Freediving. 9 minut i 35 sekund pod wodą! Nowe rekordy Polski

(mark)
Zawody w Rybniku we freedivingu Elżbieta Sadowska
W Rybniku odbył się X Barbórkowy Puchar Śląska we Freedivingu. Jest to najstarsza freediverska impreza sportowa organizowana w Polsce. Jubileuszowa edycja tego konkursu przyciągnęła 45 zawodników z Polski i nie tylko. Podlasie reprezentował Marcin Baranowski.

Freediving jest dyscypliną sportu, w której zawodnicy nie używają specjalistycznego sprzętu, a jedynym zapasem powietrza, jakim dysponują pod wodą są ich płuca.

W zawodach basenowych startujący mieli do wykonania trzy konkurencje:
statykę, polegającą na jak najdłuższym zanurzeniu twarzy pod wodą,
dynamikę bez płetw polegającą na przepłynięciu pod wodą jak najdłuższego dystansu bez użycia płetw,
dynamikę w płetwach – czyli z ich użyciem. Dynamikę w płetwach można było wykonać w monopłetwie lub płetwach podwójnych.

Reprezentant Podlasia Marcin Baranowski zajął 2 miejsce w dynamice z wynikiem 181 m oraz trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej mężczyzn.

Warto dodać, że białostoczanin ma też już na koncie głębokościowy rekord Polski w kategorii stały balast w klasycznych płetwach (60 m).

W klasyfikacji generalnej mężczyzn pierwsze miejsce zajął Karol Karcz. Natomiast wśród kobiet najlepsza była złota medalistka tegorocznych Basenowych Mistrzostw Europy CMAS i rekordzistka świata - Julia Kozerska.

Pierwsze miejsce w dynamice bez płetw (DNF) w kategorii mężczyzn zdobył wielokrotny mistrz i rekordzista świata Mateusz Malina z wynikiem 225 m. W tej samej konkurencji wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła rekordzistka świata Magdalena Solich-Talanda (186 m).

W konkurencjach dynamika w płetwach wśród panów najlepszy dystans przepłynął Karol Karcz (185 m), a wśród kobiet Julia Kozerska (225 m).
Najdłuższy dystans w płetwach podwójnych przepłynęła Magdalena Solich-Talanda (200 m) i Bogusław Kraus (158 m).

W konkurencji statyka (STA) w kategorii mężczyzn pierwsze miejsce zdobył Mateusz Malina z wynikiem 9 min i 35 sek., a wśród kobiet najlepszy wynik zdobyła Agnieszka Kalska (6 min. 32 sek.).

Na zawodach w Rybniku ustanowione zostały też dwa nowe rekordy Polski: w statyce: Mateusz Malina - 9 min 35 sek. oraz dynamice w płetwach podwójnych: Magdalena Solich-Talanda - 200 m.

Materiał oryginalny: Freediving. 9 minut i 35 sekund pod wodą! Nowe rekordy Polski - Gazeta Współczesna

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.