Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria Marszand. Małgorzata Wróbel-Kruczenkow „Obrazy intymne” i „Super Carbon Facies” - wernisaż (zdjęcia)

(dor)
„Super Carbon Facies” i „Obrazy intymne” Małgorzaty Wróbel-Kruczenkow będzie można oglądać przy ul. Kilińskiego 12 już od 26 lipca!

Obrazy intymne - Małgorzata Wróbel-Kruczenkow

Punktem wyjścia dla malarskich portretów tworzonych przez Małgorzatę Wróbel – Kruczenkow były fotografie pamiątkowe przechowywane w rodzinnych albumach. Autorka wydobyła z nich zdjęcia, na których przedstawione zostały tylko trzy osoby: jej babcia, matka i wreszcie ona sama. Skupiła się więc na wizerunkach kobiet połączonych więzami krwi, żeby przy pomocy owych wizerunków sformułować wizualne pytania o własną tożsamość. Tożsamość wynikającą z przynależności, wpisaną w genetyczną pamięć naszych ciał i w tę pamięć, która składa się z nawarstwionych wspomnień, ze wspólnie przeżytych chwil.
Obrazy malowane są energicznie, impastowo, nie koncentrują się na szczegółach. Wizerunki mają w sobie zarówno szorstkość, jak i czułość - emocje, które możemy bezpiecznie okazywać tylko w odniesieniu do najbliższych nam ludzi. Czynność malowania staje się dla artystki formą „dotykania” wizerunku, zapamiętywania go właśnie poprzez dotyk. W końcu nasza pamięć to nie tylko stan umysłu, nie tylko archiwum nawarstwionych wspomnień o wizualnym charakterze. Podczas malowania pamięć ujawnia swoją zmysłową naturę, oprócz wzroku angażuje także inne zmysły, takie jak dotyk czy węch.

Kim jest Małgorzata Wróbel-Kruczenkow

Urodzona w Białymstoku w 1974 roku. Malarka, autorka instalacji multimedialnych z wykorzystaniem rzeźby, fotografii i ready-made. Absolwentka Wydziału Kulturoznawstwa na Uniwersytecie w Białymstoku (2001) oraz Wydziału Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu (2014). Dyplom w Pracowni Malarskiej prof. Leszka Mickosia oraz w Pracowni Multimediów prof. Wojciecha Pukocza. Laureatka Grand Prix na III Piotrkowskim Biennale Sztuki w Piotrkowie Trybunalskim (2015). Stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku 2015. Wyróżnienie Honorowe Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy w ramach ogólnopolskiego przeglądu promującego młode talenty Promocje 2015 w Legnicy.

Wystawa: “Obrazy intymne” Małgorzata Wróbel-Kruczenkow
Kurator: Joanna Sitko
Miejsce: Galeria Sztuki MARCHAND, ul. Kilińskiego 12
Wernisaż: 26.07.2018
Czas trwania: 26.07-24.08.2018
Godziny otwarcia galerii: pon. – pt. 12.00 - 17.00
wstęp wolny


Super Carbon Facies
to kolejna wystawa w Galerii Sztuki „Marchand” zorganizowana przez Fundację artLAB, dzięki której białostocka publiczność będzie miała niecodzienną okazję poznać prace artystów młodego pokolenia. Wszyscy związani są miastem Białystok – to tu się urodzili bądź studiowali. Niektórzy z nich swoje pierwsze artystyczne kroki stawiali na białostockiej grafice, by później studiować i zdobywać doświadczenia twórcze na wydziałach artystycznych w całej Polsce: w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku, Lublinie, Cieszynie. Twórczość młodych jest różnorodna. Wspólnym mianownikiem ich dzieł jest bogactwo wyobraźni, twórczy eksperyment, pracowitość oraz świetny warsztat.
Tytuł wystawy wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza węgiel (sadzę) - czarny pigment dodawany od czasów starożytnych do farb stosowanych w malarstwie czy grafice. Ekspozycja przedstawia prace sześciu SUPER artystów, którzy wykorzystując czerń pokazują zupełnie odmienne spojrzenie na sztukę. Oczom odwiedzających ukażą się różnorodne media: akwatinta, akwaforta, litografia, serigrafia, rysunek i malarstwo oraz różnorakie style: abstrakcja, ekspresjonizm, realizm czy symbolizm. Wszystko w nowym, świeżym wydaniu!

Mamy więc subtelne, wręcz poetyckie wklęsłodruki Natalii Leszczuk, które łączą w sobie w niezwykły sposób abstrakcję geometryczną z organicznym detalem. Kolejną młodą artystką jest Daria Prawdzik, która w swojej serigrafii posługuje się ekspresyjnymi środkami wyrazu, niepokojącą deformacją ciała ludzkiego. Zupełnie inną wrażliwość artystyczną prezentują prace Dariusza Przeradzkiego, który przy użyciu klasycznej akwatinty i akwaforty tworzy pełne przestrzeni i niedopowiedzeń kompozycje inspirowane pejzażem. Natomiast Piotr Śliżewski zaprezentuje wielkoformatowe, kontrastowe, mocne, działające znakiem rysunki. Grafika Gabieli Hukałowicz to z kolei powrót do figuracji. Jej litografia jest zbudowana na mocnym kontraście walorowym miękkich, łagodnych kształtów. Ostatnim twórcą jest Piotr Wojtkiewicz, którego monochromatyczny obraz przedstawia pełen niepokoju i napięcia portret.

Wystawa Super Carbon Facies to nie lada okazja, by sprawdzić w jakich kierunkach ewoluuje twórczość młodych artystów, co ich inspiruje oraz jak przenoszą tradycyjne techniki na bliski im, współczesny język grafiki. To unikalna okazja, by obejrzeć taką kumulację dzieł w jednym miejscu!

Wystawa: “Super Carbon Facie”
Kurator: Magdalena Toczydłowska-Talarczyk
Miejsce: Galeria Sztuki MARCHAND, ul. Kilińskiego 12
Wernisaż: 26.07.2018
Czas trwania: 26.07-24.08.2018
Godziny otwarcia galerii: pon. – pt. 12.00 - 17.00
wstęp wolny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny