Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria Arsenał będzie promować Polskę podczas prezydencji w Unii

Anna Kopeć
Wystawianie się za granicą nie jest dla nas nowością, ale ten projekt traktujemy bardzo poważnie i chcemy wywiązać się z tego jak najlepiej - mówi Monika Szewczyk.  - Chcemy żeby partnerstwo wschodnie zaistniało także w sferze intelektualnej, aby nasi naukowcy mogli zmierzyć się z myślą krytyczną ze Wschodu.
Wystawianie się za granicą nie jest dla nas nowością, ale ten projekt traktujemy bardzo poważnie i chcemy wywiązać się z tego jak najlepiej - mówi Monika Szewczyk. - Chcemy żeby partnerstwo wschodnie zaistniało także w sferze intelektualnej, aby nasi naukowcy mogli zmierzyć się z myślą krytyczną ze Wschodu. Fot. Wojciech Oksztol
Starają się też o to nasi filharmonicy. Szefowa białostockiej galerii będzie kuratorem artystycznego projektu w Brukseli. W Białymstoku i Krakowie wystawiona zostanie ekspozycja Podróż na Wschód. Takie m.in. działania planuje Galeria Arsenał na czas polskiej prezydencji w UE.

To zdecydowanie największe wydarzenie, jakie przyszło nam realizować - uważa Monika Szewczyk, szefowa Galerii Arsenał.

W sierpniu i wrześniu w Białymstoku obejrzymy wystawę "Podróż na Wschód", na której prezentowana będzie sztuka krajów partnerstwa wschodniego. Zobaczymy prace artystów z Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii oraz Polski.

- Wykorzystujemy atut jakim jest nasze położenie geograficzne, to że Białystok jest kojarzony ze Wschodem, będziemy także podróżować w tym kierunku - mówi Monika Szewczyk. - Znacznie więcej wynika z naszych działań realizowanych w tym obszarze niż np. na Zachodzie.

Ekspozycją tą zainteresowane jest także Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Krakowie. Być może będzie także prezentowana w galerii w Paryżu i Dusseldorfie.

- Z wystawą łączą się zjawiska i zdarzenia w miejscach dla sztuki zupełnie nieprzewidywalnych - dodaje Monika Szewczyk. - Mamy nadzieję, że będzie to działało na zasadzie wirusa w przestrzeni miejskiej.

Szefowa Arsenału zostanie także kuratorem projektu w przestrzeni publicznej w stolicy Unii. Przez cały czas polskiej prezydencji na ulicach Brukseli prezentowane będą rzeźby Julity Wójcik, Maurycego Gomulickiego, Bartosza Muchy oraz dwóch białostoczan: Jarosława Kozakiewicza i Mirosława Filonika.

Pomysł na promocję polskiej prezydencji w Unii Europejskiej ma także Opera i Filharmonia Podlaska. W listopadzie muzycy razem ze światowej sławy pianistą Kevinem Kennerem nagrają płytę z utworami Ignacego Paderewskiego. Później będą ją promować na koncertach w Berlinie, Paryżu i Brukseli. Projekt ten trafił już do ministra kultury.

- Osoba i twórczość tego wielkiego artysty jest doskonałą okazją do podkreślenia dziedzictwa kulturowego naszego kraju we Wspólnocie - uważa Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej. - Chcemy, żeby ten projekt zaistniał także za granicą.

Polska będzie przewodniczyć pracom Rady Unii Europejskiej od 1 lipca do 31 grudnia 2011 roku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny