Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria im. Sleńdzińskich. Janusz Debis - Ciąg dalszy... (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Galeria im. Sleńdzińskich. Janusz Debis - Ciąg dalszy...
Galeria im. Sleńdzińskich. Janusz Debis - Ciąg dalszy... Jerzy Doroszkiewicz
Janusz Debis do 5 listopada pokazuje swoje nowe obrazy w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2. Wystawa nosi tytuł „Ciąg dalszy...”

- To abstrakcyjne, piękne w kolorze obrazy, jakby odbicia fragmentów natury – mówi Andrzej Muszyński, białostocki artysta plastyk z 40-letnim stażem. - To subtelne, wyczute, przeżyte i przeżute malarstwo.

Janusz Debis wierny pracy nad światłem na obrazach, starannie dobiera kolory. Choć jego językiem wydaje się być abstrakcja, uważne oko dostrzeże odniesienia do fragmentów współczesności. Nie bez znaczenia jest też swego rodzaju konstrukcja obrazów, staranność w rozmieszczeniu, zaplanowaniu najważniejszych elementów każdej z prac.

- Buduję obraz w zależności od przyjętego tematu – mówi enigmatycznie Janusz Debis. -Kolorystyka moich prac się zmienia, jest różna w zależności od klimatu. Jest stonowana.

Przyglądając się zestawowi najnowszych prac, można odnieść wrażenie, że nie są namalowane w optymistycznych barwach. Na pytanie o smutne kolory, Janusz Debis odpowiada, że widocznie oddają jego nastroje. - Ale do smugi cienia jeszcze daleko – śmieje się.

Tytuł „Ciąg dalszy...” daje nadzieję, że to nie koniec. Zapytany, czy rzeczywiście będzie jeszcze jedna wystawa, malarz zauważa, że „czasu jest coraz mniej”. A zaczynał malowanie właściwie już w szkole podstawowej. Teraz, jako wykładowca uczelni technicznej, nie tylko starannie buduje swoje obrazy, ale też stara się zbudować w studentach zrozumienie sztuki.

- Zdarzają się studenci architektury, którzy naprawdę interesują się malarstwem i są zdolni – twierdzi Janusz Debis. ­ Niektórzy nawet po ukończeniu politechniki kontynuują studia na akademiach sztuk pięknych. Malarz uważa, że warto mówić o sztuce na uczelni technicznej.

Janusz Debis urodził się w 1942 roku w Nowej Wilejce koło Wilna. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Malarstwo studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowniach prof. Antoniego Łyżwańskiego i prof. Aleksandra Kobzdeja. W 1984 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego na ASP w Warszawie. Od 1976 r. związany z Politechniką Białostocką, początkowo z Instytutem Architektury, a od 1981 r. z Zakładem Rysunku Wydziału Architektury, gdzie objął kierownictwo, następnie z Katedrą Rysunku, Malarstwa, Rzeźby i Architektury Wnętrz (w 2009 r. przekształconą w Katedrę Sztuki). Od 1990 r. profesor nadzwyczajny tej uczelni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny