Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria Zielone Wzgórze: Wystawa - Każdy inny, wszyscy równi (wideo)

Wojciech Oksztol
Wystawa - Każdy inny, wszyscy równi
Wystawa - Każdy inny, wszyscy równi Wojciech Oksztol
Stowarzyszenie My dla Innych otworzyło wystawę przedstawiająca życie swoich podopiecznych. W ten sposób jego członkowie pragną przybliżyć społeczeństwu świat osób niepełnosprawnych.

W galerii Zielone Wzgórze przy ul. Wrocławskiej otwarto wystawę pt. "Każdy inny - wszyscy równi", przedstawiającą codzienne życie dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz ich przyjaciół. Autorami wystawy są wolontariusze, pracownicy, członkowie, oraz podopieczni Stowarzyszenia My dla Innych.

- Osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają swoje zainteresowania, pasje i obowiązki, tak jak osoby pełnosprawne - mówi Rafał Średziński, prezes Stowarzyszenia. - Celem wystawy jest pokazanie tego, że są osobami, które mają coś do powiedzenia innym, że nie potrzebują naszej litości czy współczucia, ale normalnego, równego i pełnego szacunku traktowania.

Przez wystawę wolontariusze chcą zintegrować osoby niepełnosprawne ze społecznością lokalną, która często nie wie jak zachować się wobec nich.

- Ważne jest dla nas, aby niepełnosprawni, mieszkający w naszym mieście, czuli się akceptowani - mówi Erwin Sienkiewicz, menedżer Galerii Handlowej Zielone Wzgórze. - Przez współorganizację wystawy chcemy promować integrację społeczną osób niepełnosprawnych intelektualnie, a także pomagać tym osobom w przystosowaniu do funkcjonowania w społeczeństwie.

Wystawa składa się z trzech części, w których pokazane są zarówno osoby z niepełnosprawnością, jak i osoby pełnosprawne. Zdjęcia oraz filmy krótkometrażowe powstały m.in. podczas zajęć i różnych akcji organizowanych przez Stowarzyszenie Mu dla Innych, a także w trakcie innych aktywności podejmowanych przez osoby (wyjazdy, spotkania z rodziną, przyjaciółmi, itp.).

Symboliczna przestrzeń

- Przestrzeń wystawy symbolizuje wodę - wyjaśnia Rafał Średziński. - Wodę jako nieograniczoną przestrzeń społeczną, żywioł nie do opanowania, chaos. W tą wodę wpadł kamień tworząc kręgi. Kamień to problem braku wiedzy na temat osób niepełnosprawnych i często nieakceptowania ich.

Kamień tworzy pierwszy krąg na wodzie. Są to zdjęcia osób, dla których powstał Klub, osób najważniejszych dla wolontariuszy. Zdjęcia przypominają karty do gry symbolizując hazardową przewrotność losu, który dotyka każdego. Karty są umieszczone w instalacji sieci przedstawiającą sieć społeczną ściągająca drugi krąg, w którym umieszczone są antyramy przedstawiające klubowiczów po imieniu.

- W sposób przedstawiający role społeczne i zainteresowania w sposób równy, bez podziału na osoby pełno i niepełnosprawne, w sposób taki jak chcielibyśmy, aby wyglądało nasze społeczeństwo, czyli różnorodne i równe w swoich możliwościach funkcjonowania społecznego - wyjaśnia Rafał Średziński. - W kręgu tym również znajdują się dwa ekrany, na których wyświetlane są filmy krótkometrażowe przedstawiające dwóch naszych klubowiczów - uczestnika i wolontariusza przedstawiające sytuacje z życia codziennego, pokazując, iż codzienne obowiązki są takie same i tak samo radzimy sobie z nimi.

Patronem honorowym przedsięwzięcia został Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Ekspozycja pt. "Każdy inny, wszyscy równi", organizowana przez Stowarzyszenie

Wystawa potrwa do 6 kwietnia w specjalnie na ten cel wydzielonej części galerii handlowej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny