Fundusze europejskie. Gminy Jedwabne i Łapy z dotacjami na odnawialne źródła energii

Opr. (AM)
Wojciech Wojtkielewicz
Udostępnij:
Samorządy otrzymają prawie 2,7 mln zł z funduszy europejskich. Pieniądze pozwolą zamontować w gospodarstwach domowych 209 instalacji OZE. Umowy z wójtami obu gmin podpisali w poniedziałek (17.01) marszałek Artur Kosicki i wicemarszałek Marek Olbryś.

Projekty, których dotyczą umowy, dotychczas znajdowały się na liście rezerwowej konkursu, ktory prowadził urząd marszałkowski. Zostaną zrealizowane dzięki pieniądzom z dodatkowej puli funduszy unijnych przyznanych Podlaskiemu w odpowiedzi na kryzys spowodowany pandemią. Wsparcie to można wykorzystać na odbudowę gospodarki regionu w obszarze m.in. energetyki czy przedsiębiorczości.

– Dziś chcemy w sposób symboliczny zakończyć już konkurs dla samorządów dotyczący odnawialnych źródeł energii. Jak państwo pamiętają, pierwotny jego budżet wynosił 30 mln zł i bardzo szybko został wyczerpany. Wtedy złożyliśmy obietnicę, że wszystkie wnioski, które zostały pozytywnie ocenione, uzyskają dotacje. Słowa dotrzymaliśmy. Wszystkie 101 wniosków uzyskało wsparcie – mówił Artur Kosicki.

Czytaj również:

Marszałek zachęcał samorządy do przygotowywania tego typu projektów, szczególnie w obliczu zbliżającej się perspektywy finansowej 2021-2027.

– Chcemy, żeby projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii w naszym województwie było jak najwięcej. Są to przedsięwzięcia bardzo pożyteczne z punktu widzenia ochrony środowiska i zmniejszania kosztów utrzymania gospodarstw domowych. Pieniędzy w nowym programie będzie o 40 mln euro więcej, dlatego jeszcze więcej z nich trafi do naszych samorządów, firm i mieszkańców – podkreślił marszałek.

Dzięki podpisanej dziś umowie na terenie gminy Łapy powstaną 132 mikroinstalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii w gospodarstwach domowych. Będą to w części instalacje hybrydowe, co oznacza jednoczesny montaż instalacji fotowoltaicznej i kolektorów słonecznych. Wartość tego projektu to ponad 2 mln zł. Dofinansowanie z funduszy unijnych wyniesie prawie 1,3 mln zł.

Czytaj również:

– Inwestycja jest bardzo oczekiwana przez mieszkańców. Mamy w tej chwili dwa razy więcej deklaracji niż możliwości finansowych. W tym tygodniu będziemy weryfikować wszystkie zgłoszenia. Myślę, że większość instalacji uda się wykonać do końca marca tego roku – zapowiedział Krzysztof Gołaszewski, burmistrz Łap.

Nabór w konkursie na dotacje do OZE trwał od końca grudnia 2019 roku do końca lutego 2020 roku. Pozwalał on starać się o dotacje na niewielkie instalacje, montowane na domach mieszkańców poszczególnych gmin i miast.

Czytaj również:

Pierwotna konkursowa pula unijnych funduszy wynosiła 30 mln zł, ale wobec dużego zainteresowania ze strony samorządów ostatecznie wzrosła do 123,3 mln zł. Pomoc otrzymały również projekty z listy rezerwowej, a z dotacji do OZE skorzystali mieszkańcy ponad 100 samorządów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie