Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria Arsenał. Blue Republic żartobliwie komentują świat (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Galeria Arsenał. Wystawa Blue Republic
Galeria Arsenał. Wystawa Blue Republic Jerzy Doroszkiewicz
Duet Blue Republic opisuje świat wykorzystując starą reklamówkę, kilogramy gruzy, czy czarną taśmę klejącą. Dowcipnie i celnie.

Po wejściu do starej elektrowni trzeba uważać, żeby nie wdepnąć w rozsypany gruz. Kiedy starannie przyjrzymy się rumowisku, można odnaleźć pewną ideę. To usypane z śmieci i budowlanych resztek koła, wytyczone za pomocą kawałka sznurka, do którego przywiązana została szczotka z rączką. Sposób na wytyczenie okręgu znany wieków, ale do czego potrzebny w galerii? Angielski tytuł „Limited Activities” chyba tylko największym koneserom sztuki współczesnej nieco rozjaśni w głowie. Współautorka tej instalacji, Anna Passakas z uśmiechem tłumaczyła podczas kuratorskiego oprowadzania, że to po prostu pokazuje podejście ludzi na całym świecie do przestrzeni prywatnej. I wszystko staje się jasne. Idealnie czyste koliste przestrzenie posadzki otoczone są symbolicznymi zwałami odpadków.

- Artyści budują swoją sztukę na czujnym przyglądaniu się rzeczywistości, reagowaniu na rzeczywistość – tłumaczy sens wystawy Monika Szewczyk, jej kuratorka i wieloletnia szefowa Galerii Arsenał. - Grupa Blue Republic dużo podróżuje i dlatego jej prace są mocno osadzone w świecie, a jednocześnie ich prace pozwalają widzom zobaczyć siebie jako mieszkańców świata, mniej przywiązywać się do codziennych trosk. Anna Passakas i Radosław Kudliński zaangażowali się na przykład w międzynarodowe projekty edukacyjne w brazylijskich fawelach.

- Byłam zadziwiona kreatywnością tych ludzi – opowiadała artystka na spotkaniu w elektrowni. Jak pamiętamy – fawele to osiedla sklecone dosłownie z byle czego, podobnie jak instalacje Blue Republic. - Ta wystawa mówi do widza w bardzo komunikatywny sposób – twierdzi Szewczyk. - Artyści są mistrzami minimalistycznych środków w znaczeniu prywatnego gestu. Znakomicie rozgrywają strategię sztuki na poziomie codziennych przedmiotów i codziennych skojarzeń. Czasem puszczają wręcz do widzów oko. Z daleka widoczna na wielkiej białej ścianie czerwona flaga to po prostu stara foliowa torba „reklamówka” zatknięta na patyk i oparta o ścianę. Anna Passakas zdaje sobie oczywiście sprawę, że w Polsce może wywoływać różne reakcje.
- Nie chcemy robić sztuki politycznej – zastrzegał Radosław Kudliński. Jednocześnie przyznał, że w dzisiejszym świecie wszystko może być traktowane jak polityczny wybór – od sposobu odżywiania się, przez zakupy czy miejsce zamieszkania.

- To wystawa nasycona dobrej klasy poczuciem humoru, lekko ironicznym, lekko absurdalnym – mówi Szewczyk. Sami artyści, dzielący czas pomiędzy Polskę i Kanadę, zdają sobie sprawę nie tylko z nietrwałości świata, ale też ulotności własnej sztuki. Pomysł na serię wideo „Water Drawings” podobno powstał… z nudów. To rejestracje wideo rysowania wodą z jeziora na piasku czy otaczających skałach symboli. Do znalezionej gałęzi dorysowali na przykład czołg, a na skale szkicowali drabinę. - Wznoszenie się do góry, pięcie po szczeblach kariery jest zrozumiałe na całym świecie, a jednocześnie nietrwałe i zmienne, jak zmienia się życie – wyjaśniała Anna Passakas. Niezwykle ciekawie prezentuje się wielka „Arka”, czyli szkic okrętu, na którym płyną… monety czy banknoty różnych państw, obowiązkowo z wizerunkami zwierząt. - To naszym zdaniem symbolizuje, jak rynek walutowy dryfuje w otwartej przestrzeni bez odpowiedzialności wobec jakiegokolwiek portu – wyjaśniał Radosław Kudliński. Specjalnie na potrzeby ekspozycji w Białymstoku powstały prace „Granica” i „Nabrzeże” wykonane w gigantycznym formacie z czarnej taśmy klejącej. - Ten budynek przez swoją niezwykłą, przemysłową urodę piękne detale, rury, patynę, jest tak dramatyczny, że jest wręcz obawa, że będzie odwracał uwagę od ekspozycji – wyznał z zachwytem Kudliński. - Staraliśmy się nie konkurować tylko współpracować z budynkiem. Efekty współpracy można oglądać do 4 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny