Fundusze europejskie z regionu wspierają rozwój firm województwa podlaskiego

PR
Chcemy, by województwo podlaskie charakteryzował klimat przyjazny dla przedsiębiorców. Zarówno tych silnych, jak i dopiero zaczynających – mówi Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 nabiera tempa. Jakie wsparcie jest w nim przewidziane dla przedsiębiorców?
- Chciałbym przede wszystkim podkreślić, że to bardzo ważna dla nas, dla Zarządu Województwa, grupa Beneficjentów. Rozwój przedsiębiorstw przekłada się bowiem na rozwój całego naszego regionu. Konkurencyjne firmy budując swój kapitał, zwiększając zyski, budują tym samym potencjał województwa podlaskiego. Ich dobra kondycja oznacza lepszą sytuację gospodarczą. W interesie całego województwa jest więc wzmacnianie pozycji podlaskich przedsiębiorstw i szeroka pomoc w zwiększaniu ich konkurencyjności, tworzeniu unikalnych produktów i technologii, które podbiją zewnętrzne rynki.

Dlatego tak silny nacisk położyliśmy na konkurencyjność gospodarki w Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020. Podczas przygotowywania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, a potem podczas negocjacji z Komisją Europejską, walczyliśmy o jak największe środki na przedsiębiorczość. I to się nam udało!

Największe fundusze w programie, bo aż 1 mld zł przeznaczyliśmy właśnie na podniesienie konkurencyjności podlaskiej gospodarki (oś I).W poprzednim programie na lata 2007-2013 było to 664 mln zł.

Kto może skorzystać z tej tak dużej pomocy?
- Program wspiera firmy działające na terenie województwa podlaskiego. Zarówno te, które mają silną, mocną pozycję na rynku, jak i te, które dopiero startują. Duża pomoc skierowana jest do przedsiębiorców, którzy zamierzają rozwijać sferę badawczo-rozwojową. Wyodrębnione zostało również bardzo ważne działanie, adresowane do przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenach cennych przyrodniczo, gdzie z zasady prowadzenie działalności jest utrudnione. Kontynuujemy również, tak popularne w poprzedniej perspektywie, konkursy na wsparcie inwestycji.

To nie wszystko. Blisko 357 mln zł (oś II) kierujemy na rozwój przedsiębiorczości i aktywności zawodowej, m.in.: na samozatrudnienie, pomoc w powrocie do pracy po urlopach macierzyńskich czy wychowawczych oraz działania na rzecz podniesienia kwalifikacji pracowników w przedsiębiorstwach.

Pomoc czeka na przedsiębiorców również w innych osiach, m.in. osi V, która zakłada rozwój gospodarki niskoemisyjnej, w tym produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Form wsparcia podlaskich firm jest w naszym programie regionalnym naprawdę wiele. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że silne firmy budują potencjał regionu.

Ile do tej pory konkursów było skierowanych właśnie do przedsiębiorców?
- W ramach osi I ogłosiliśmy już siedem konkursów, które adresowaliśmy właśnie do przedsiębiorców. Były to dwa nabory z poddziałania 1.2.1 na rozwój działalności badawczo-rozwojowej w firmach. Jeden został już rozstrzygnięty, w drugim czekamy na wnioski do 30 listopada. Za nami trzy konkursy z działania 1.3 na wspieranie inwestycji w przedsiębiorstwach, w tym jeden na ekoinnowacje, dwa nabory z działania 1.5 na wspieranie przedsiębiorczości i zatrudnienia w gminach, których rozwój uwarunkowany jest siecią Natura 2000. Tyle było konkursów stricte dla przedsiębiorców – na inwestycje różnego rodzaju. Ale jak już podkreślałem, korzystają oni ze wsparcia również w innych osiach.

Kolejnym ważnym celem, jeśli chodzi o wzmacnianie przedsiębiorczości, jest zwiększanie liczby firm w naszym województwie. Służyły temu m.in. dwa konkursy z działania 2.3, ukierunkowanego na wspieranie powstawania i rozwoju podmiotów gospodarczych. W tym przypadku szukaliśmy operatorów, za pośrednictwem których pomoc trafi do przyszłych przedsiębiorców: poprzez szkolenia, doradztwo, dotacje inwestycyjne czy wsparcie pomostowe.

Zależy nam bowiem na rozwoju istniejących firm, ale również na powstawaniu nowych. Chcemy, by nasze województwo charakteryzował klimat przyjazny dla przedsiębiorców. Zarówno dla tych silnych, mocnych, jak i dopiero zaczynających.

W przyszłym roku na pewno będziemy kontynuować wsparcie dla przedsiębiorców, m.in. na działalność badawczo-rozwojową, inwestycje w sektorze produkcyjnym czy wsparcie firm na terenach chronionych. Pod koniec listopada przedstawimy harmonogram naborów na przyszły rok. Teraz intensywnie nad nim pracujemy.

RPOWP 2014-2020 różni się znacznie od programu z poprzedniej perspektywy. Jest dwufunduszowy, zmieniły się nie tylko nazwy działań czy osi, ale zasady, procedury…
- Wiemy o tym, dlatego chętnie pomagamy, tłumaczymy i podpowiadamy. Zachęcam do korzystania z porad naszych specjalistów z punktów informacyjnych funduszy europejskich. Wszelkie informacje dostępne są w jednym miejscu. Wystarczy zadzwonić, napisać e-mail lub przyjść.

W naszym województwie działają trzy takie punkty: Główny Punkt Informacyjny w Białymstoku i Lokalne Punkty Informacyjne: w Łomży i Suwałkach. Jeśli macie Państwo pomysł, specjaliści, którzy w nich dyżurują, podpowiedzą, z jakiego programu i na jakich zasadach można go zrealizować. Poradzą, czy projekt kwalifikuje się do wsparcia w ramach programu regionalnego, czy lepiej skorzystać z pomocy, jaką oferują programy krajowe lub te, zarządzane z poziomu Komisji Europejskiej. Możecie Państwo liczyć na szeroką i kompleksową informację.

Naszych specjalistów można spotkać nie tylko w tych trzech miastach. W ramach Mobilnych Punktów Informacyjnych odwiedzają również miasta i gminy w naszym regionie.

Przedsiębiorców serdecznie zapraszam również na szkolenia i spotkania informacyjne, które organizujemy na temat konkursów czy też procedur, z których należy korzystać w trakcie rozliczania projektu. To świetna okazja, by dowiedzieć się szczegółów na temat wsparcia unijnego.

Liczba podpisanych umów z przedsiębiorcami – 139
Ich wartość: 454,7 mln zł
Wartość dofinansowania: 235,5 mln zł

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie