Fundusze Europejskie 2015: Programy Regionalne

Redakcja
Programy regionalne w mln euro
Programy regionalne w mln euro
Udostępnij:
Prawie 40 proc. całej puli środków unijnych przyznanej Polsce pozostaje w gestii regionów, podczas gdy w poprzednich latach było to 25 proc. To samorządowcy zadecydują o tym, jak najlepiej spożytkować ponad 31 mld euro w ramach 16 tzw. regionalnych programów operacyjnych (RPO) - po jednym dla każdego województwa.

Po raz pierwszy od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przekroczyliśmy też pewną symboliczną granicę - województwo mazowieckie jako pierwsze opuszcza kategorię regionów najsłabiej rozwiniętych, czyli takich, w których PKB na głowę mieszkańca nie przekracza 75 proc. średniej unijnej. Z tego względu inwestowanie Funduszy Europejskich na Mazowszu będzie rządziło się nieco innymi zasadami niż w reszcie kraju.

Ważną zmianą jest włączenie do puli regionalnych programów, poza pieniędzmi na szeroko rozumiany rozwój infrastruktury, także środków przeznaczonych na działania społeczne. Teraz do zagospodarowania bezpośrednio przez regiony będzie ponad 70 proc. wszystkich środków należnych Polsce na walkę z wykluczeniem społecznym, bezrobociem, poprawę edukacji i wyrównanie szans. Dzięki temu to samorządy będą mogły rozpoznać i reagować na najpilniejsze potrzeby mieszkańców swoich regionów.

Unijne pieniądze mają wspierać projekty, które pomogą rozwijać dziedziny kluczowe dla przyszłości całego kraju. Jednym z ważniejszych zadań RPO jest wspieranie rozwoju przedsiębiorczości - zwłaszcza z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy mają szansę na zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku, zdobycie dofinansowania do projektów, np. z dziedziny badań i rozwoju czy współpracy z nauką. Kolejne priorytety to transport i gospodarka niskoemisyjna. Dofinansowane będą projekty związane z budową dróg, modernizacją linii kolejowych i taboru, ale także inwestycje w modernizację sieci przesyłowych, technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii oraz transport publiczny, zwłaszcza ten ekologiczny, i ograniczenie ruchu pojazdów w centrach miast.

Regiony są coraz bardziej samodzielne, ponieważ same mogą określać kierunki rozwoju, opierając plany inwestycyjne na tzw. inteligentnych specjalizacjach. Inteligentne specjalizacje to dziedziny, których rozwój przyniesie, zdaniem samorządu, najwięcej korzyści całemu regionowi. Każdy z RPO określa te kluczowe dla danego regionu obszary, które wynikają ze specyfiki regionu - np. z zasobów naturalnych, potencjału ludzkiego, istniejącej infrastruktury przemysłowej czy położenia geograficznego. RPO zakładają intensywne wspieranie projektów z tych właśnie dziedzin. Przez kolejne tygodnie będziemy informować czytelników o tym, jak będą inwestowane fundusze unijne właśnie w naszym regionie.

Program Regionalny - województwo podlaskie

I Wzmocnienie potencjału i konkurencyjności gospodarki regionu 247,4 mln euro
II Przedsiębiorczość i aktywność zawodowa 84 mln euro
III Kompetencje i kwalifikacje 129,8 mln euro
IV Poprawa dostępności transportowej 208 mln euro
V Gospodarka niskoemisyjna 180,5 mln euro
VI Ochrona środowiska i racjonalne gospodarowanie jego zasobami 57 mln euro
VII Poprawa spójności społecznej 59 mln euro
VIII Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej 179,3 mln euro
IX Rozwój lokalny 29 mln euro

Kontakt

Więcej na stronie:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Główny Punkt Informacyjny:
Białystok - tel.: (85) 66 54 516,
e-mail: [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie