Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria Arsenał wystawi swoje prace w Nowym Jorku

Adrian Kuźmiuk
fot. Galeria Arsenał
Filmy przedstawiające współczesne spojrzenie polskich artystów na totalitaryzm poleciały do Stanów Zjednoczonych. Amerykanie poznają estetykę polskich blokowisk lat gierkowskich.

Chelsea Art Museum to jedna z najważniejszych nowojorskich galerii - mówi Magdalena Godlewska, kurator z Galerii Arsenał. - To że prace z naszych kolekcji zostaną tam wystawione, to olbrzymie wyróżnienie.

Od piątku nowojorczycy będą mogli obejrzeć prace wideo polskich artystów, którzy debiutowali w białostockim Arsenale. Wystawa “A Part of No-Part: Parallelisms Between Then and Now" to przedstawienie we współczesnej sztuce świata totalitarnego i post-totalitarnego Polski, Czech, Chorwacji i Nowego Jorku.

Wszystkie zgromadzone filmy i instalacje zostały zgromadzone wokół jednej idei. Historia przez współczesnych artystów została przedstawiona przez pewną formę zniekształcenia, deformacji a nawet absurdu. Dzięki temu możemy zdystansować się do prezentowanej historycznej rzeczywistości, inaczej ją definiować, wyrażać na nowo.

Na nowojorskiej wystawie pojawi się film Jacka Malinowskiego pt. "Marker", który pierwszy raz został pokazany rok temu w białostockim Arsenale.

- Jest to instalacja trójkanałowa - mówi Jacek Malinowski. - Składa się z Rozpoznania, Terytorium i Frustracji. Główny bohater jest swego rodzaju rebeliantem żyjącym w świecie wielkich korporacji i szalejacego kapitalizmu. Buntownik ma świadomość beznadziejności swojego buntu i dlatego jego jedyną formą buntu jest znakowanie swojego terytirium moczem.

Bohater filmu jest Anglikiem. Przyjeżdża do Warszawy, która która stanowi następny etap w jego życiu. To również kolejne miejsce, w którym chce pozostawić swój ślad. Chodzi po mieście i znakuje swoje terytorium. To jedyny przejaw buntu, na jaki go stać.

Trzecia część projekcji to już wykładnia filozofii bohatera.

- Jest monologiem wygłoszonym do kamery - mówi Jacek Malinowski. - Bohater wypowiada swoje żale do świata, do ludzi, do otoczenia, do systemu, do matrixu z którego nie ma ucieczki. Pojawiają się też wątki samotności, alienacji i frustracji.

Jego bohater uznał teraźniejszy kapitalizm jako kolejny rodzaj totalitaryzmu. Tak olbrzymia frustracja może doprowadzić do ekstremalnej formy sprzeciwu jaką jest terroryzmu. Tak widzi totalitaryzm współcześnie.

Nowojorczycy obejrzą też widok z okna kręcony w latach siedemdziesiątych. Film Józefa Robakowskiego przybliży Amerykanom estetykę polskich blokowisk lat gierkowskich.

Na wystawie swoje prace zaprezentują: Hubert Czerepok, Kuba Bakowski, Norman Leto, Józef Robakowski, Milena Dopitová, Jacek Malinowski, Slaven Tolj, Jiří Kovanda, Zdena Kolečková, Jiří Černický, Łukasz Gronowski, Piotr Żyliński, Pavel Mrkus i Dario Solman.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny