Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze z PFRON. Mniej pieniędzy dla niepełnosprawnych

(jsz)
Mniejsze pieniądze z PFRON oznaczają, że wiele potrzeb osób niepełnosprawnych nie zostanie zaspokojonych.
Mniejsze pieniądze z PFRON oznaczają, że wiele potrzeb osób niepełnosprawnych nie zostanie zaspokojonych. sxc.hu
Nie ma dobrych wiadomości. Pula pieniędzy jest w tym roku o ponad 2 mln zł mniejsza. - Mniej przeznaczymy na turnusy rehabilitacyjne oraz usuwanie barier architektonicznych i w komunikowaniu się - zapowiada Adam Kurluta, dyrektor departamentu spraw społecznych w magistracie.

Uchwałę w sprawie podziału pieniędzy na poszczególne działania radni podjęli podczas poniedziałkowej sesji. Chodzi o te przekazane miastu przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Niestety, kwota jest o ponad 2 mln mniejsza niż rok wcześniej.

- Nie da się ukryć, że to zła wiadomość, ale nie mamy na to żadnego wpływu - ubolewa dyrektor Adam Kurluta. - Pieniądze PFRON zbiera od pracodawców, a później dzieli je na powiaty według specjalnego algorytmu. Widocznie wpływy były mniejsze.

Może to być efekt pogarszającej się sytuacji gospodarczej w kraju. Mniejsze pieniądze z PFRON oznaczają jednak, że wiele potrzeb osób niepełnosprawnych nie zostanie zaspokojonych albo kolejki oczekujących będą dłuższe. Cięcia dotyczą wszystkich działań, czyli np. zakładania działalności gospodarczej, zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy, turnusów rehabilitacyjnych czy zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny czy ortopedyczny. Urzędnicy obiecują jednak, że dołożą starań, by w tej ostatniej dziedzinie kolejek nie było.

- Cewniki czy kule to rzeczy potrzebne do codziennego życia - mówi Adam Kurluta. - Jednak tak naprawdę jest duże zapotrzebowanie na wszystkie formy pomocy.

Coraz popularniejsza staje się np. rehabilitacja zawodowa. Polega to na tym, że osoba niepełnosprawna może dostać dofinansowanie do szkoleń czy kursów zawodowych. Może też ubiegać się o pieniądze na założenia działalności gospodarczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej.

- Nie ma dnia żebyśmy nie otrzymywali telefonów w tej sprawie - nie kryje dyrektor Kurluta. - Te działania przynoszą wspaniałe efekty. Najpierw widzimy osoby w ciężkiej depresji, ale kiedy zaczynają one pracować, wracają jako szczęśliwi, pełen energii ludzie.

Istnieje szansa, że PFRON przyzna dodatkowe pieniądze w ciągu roku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny