Nasza Loteria

Galeria im. Sleńdzińskich. Maciej Giedrojć Juraha Kółko Krzyżyk. Zobacz, kto trafił do galerii (zdjęcia)

(dor)
Galeria im. Sleńdzińskich - Maciej Giedrojć Juraha - "Kółko Krzyżyk" - wernisaż 14.12.2019
Galeria im. Sleńdzińskich - Maciej Giedrojć Juraha - "Kółko Krzyżyk" - wernisaż 14.12.2019 Jerzy Doroszkiewicz
"Kółko Krzyżyk" to gra, w którą nie można przegrać - uważa Maciej Giedrojć Juraha. Do swojej rozgrywki namówił białostockich twórców - tych znanych w świecie jak Adam Zdanowicz czy Marcin Abijski albo tylko lokalnie, jak Wojciech Koronkiewicz.

- Planując wystawę pomyślałem, że sfotografuję dwudziestu artystów, których przez lata poznałem i pokażę ich pasje - mówi Maciej Giedrojć Juraha. - Okazało się, że ciekawych ludzi, artystów, o których jako białostoczanie nie wiemy, jest bardzo wielu! Na przykład doktor Marcin Abijski – założyciel Męskiego Chóru Kameralnego im. Bogdana Onisimowicza, prowadzi zajęcia ze śpiewu bizantyjskiego dla hagioryckich mnichów na św. Górze Athos, jest kantorem w Skicie św. Antoniego i św. Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich w Odrynkach – jedynej w Polsce prawosławnej pustelni. Poznałem kilku muzyków, o których nawet nie wiedziałem, że są tak dobrzy, jak np. znakomity Jacek Grekow. I Abijski i Grekow pojawili się na wernisażu. Podobnie twórca customowych rowerów, choćby dla gitarzysty Slasha Adam Zdanowicz.

Są animatorzy kultury jak niestrudzony Damian Kudzinowski, czy zawsze jej bliski Wojciech Koronkiewicz, a nawet dziennikarze, jak Andrzej Bajguz z Radia Białystok. Jedni dzielnie pozowali, inni sami wymyślili w jakim anturażu ich pokazać Pracę jeszcze innych - na przykład Jędrzeja Dondziły zapragnął podkreślić sam Maciej Giedrojć Juraha.

- Dlatego Dtekka sfotografowałem na tle segregatorów biurowych - mówi autor wystawy "Kółko Krzyżyk". - Bo trzeba całorocznej pracy, żeby powstał jeden z najwyżej ocenianych festiwali w Polsce.

I tłumaczy całą filozofię wystawy "Kółko Krzyżyk"

- Moim zdaniem w życiu każdego człowieka, który ma jakieś twórcze zainteresowania, wcześniej czy później pojawia się pytanie, czy chce robić to, co jest jego pasją, czy być lekarzem albo kasjerką - mówi Maciej Giedrojć Juraha. - Ta wystawa to pochwała naszego wyboru, jeżeli chodzi o bycie twórcą, artystą. Zaczynamy w życiu pewną grę, i tak jak w grze w „kółko i krzyżyk”, możemy wygrać albo zremisować. Ale trzeba zacząć, postawić swój pierwszy krzyżyk czy kółko. Jeżeli faktycznie chce się tworzyć i ma się pasję – wygrywa się. Ta wystawa ma być pochwałą pasji.

Można ją oglądać w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Wiktorii 5 do 19 stycznia 2020 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny