Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Galeria sztuki Nowy Świat. Anna Gulak - Abstrakcje i akty. Otwarcie w sobotę

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Genesi: Creazione Dei Ciali, olej, płótno, złoto, relief, 162 x 242 cm
Genesi: Creazione Dei Ciali, olej, płótno, złoto, relief, 162 x 242 cm Anna Gulak
Galeria sztuki Nowy Świat otwiera się 18 maja 2019 roku. Na początek pokaże wystawę Anny Gulak - "Abstrakcje i akty". Będzie można również zobaczyć prace twórców współpracujących z galerią.

Anna Gulak swoją wystawę "Abstrakcje i akty" będzie pokazywała w Białymstoku od soboty od godz. 19. W ramach Nocy Muzeów wystawę w Galerii sztuki Nowy Świat pod adresem ul. Nowy Świat 3, będzie można oglądać do północy.

Anna Gulak piórem Marii Caroliny Campone, wykładowcy Historii współczesnych języków sztuki, Neapol

„(…) w sztuce Anny Gulak współistnieją liryczna abstrakcja i portretowy realizm. Artystka wchłania tendencje obecne w dzisiejszej kulturze artystycznej, lecz zarazem przekształca je poprzez odwołania do klasycznych rozwiązań, formuł i typów przedstawień. Obie tak odmienne składowe jej twórczości powodują, że na tle współczesnej sztuki mówi ona absolutnie oryginalnym głosem. Pragnie ukazywać złożone problemy współczesności za pomocą języka przywracającego ideał piękna, ideał, który nigdy nie jest celem samym w sobie, ale jest zainspirowany pierwotną ideą “piękna”. Ta zaś wypływa z aktu, który jako pierwszy nadał jej kształt, tj. z aktu Stworzenia. Każdy artysta z kolei podskórnie próbuje odtworzyć ów akt, naśladując go własnym gestem, (…)”.

Kim jest Anna Gulak

Anna Gulak jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Oprócz studiów na Wydziale Rzeźby i Wydziale Malarstwa warszawskiej uczelni, studiowała również w renomowanej Accademia di belle arti di Brera w Mediolanie oraz w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Artystka zdobyła wiele nagród, w tym jako jedna z niewielu światowych twórców została laureatką prestiżowej watykańskiej Nagrody Papieskich Akademii („Premio delle Pontificie Accademie"). Polka została wybrana spośród pięćdziesięciu artystów i architektów z całego świata i otrzymała nagrodę z woli Jego Świątobliwości papieża Benedykta XVI za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki oraz za szerzenie piękna i propagowanie estetyki oraz wartości humanistycznych w swojej twórczości.

Już podczas studiów realizowała prestiżowe zamówienia. W 2003 roku zaprojektowała i wykonała, na zamówienie Stolicy Apostolskiej, papieski medal z okazji 100. pielgrzymki papieża Jana Pawła II w rocznicę Jubileuszu 25-lecia jego pontyfikatu. Rzeźby jej autorstwa znajdują się m.in. w Auli Pawła VI w Watykanie i w Pałacu Wikariatu Rzymskiego. W 2013 r. została wybrana do odebrania Adhortacji Apostolskiej z rąk papieża Franciszka, jako reprezentantka artystów z całego świata.

Anna Gulak jest autorką indywidualnych wystaw z dziedziny malarstwa (realistycznego oraz abstrakcji), rzeźby i grafiki, głównie zagranicą: Watykan, Włochy (Rzym, Werona, Siena, Veneto) oraz w Parlamencie Polskim. Brała udział w wystawach zbiorowych w Polsce (m.in. w Galerii Pałacu Prezydenta RP w Warszawie, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki), w Stanach Zjednoczonych (Chicago), w Kanadzie (Toronto i Montreal). Jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych w Polsce i zagranicą, m.in. w Muzeach Watykańskich, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Sztuki Medalierstwa we Wrocławiu, Muzeum ASP w Warszawie, kolekcji Papieskiej Rady ds. Kultury w Watykanie, kolekcji Papieskiej Akademii Sztuk Pięknych i Wirtuozów Literatury przy Panteonie w Rzymie, kolekcji Mennicy Polskiej w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Włoszech, Emiratach Arabskich i w Indiach.

W dziedzinie sztuki, główne obszary działalności Anny Gulak są, co najmniej, cztery: malarstwo, rzeźba i rysunek, jak również design. W tak wielkiej różnorodności można wyraźnie zauważyć główną cechę artystki: ogromną wszechstronność zainteresowań powiązaną z eksperymentowaniem, w której czerpanie z tradycji klasycznej materializuje się w nowoczesnych formach i środkach wyrazu.
Wybrane wystawy, nagrody i realizacje:
•2018 Wystawa „Imprimatur”; Altamura, Włochy;
•2017 Wystawa „Bliźniemu swemu…”; Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa;
•2016 Wystawa „Giovani Donne Artiste a confronto”; Teatro dei Dioscuri al Quirinale, Rzym, Włochy;
•2015–2016 Indywidualna Wystawa Rzeźb i Grafik; Aeroporto Leonardo da Vinci - Fiumicino, Rzym, Włochy;
•2015 Indywidualna Wystawa „Impressioni II di Anna Gulak” (abstrakcja, malarstwo olejne); Westin Excelsior, Rzym, Włochy;
•2014 - 2015 Indywidualna Wystawa Rzeźb i Grafik; Bassano del Grappa, Włochy;
•2014 Indywidualna Wystawa Rzeźb i Grafik; Basilica Cateriniana, Sienna, Włochy;
•2014 Ekspozycja "I Volti di San Giovanni Paolo II e San Giovanni XXIII" na ulicach i placach historycznego Rzymu, Włochy;
•2014 Indywidualna Wystawa Rzeźb i Grafik; Watykan, Włochy;
•2013 Indywidualna Wystawa Rzeźb i Grafik; Werona, Włochy;
•2013 Indywidualna Wystawa Rzeźb i Grafik; Isola della Scala, Włochy;
•2013 Indywidualna Wystawa “Meditazioni e Testimonianza” (Malarstwo, Rzeźba); Museo San Fermo, Werona, Włochy;
•2012 Indywidualna Wystawa „Impressioni di Anna Gulak” (abstrakcja, malarstwo olejne); Westin Excelsior, Rzym, Włochy;
•2011 Indywidualna Wystawa Rzeźby i Rysunku; Aula Pawła VI, Watykan;
•2011 Indywidualna Wystawa Rzeźby i Grafiki, Pontificio Istituto, Rzym, Włochy;
•2009 Wystawa „Najlepsze Dyplomy 2009”, Gdańsk;
•2008 Wystawa finalistów konkursu Siemensa (malarstwo, rysunek), Warszawa;
•2008 Wystawa „Akt” Marquartd Gallery, Lódź;
•2004 Ekspozycja Medalu Papieskiego na wystawach sztuki numizmatycznej: Muzeum Historycznym Miasta Warszawy, Chicago (USA), Toronto i Montreal (Kanada). Obecnie medal znajduje się w zbiorach muzeów i kolekcji numizmatycznych na całym świecie, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, w zbiorach Polskiej Mennicy Państwowej, w Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu, w Muzeum ASP w Warszawie oraz w Muzeum Diecezjalnym w Płocku;
•2004 Na zamówienie Polskiej Mennicy Państwowej wykonanie cyklu projektów graficznych do ekskluzywnej światowej kolekcji 25-ciu medali w srebrze i złocie, upamiętniających ważniejsze wydarzenia pontyfikatu Jana Pawła II;
•2003 Wystawa „Pracownia 59, Galeria Działań”, Warszawa;
•2003 Nagroda Senatu Akademii Sztuk Pięknych na Festiwalu Warszawskich Uczelni Artystycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny