Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galera im. Sleńdzińskich. Agata Borowa – Jesteś moim powietrzem (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Galera im. Sleńdzińskich. Agata Borowa – Jesteś moim powietrzem
Galera im. Sleńdzińskich. Agata Borowa – Jesteś moim powietrzem Jerzy Doroszkiewicz
Urodzona w Białymstoku Agata Borowa pokazuje w Galerii im. Sleńdzińskich dwa cykle prac - "Woda, ziemia, powietrze", "Czy to jest namalowane?" oraz wideo pt.: "Jestem twoim powietrzem". W tym ostatnim twierdzi, że odnosi się nawet do pandemii koronawirusa

Wiadomo – temat nośny, to i w opisie do wideo pojawiły się maseczki, wydychane powietrze, choć tak naprawdę to raczej apoteoza związków partnerskich. Sama Borowa w objaśnieniu do wideo pisze, że

film by nie powstał, gdyby nie ogromna pomoc Piotra Leszczyńskiego, mojego partnera. W okresie izolacji Piotrek był jedyną osobą, z którą miałam bezpośredni kontakt. Oboje występujemy w tym nagraniu, w związku z czym tytuł filmu staje się jeszcze bardziej wymowny.

Ale nie ma co tu się doszukiwać jakowyś intymnych detali. Bo w istocie zdjęcia powstały w Zakładzie Biofizyki Molekularnej UAM w Poznaniu. Czego dotyczą – to już trzeba obejrzeć samodzielnie. Podobnie jak większe i mniejsze akryle z dwóch wspomnianych cykli. "Woda, ziemia, powietrze" często bliski jest abstrakcji, choć w istocie inspirowany naturą. "Czy to jest namalowane?" z kolei często przypomina fotografie, a przedstawiane na nim fragmenty mogą zadziwiać wrażeniem trójwymiarowości. Ale czy to sztuka czy rzemiosło – zależy od punktu widzenia. - Ten tytuł bardzo podkreśla iluzję na której mi tak zależy – tłumaczy Agata Borowa. - Niemal doskonałe złudzenie, żeby widz miał ochotę podejść i dotknąć.

Malarka, określająca siebie jako artystkę wizualną, przyznaje że maluje też abstrakcyjnie. - Zdaję sobie sprawę, że to jest pomiędzy hiperrealizmem a abstrakcją – mówi Borowa. I podkreśla, że przeszła szkołę warsztatu na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. - Bardzo długo malowałam również ze zdjęć. I tak doszła do abstrakcji inspirowanych naturą, jak w cyklu "Woda, ziemia, powietrze". - To one były na początku – przypomina Borowa. Poszukując języka malarskiego stworzyła cykl „Czy to jest namalowane?”. I przyznaje, ze powietrza i migotania wody chyba nie da się namalować. Zaskakujące wyznanie. Bo pytana o uruchamianie wyobraźni przez malarstwo – zgadza się z tezą, a jednocześnie sobie wcześniej zaprzecza – że się nie da. O co zatem jej chodzi?

- Chodzi o obraz, który zatrzyma, poruszy, nie będzie czymś dosłownym, ale pobudzi wyobraźnie i w jakimś stopniu pochłonie – śmieje się Borowa. Na obrazach jest woda, powietrze, mniej dosłowna ziemia, w filmie pojawia się też ogień. - Interesuje mnie przestrzeń – zdradza Borowa. - Emocje może bardziej są widoczne w małych obrazkach, na których widać jakby ślady czyjejś obecności. Obrazy z cyklu „Czy to jest namalowane?” mają niepokoić, ale i wywołać przyjemne wrażenie, że ktoś był tu wcześniej.

Chciałabym, żeby oglądanie sztuki było nie tylko inspiracją do refleksji, ale również przyjemnością. Źródłem przyjemnych, estetycznych doznań.

Agata Borowa

Kim jest Agata Borowa?

Agata Borowa (ur. w Białymstoku) – artystka wizualna, zajmuje się głównie malarstwem oraz grafiką użytkową. Absolwentka malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz architektury wnętrz na Politechnice Białostockiej. Jej prace były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych (m.in. Miejsce Projektów Zachęty, Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa; Galeria Arsenał, Białystok; BWA Zielona Góra; Galeria Labirynt, Lublin; Galeria m2, Warszawa; Galeria Bielska BWA; Galeria Platan, Budapeszt). Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011, 2006). Brała udział w rezydencjach i plenerach w Polsce oraz za granicą (Galeria Labirynt, Lublin; Genua, Włochy; Mojacar, El Bruc, Hiszpania; Kowno, Litwa). Od 2001 roku współtworzy grupę Siostry Borowe. W 2015 otrzymała EEA Grants na realizację projektu “Uzajo” – cyklu warsztatów wielojęzycznych. Zajęcia miały miejsce w Norwegii, Islandii oraz na polskich pograniczach (Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie; Galeria BWA Sokół w Nowym Sączu, Fundacja Villa Sokrates w Krynkach; Dom Kultury w Krasnopolu; Dom Litewski w Sejnach). Mieszka w Warszawie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny