Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku obchodzi okrągły jubileusz powstania. Działa już 30 lat! Zobacz archiwalne fotografie

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Białystok 1992-2022
Białystok 1992-2022 Bogusław Florian Skok/archiwum Galerii
Popularna galeria sztuki imienia Sleńdzińskich w Białymstoku to miejska instytucja kultury, która została powołana do działania w 1992 roku. Instytucja od początku istnienia zajmowała część pomieszczeń budynku dawnej bożnicy żydowskiej (Dom Modlitwy Cytronów), zlokalizowanego przy ul. Waryńskiego. Jak łatwo obliczyć, w tym roku, mija okrągła rocznica powstania galerii.

Galeria Sleńdzińskich w Białymstoku

Galeria im. Sleńdzińskich została powołana w 1992 roku, zatrudniono wtedy pierwszych pracowników. Debiutancką wystawę otwarto 30 kwietnia 1993 r. Od początku swojego istnienia Galeria Sleńdzińskich posiada status galerii miejskiej, wpisanej do rejestru instytucji kultury Miasta Białegostoku, zaś głównym celem jej działalności stało się

 • opracowywanie, udostępnianie i upowszechnianie spuścizny rodziny Sleńdzińskich
 • gromadzenie zbiorów związanych tematycznie z kulturą kresów wschodnich
 • prezentowanie dorobku i historii lokalnego środowiska artystycznego

W zbiorach galerii znajdują się dzieła

 • Aleksandra Sleńdzińskiego
 • Wincentego Sleńdzińskiego
 • Ludomira Sleńdzińskiego
 • Julitty Sleńdzińskiej
 • kolekcja grafiki wileńskiej pochodzącej z XIX oraz XX w.
 • obiekty rzemiosła artystycznego
 • instrumenty muzyczne (np. klawesyn należący do Julitty Sleńdzińskiej)

Przeczytaj nasz archiwalny artykuł o działalności galerii z 2013 roku

Galeria systematycznie powiększa krąg swojej działalności organizując coraz więcej wystaw i warsztatów wykraczających poza pierwotne założenia placówki.

Instytucja realizuje swoją misję poprzez

 • nabywanie, przechowywanie i konserwację dzieł sztuki
 • prowadzenie badań
 • organizowanie wystaw
 • prowadzenie działalności kulturalnej i edukacyjnej

Kierownicy/dyrektorzy galerii na przestrzeni lat

 1. 1992–2008 Stanisława Gryncewicz
 2. 2008–2010 Mariusz Kostro
 3. od 2010 Jolanta Szczygieł-Rogowska

Sonda zrealizowana w ramach programu „Sztuka otwiera” w Galerii im. Sleńdzińskich

Nowe obiekty pod kuratelą Galeria Sleńdzińskich

Legionowa 2

Od czerwca 2010 roku Galeria im. Sleńdzińskich dysponuje nową powierzchnią wystawową znajdującą się przy ul. Legionowej 2. W tym miejscu odbywają się wystawy czasowe prac artystów i artystek związanych z Podlasiem, a także inne wydarzenia kulturalne i edukacyjne.

Wiktorii 5

Na początku 2017 roku miasto przekazało galerii ponad 100 letni, świeżo wyremontowany dom na Bojarach. Galeria Sleńdzińskich budynek o powierzni 225 m/kw przeznaczyła na projekty związane z fotografią

 • wystawy
 • prelekcja
 • warsztaty

Przestrzeń przed budynkiem jest z kolei wykorzystywana na plenerowe, kameralne koncerty czy pokazy filmowe.

Andrzej Strumiłło - Manhattan - wystawa w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku - Wiktorii 5 (kurator wystawy Anna Strumiłło)

Rynek Kościuszki 4

W 2022 roku kolekcja dzieł sztuki, dotychczas zgromadzona w budynku Galerii Sleńdzińskich przy ulicy Waryńskiego została przeniesiona do centrum Białegostoku, do budynku dawnego Archiwum Państwowego przy ulicy Rynek Kościuszki 4. Kolekcja tu prezentowana jest jedynym takim zbiorem dzieł Sleńdzińskich w Polsce. Prace nad przygotowaniem tego miejsca na potrzeby galerii trwały ponad trzy lata.

To wielka chwila przede wszystkim dla Galerii im. Sleńdzińskich, a tym samym również dla naszego miasta. Wreszcie wspaniałe zbiory przekazywane z Wilna przez rodzinę Sleńdzińskich znajdą godne miejsce
- mówił podczas otwarcia siedziby prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski

Rodzina Sleńdzińskich

Sleńdzińscy to artystyczna dynastia pochodząca z Wilna, która na trwałe wpisała się w historię sztuki polskiej. Pierwszym artystą malarzem w rodzinie był Aleksander urodzony w 1803 roku. Odznaczał się również talentem muzycznym, grywał na flecie węgierskim, tzw. czekanie, był członkiem sekstetu muzycznego. Spośród trzech synów Aleksandra - najstarszy - Wincenty Leopold (ur. 1837) odziedziczył talent malarski. W 1889 roku Wincentowi urodził się syn Ludomir, który został malarzem i rzeźbiarzem. Działał w Wilnie, Warszawie i Krakowie.

Siedziba galerii na przy ulicy Waryńskiego

Białystok 1992-2022
Białystok 1992-2022 Bogusław Florian Skok/archiwum Galerii

Ostatnim artystycznym ogniwem w rodzinnym łańcuchu rodziny Sleńdzińskich była córka Ludomira - Julitta. Była ona utalentowana i plastycznie, i muzycznie. Większe sukcesy odnosiła na niwie muzyki i dość wcześnie zrezygnowała z lekcji rysunku. Koncertowała na całym świecie, nagrywała płyty, jednocześnie pracowała jako pedagog. Na krótko wróciła do malarstwa i nawet zorganizowała w 1989 roku, w Galerii Zamkowej w Warszawie obrazów, wysoko ocenioną przez znawców.

Życzeniem Julitty Sleńdzińskiej było, aby spuścizna artystyczna po jej przodkach została scalona. Do przyjazdu do Białegostoku namówili ją państwo Czarneccy, którzy mieszkali razem z rodziną Sleńdzińskich w jednym domu w Wilnie. Zdecydowała się przekazać naszemu miastu kolekcję dzieł ojca, dziada i pradziada oraz bogate archiwum. Niestety nie doczekała otwarcia galerii. Zmarła bezpotomnie, 16 kwietnia 1992 r., została pochowana na Cmentarzu Farnym.

Jest to chyba jedyna w Europie galeria w której zgromadzono cenną i oryginalną spuściznę czterech pokoleń dynastii malarskiej. To wielki skarb Białegostoku
– mawiał o galerii im.Sleńdzińskich Witold Czarnecki

Zobacz archiwalne zdjęcia (te z dalszej i bliższej przeszłości) związane z Galerią Sleńdzińskich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny