Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusz Żubra ratuje nietoperze. Budki i wieże w Białowieży. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Fundusz Żubra ratuje nietoperze. Budki i wieże w Białowieży
Fundusz Żubra ratuje nietoperze. Budki i wieże w Białowieży Fundusz Żubra
Trzy 5,5 metrowe wieże, 175 budek dedykowanych nietoperzom oraz instalacja i zakup specjalistycznego sprzętu do pracy naukowej to efekt wspólnego projektu Instytutu Biologii Ssaków PAN i Funduszu Żubra. Jego celem jest poszerzanie wiedzy na temat nietoperzy oraz ocieplania ich wizerunku.

Od 2021 roku Fundusz Żubra wsparł nietoperze trzema akcjami przygotowanymi razem z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk. Najpierw, rozdając mieszkańcom Białowieży i okolic 175 budek, które są już zamieszkane przez ssaki i można je zobaczyć w wielu białowieskich ogródkach. W drugim etapie wstawiono do 10 piwnic specjalnie zaprojektowane drzwi, które umożliwiają wejście do środka i bezpieczną hibernację nietoperzy zimą. Ostatnim działaniem, była instalacja trzech wieży na terenie Białowieży. Dwie z nich znajdują się przy ścieżce edukacyjnej, która biegnie północnym brzegiem Narewki (start przy wieży obserwacyjnej na końcu ul. Sportowej). Dokładne lokalizacje to: ul. Mostowa 25, przy siedzibie Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, ul. Rzeczna 27 przy agroturystyce Cichosza oraz na tyłach Instytutu Biologii Ssaków, ul. Stoczek 1.

Celem wież jest zapewnienie schronienia i stworzenia bezpiecznej przestrzeni do rozmnażania i zasiedlenia tych niezwykłych, lecz niedocenianych ssaków.

Powyższe akcje oraz zakup specjalistycznego sprzętu takiego jak drony, detektory elektroakustyczne czy batmobil to narzędzia, dzięki którym pracownicy IBS PAN mogą kontynuować i pogłębiać badania nad nietoperzami zgodnie z założeniami kampanii, której celem było ocieplenie wizerunku nietoperzy oraz uświadomienie Polakom ich ważnej roli w zachowaniu równowagi ekosystemu.

- Podejmując działania na rzecz ochrony przyrody Fundusz Żubra zawsze opiera się na wiedzy naukowców i ekologów, którzy są ekspertami w danej dziedzinie, a także wspiera zaangażowanie lokalnej społeczności, wierząc, że wspólne działania prowadzą do trwałych efektów - mówi Urszula Czerniawska-Kapeluch, senior brand manager Żubr.

Ochrona zagrożonych gatunków to najważniejsza misja Funduszu Żubra powołanego przez markę Żubr Kompanii Piwowarskiej. Jego celem jest edukowanie społeczeństwa oraz ratowanie i ochrona dzikiej przyrody w najcenniejszych przyrodniczo rejonach Polski, dlatego wspiera zarówno długofalowe inicjatywy na rzecz przyrody, współpracuje z Białowieskim Parkiem Narodowym, jak i te, które wymagają szybkiego, doraźnego działania, jak pomoc w czasie pożaru doliny Biebrzy. W tym roku kontynuacją działań, jest m.in. współpraca z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze przy tworzeniu ostoi przyrody oraz przywracanie populacji susła moregowanego w Polsce w projekcie Stowarzyszenia Salamandra.

Zobacz także: Żubr znika z etykiet Żubra. Zastąpią go inne gatunki zwierząt

Prowadzona od 4 lat kampania “Żubr ratuje życie zagrożonych gatunków” została nagrodzona srebrną nagrodą Effie - tzw. Oscarem w branży marketingowej w kategorii long-term.

Więcej o inicjatywach Funduszu Żubra na stronie: funduszzubra.pl

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny