. Tak przynajmniej wynika ze wstępnych badań.

Mieszkańcy i samorządowcy są jednak ostrożni.

– Ciągle jeszcze niewiele wiemy na temat samych złóż i metod, jakimi gaz może być wydobywany – mówi Ryszard Zieliński, wójt gminy Dubeninki.

Trwają pierwsze analizy. Wyniki za trzy lata.

Spółka Silurian, jak informowaliśmy przed paroma miesiącami, uzyskała koncesję na poszukiwanie gazu łupkowego na Mazurach i Suwalszczyźnie. Jego wydobycie staje się coraz popularniejsze w Europie i na innych kontynentach. Jeszcze do niedawna przeważała opinia, że łupki z metanem znaleźć można tylko na północnym zachodzie i na południu Polski.

Chodzi o okolice Gołdapi, a także o gminy Wiżajny, Rutka-Tartak czy Puńsk – uzyskaliśmy oficjalne potwierdzenie w Ministerstwie Środowiska. Na polach pod Gołdapią czy Dubeninkami gazowe szyby nie wyrosną jeszcze tak szybko, jeśli nawet okaże się, że warto je tam budować.

Zobacz także. Suwalszczyzna zagłębiem gazu łupkowego.

Koncesja wydana jest na trzy lata. Ale najpierw, jak twierdzą przedstawiciele Siluriana, trzeba przeanalizować wszystkie dostępne obecnie dokumenty z badań geologicznych. To zajmie rok, bo teren obejmuje 620 km kwadratowych. Kolejny rok – prace w terenie przy użyciu specjalistycznej aparatury. W trzecim roku specjaliści będą analizować wyniki przeprowadzonych badań. Dopiero wtedy z całą pewności będą mogli określić, czy staniemy się gazowym zagłębiem.

Eksperci analizują właśnie dokumentację geologiczną dotyczącą naszego regionu.

– To dopiero początek badań, ale jest lepiej niż przypuszczaliśmy – mówi Włodzimierz Bobiński, dyrektor zarządzający spółki Silurian, wchodzącej w skład koncernu paliwowego Petrolinvest.

Spółka Silurian nie jest nowicjuszem na polskim i międzynarodowym rynku. Przy koncesjach na poszukiwanie gazu łupkowego konkurowała m.in. z Orlenem i Lotosem. W sumie, w całym kraju resort środowiska przyznał dotąd przeszło 90 pozwoleń.

Czekamy na spotkania i więcej informacji

O opinie wyrażające zgodę na prowadzenie poszukiwań zostali poproszeni wójtowie wszystkich zainteresowanych gmin. Jednak, jak przyznają samorządowcy, na razie niewiele wiedzą.

– Tylko u nas poszukiwania będą prowadzone na około 14 proc. powierzchni gminy. Dostaliśmy oficjalną informację z Ministerstwa Środowiska o przyznaniu koncesji i to wszystko. Liczymy, że wkrótce zostaną zorganizowane spotkania z przedstawicielami firmy Silurian i wtedy poznamy więcej szczegółów – wyjaśnia Ryszard Zieliński.

Z treści wydanej koncesji samorządowcy dowiedzieli się m.in. ma temat sposobu poszukiwań. Prawdopodobnie będą się one odbywały przy wykorzystaniu urządzeń, które wywołują silne wibracje. Dla okolicznych mieszkańców mogą one przypominać małe trzęsienia ziemi. – Wiemy, że firma będzie dążyła do minimalizacji zniszczeń. Ale nas i mieszkańców interesuje m.in. na jakiej zasadzie i podstawie wejdzie na teren, na którym będzie prowadziła poszukiwania – dodaje wójt gminy Dubeninki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny