Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria im. Sleńdzińskich. Ananke - wyszedł nowy numer pisma o kulturze (zdjęcia)

(dor)
Sgraffita Wiesława Jurkowskiego przy Rynku Kościuszki 13, 1974 r.,
Sgraffita Wiesława Jurkowskiego przy Rynku Kościuszki 13, 1974 r., Tomasz Olszewski, Archiwum Departamentu Urbanistyki Urzędu Miejskiego w Białymstoku
Ludomir Sleńdziński i jego dzieła, ale też pierwszy raz publikowany w całości dziennik Stefana Narębskiego czy unikalne zdjęcia białostockich sgraffit wypełniają najnowszy numer czasopisma "Ananke". Spotkanie promocyjne już w czwartek, 4 kwietnia.

- Najnowszy numer czasopisma "Ananke", wydawanego przez Galerię im. Sleńdzińskich, liczy sobie przeszło 120 stron - informuje Patryk Gawrychowski. - Na naszych łamach zamieszczamy treści, związane z problematyką niepodległości, widzianej przez pryzmat kultury. Podkreślamy, iż Białystok obchodzi stulecie niepodległości niejako dwukrotnie: ogólnopolskie (w 2018 roku) i lokalne (w 2019 roku).

Numer otwiera album prac Ludomira Sleńdzińskiego, poświęcony dostojnikom II Rzeczypospolitej (Józefowi Piłsudskiemu i Edwardowi Rydzowi-Śmiegłemu). Albumowi towarzyszą artykuły, omawiające tę twórczość z perspektywy historyczno-sztucznej, muzealnej oraz interpretacyjnej. Dodatkiem do numeru jest reprodukcja głównego obrazu z tego cyklu („Apoteoza wyzwolenia Wilna”) w formacie A3, którą można kontemplować niezależnie od czasopisma, a nawet wykorzystać jako plakat.

Tematem numeru jest publikacja dzienników Stefana Narębskiego – zasłużonego polskiego architekta i konserwatora zabytków.

- Jest to tekst unikalny, prezentujący koleje życia autora i jego rodziny na tle wielkich dziejowych zawieruch XX wieku – od czasów carskich począwszy, a na epoce gomułkowskiej skończywszy - opowiada Gawrychowski. - Jest to zarazem ciekawy przyczynek do dziejów polskich rodzin w tym burzliwym czasie. Pamiętniki te po raz pierwszy są publikowane w całości właśnie na naszych łamach.

Inne artykuły poruszają różnoraką tematykę, włączając w to prace Galerii im. Sleńdzińskich w 2018 roku.

- Na szczególną uwagę zasługuje, moim zdaniem, tekst Marty Pietruszko poświęcony białostockim sgraffitom - wymienia Gawrychowski. - Tematyka zdobnictwa w urbanistyce zdaje się budzić coraz większe zainteresowanie – tak białostoczan jak i turystów – a niewiele jest w tym przedmiocie publikacji o charakterze popularyzatorskim. Artykuł Marty Pietruszko może posłużyć za przewodnik dla tych, którzy pragną zrozumieć współczesne oblicze Białegostoku.

Warto, być może, nadmienić, iż stale usiłujemy poszerzać grono naszych autorów. W niniejszym numerze publikują takie znakomitości jak Waldemar Smaszcz (krytyk literacki, były wykładowca akademicki, juror wielu poetyckich konkursów) czy Antoni Oleksicki (czołowy białostocki konserwator zabytków).

Spotkanie promocyjne nowego numeru czasopisma "Ananke" odbędzie się 4 kwietnia 2019 roku (czwartek) o godzinie 18 w siedzibie Galerii im. Sleńdzińskich przy ulicy Waryńskiego 24a. Gościem wieczoru będzie Lech Narębski – historyk i konserwator z Torunia, ale przede wszystkim wnuk Stefana, autora pamiętników. Opowie on o historii memuarów swojego dziadka, a także o bogatej kolekcji rodzinnych pamiątek, przechowanych przez pożogę dwóch wojen światowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny