Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja Batorego przygląda się kandydatom do Rady Polityki Pieniężnej

Redakcja
12 stycznia Senacka Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Sejmowa Komisja Finansów publicznych zaopiniują sześciu kandydatów zgłoszonych przez Sejm i Senat do Rady Polityki Pieniężnej. W przededniu posiedzenia obu komisji, Fundacja im. Stefana Batorego i Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w ramach Obywatelskiego monitoringu kandydatów do RPP, uruchomiły stronę www.monitoringkandydatow.org.pl

Będą na niej umieszczane informacje o karierze zawodowej, doświadczeniach, kompetencjach i poglądach kandydatów do nowej Rady oraz obserwacje z procesu ich wyboru.

Celem Obywatelskiego monitoringu kandydatów do RPP jest przybliżenie opinii publicznej roli, zadań i sposobu funkcjonowania Rady, procedury i trybu wyłaniania jej członków oraz umożliwienie oceny kwalifikacji osób, które pełnić mają w kolejnych 6 latach funkcje w tak ważnej dla interesu społecznego instytucji.

Rada Polityki Pieniężnej odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu i realizacji właściwej polityki monetarnej, stwarzającej sprzyjające warunki dla rozwoju gospodarczego. Decyzje Rady wpływają nie tylko na sytuację w sektorze przedsiębiorstw i w sektorze finansowym, ale też na budżety domowe obywateli. Zmiana stóp procentowych przekłada się wprost na oprocentowanie oszczędności i wysokość rat kredytu. Od działań Rady zależy pośrednio to, czy banki są wystarczająco dobrze zabezpieczone przed upadłością, a ich klienci w razie bankructwa odzyskają zdeponowane w bankach pieniądze.

Wybory członków Rady Polityki Pieniężnej, kandydatury, które zgłaszają Sejm, Senat i Prezydent, powinny odbywać się w sposób otwarty i przejrzysty, umożliwiający opinii publicznej poznanie kompetencji, doświadczeń, dorobku zawodowego oraz poglądów kandydatów na gospodarkę i finanse. Obywatele mają prawo wiedzieć, kim są ludzie, którzy decydować będą o polityce monetarnej państwa w kolejnych sześciu latach.

Zgodnie z metodologią monitoringkandydatow.org.pl/index.php/sposob-prowadzenia-monitoringu/monitoringu, wszyscy kandydaci poproszeni zostali o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące ich kwalifikacji, dorobku naukowego i przebiegu kariery zawodowej, zawarte w specjalnym kwestionariuszu osobowym monitoringkandydatow.org.pl/index.php/sposob-prowadzenia-monitoringu/.

Zbierane są także ogólnodostępne dane na temat ich dorobku i ścieżki zawodowej, obserwowane są prace komisji parlamentarnych, na których będą prezentowane kandydatury. Po wyborze wszystkich kandydatów planowana jest publiczna debaty z ich udziałem, w której uczestniczyć będą ekonomiści, eksperci, dziennikarze i inne osoby zainteresowane pracą Rady.

Monitoring RPP jest kontynuacją działań zapoczątkowanych w 2006 roku przez Fundację Batorego, Polską Sekcję Międzynarodowej Komisji Prawników oraz Helsińską Fundację Praw Człowieka obserwacją wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Działania te prowadzone były dalej przez Instytut Prawa i Społeczeństwa (INPRIS) w odniesieniu do kolejnych sędziów TK, a także, w ostatnim okresie, Generalnego Inspektora Danych Osobowych, Rzecznika Prawa Obywatelskich oraz Prokuratora Generalnego.

W 2016 Fundacja Batorego prowadzić będzie monitoring procesu wyboru osób do innych ważnych instytucji i urzędów państwowych, nie podlegających bezpośrednim procedurom demokratycznym, których kadencja kończy się w tym roku, takich jak: Trybunał Konstytucyjny, KRRiTV, Prezes Narodowego Banku Polskiego, Instytut Pamięci Narodowej.

 

Źródło: Fundacja Batorego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny