Po realizacji filmu "Czarna dama", przyszedł czas na kolejne pomysły.
- Udało się wywołać pewne pospolite ruszenie, które trwa dalej. Powołaliśmy fundację, która ma kontynuować integrację środowiska filmowego i iść dalej z projektami filmowymi, produkcjami, edukacją – powiedział Hubert Buharewicz.
Na ten moment fundację tworzy: Łukasz Seweryński, Hubert Buharewicz, Dawid Wappa, Paweł Jankowski, Krzysztof Szubzda. Ale pomysł poparli także dyrektorzy instytucji kultury i artyści związani z Podlasiem.
- Zauważyliśmy, że jest bardzo dużo osób, które robią rzeczy filmowe, tylko one żyją tutaj jak wolne elektrony. Pomyśleliśmy, że warto ich zebrać, abyśmy stworzyli to, czego brakuje jeszcze w Białymstoku, czyli środowisko filmowe. Poza tym chcemy wspierać młodych ludzi, którzy, sami nie podołają. Fajnie, gdyby stworzyła się pewna masa krytyczna, więc zbieramy młodych ludzi – podkreślał podczas konferencji prasowej, Krzysztof Szubzda.
Przy współpracy z warszawską Szkołą Wajdy przewidziano warsztaty filmowe w Krasnogrudzie, dedykowane młodym osobom z województwa podlaskiego.
- Będą to warsztaty fabularne dla młodych twórców, którzy chcą spróbować najpierw coś napisać, a później nakręcić wspólnie dwie sceny pod okiem wykładowców Szkoły Wajdy. Założeniem jest, by mogli spróbować wszystkich etapów powstawania produkcji filmowej – powiedział Filip Marczewski z Wajda School.
Jak zapewnił Krzysztof Szubzda, fundacja będzie również realizować duże produkcje filmowe.
- Po "Czarnej Damie" zostanie zrobiony film "Żywie pank", który dziać się będzie w latach 90. w Hajnówce – mówił Szubzda. - Chcemy, by filmy realizowane w fundacji odkrywały kolejne podlaskie wielkie, nieopowiedziane historie.
Agata Biziuk, która wyreżyseruje najnowszą produkcję zapowiedziała, że będzie to film niesztampowy.
- Z elementami realizmu magicznego, opowiadający o czasach transformacji, dotykającej nie tylko naszego kraju w latach 90., ale i transformacji duchowej, czyli buntu młodzieży związanej z Hajnówką. Ruch punkowy w Hajnówce narodził się jako kontestacja rzeczywistości, która otaczała tamtejszą społeczność – ocenił Biziuk.
Łukasz Seweryński, przekonywał, że, to właśnie kinematografia lokalna ma największy sens.
- Okazuje się, że jest ogromna przestrzeń na małe kinematografie lokalne, na ciekawe historie, nieodkryte tereny. (…) Żyjemy w miejscu, w którym kultura wschodu i zachodu stykała się ze sobą od kilkuset lat. To miejsce jest wyjątkowe na całym świecie. A z punktu widzenia filmowców jest to miejsce idealne. Rozgrywały się tu piękne romanse na styku kultur, piękne dramaty, mówiąc językiem filmowym ocenił.
Jak zapewniają członkowie fundacji, zależy im na promocji naszego regionu, naszej kultury, przy jednoczesnym nawiązaniu kontaktów z festiwalami filmowymi. Z kolei finanse będą pozyskiwane od sponsorów prywatnych, czy instytucji, m.in. z Polskiego Instytutu Filmowego.
Konferencję prasową urozmaicił występ zespołu The Moralizacja.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Reserved - Sukienka midi z wiskozy - Różowy
Sukienka midi z wiskozy
kup teraz

Reserved - Sukienka maxi z koronką - Czarny
Sukienka maxi z koronką
kup teraz

Reserved - Sukienka na jedno ramię - Niebieski
Sukienka na jedno ramię
kup teraz

Reserved - Sukienka z autorskim printem - Wielobarwny
Sukienka z autorskim printem
kup teraz

Reserved - Sukienka ze strukturalnej dzianiny - Turkusowy
Sukienka ze strukturalnej dzianiny
Wystawa "Biczowani" w galerii ORAC