Franczyza - pomysł na własny biznes w podlaskim

Materiał informacyjny Żabka
Posiadanie własnego biznesu to marzenie wielu osób. Jednak za nim dojdzie do otwarcia działalności, należy podjąć sporo, często niełatwych decyzji. Przede wszystkim trzeba mieć pomysł na biznes, środki finansowe na jego uruchomienie oraz często odpowiedni lokal. Uruchomienie własnej działalności wymaga sporych kosztów, jeszcze za nim zacznie się na niej zarabiać. Co w sytuacji, gdy nie jesteś posiadaczem dużych pieniędzy, męczy Cię praca na etacie i chcesz rozwijać się na swoim? Do tego wolisz uniknąć konieczności przeprowadzki do większego miasta? Rozwiązaniem może być franczyza. Sprawdź, jakie korzyści przynosi taki model biznesowy.

Jak znaleźć pomysł na biznes?

Marzysz o posiadaniu własnego biznesu, ale nie do końca masz na to pomysł? Twój nowy biznes wcale nie musi być wyjątkowo oryginalny, aby przynosił Ci spore dochody. Dobrym pomysłem w małej miejscowości jest otwarcie sklepu, w ramach którego możesz zaproponować swoim klientom zróżnicowany asortyment produktowy oraz wiele usług dodatkowych jak chociażby lotto, wyróżniając Cię tym samym wśród konkurencji. W poszukiwaniu pomysłu na biznes najważniejsza jest obserwacja i analiza lokalnego rynku. Poznaj zatem najpierw otoczenie, w którym się znajdujesz i potrzeby jego mieszkańców.

Warto również zaczerpnąć wiedzy od osób, które posiadają własny biznes i prowadzą go od lat. W tym pomocne mogą okazać się spotkania, konferencje, targi czy seminaria, do których dostęp - online - przez pandemię może być jeszcze prostszy niż wcześniej. Niezależnie od tego, jaki znajdziesz pomysł na własny biznes, będziesz potrzebował choćby minimalnego kapitału na start.

Jak otworzyć własny biznes bez dużego kapitału początkowego?

Jeśli chcesz pozostać w swojej rodzinnej miejscowości i otworzyć tam własny biznes, ale nie masz dużych pieniędzy na rozruch, ani pomysłu, możesz skorzystać z gotowych modeli prowadzenia biznesu.

Nie musisz zaczynać od zera i brać kredytów na ogromne kwoty. Możesz wykorzystać obecnie funkcjonujące na rynku modele biznesowe. Przykładem takiego rozwiązania jest franczyza, dzięki której nie tylko nie potrzebujesz dużych funduszy na start, ale ponadto niewymagane jest doświadczenie w biznesie. Dodatkowo nie będziesz musiał pokonywać długiej drogi, jaką jest budowa własnej marki od zera, ponieważ będziesz posiadał własny biznes pod znanym przez Polaków i renomowanym szyldem.

Co to jest franczyza i na czym to polega?

Najprościej mówiąc franczyza to współpraca pomiędzy niezależnym przedsiębiorcą tzw. franczyzodawcą (np. Żabka) a franczyzobiorcą - czyli Tobą (i Twoją działalnością gospodarczą). Decydując się na takie rozwiązanie biznesowe, otwierasz własny sklep pod szyldem znanej marki i prowadzisz działalność zgodnie z zasadami franczyzodawcy. Decydując się na otwarcie lokalu znanej marki możesz liczyć na szerokie wsparcie sieci, pozostajesz przy tym indywidualnym przedsiębiorcą, który samodzielnie zarządza sklepem, ponosi koszty utrzymania placówki, pracowników, opłaca składki ZUS i odprowadza podatki do urzędu skarbowego.

Decydują się na biznes pod szyldem Żabki, możesz liczyć na ogromne wsparcie franczyzodawcy. Żabka zapewnia pomoc nie tylko na starcie, ale również w trakcie dalszej współpracy.

Czy każdy może otworzyć biznes w ramach franczyzy?

Największą zaletą franczyzy jest fakt, że nie potrzebujesz dużego kapitału własnego, oryginalnego pomysłu ani doświadczenia w prowadzeniu działalności.

Jeśli chcesz otworzyć sklep pod szyldem Żabki, na start potrzebujesz zainwestować jedynie 5 tys. zł. Te pieniądze przeznaczone są na zakup kasy fiskalnej i koncesji. Nie musisz martwić się o wyposażenie, znalezienie odpowiedniego lokalu i kwestie związane z jego wynajmem. Od Żabki otrzymasz w pełni wyposażony, zatowarowany i umeblowany sklep, którego wartość sięga ok. 300 tys. zł., łącznie z załatwionymi formalnościami dotyczących wynajmu i adaptacją lokalu do standardów panujących w sieciach Żabka. Ponadto przez pierwszy rok współpracy sieć gwarantuje przystępującym do sieci przedsiębiorcom miesięczny przychód podstawowy w wysokości 16 tys. zł.

Żabka od początku kładzie duży nacisk na szkolenia, więc byłem pewien, że to przejście nie będzie dla mnie kłopotliwe. Otwarcie własnego sklepu nie wymagało też ode mnie dużych nakładów finansowych, tak naprawdę wszystko zapewniła sieć. Nie tylko na starcie, ale także w trakcie współpracy, wszystkie kwestie techniczne, naprawa awarii czy serwis sprzętu Żabka bierze na siebie, co dla mnie jest dużym odciążeniemzaznacza Kamil Żebrowski, franczyzobiorca Żabki z Wysokiego Mazowieckiego.

Czy franczyza się opłaca?

Zdecydowanie franczyza ma wiele dodatkowych korzyści. W przypadku Żabki nie musisz martwić się o kwestie związane ze znalezieniem i wynajęciem odpowiedniego lokalu, ale również o szukanie dostawców i regularne zaopatrywanie sklepu.

Sieć zapewnia dostawy towaru pod drzwi, wsparcie partnerów ds. sprzedaży, dostęp do nowoczesnych aplikacji jak Cyberstore, gdzie mogę na bieżąco monitorować, co dzieje się w sklepie. Jako franczyzobiorcy możemy korzystać także z szeregu dodatkowych benefitów, jak karta mikroflota Orlen. Ułatwień jest mnóstwo, nic nie stoi na przeszkodzie, by osiągać sukces w sieci i na swoim lokalnym rynkudodaje Kamil Żebrowski.

Jeśli zdecydujesz się prowadzić własny biznes pod znaną nazwą, do której zaufanie ma tysiące klientów, nie musisz zabiegać o reklamę i wypracowanie odpowiedniej renomy dla swojej marki. Przystępując do współpracy z siecią możesz liczyć na wsparcie i doświadczenie franczyzodawcy w kwestiach związanych z pozyskaniem pracowników oraz samym prowadzeniem działalności. Każdy franczyzobiorca ma zapewniony dostęp do szeregu szkoleń merytorycznych i praktycznych na samym początku działalności, a na dalszym etapie współpracy przedsiębiorcy mogą korzystać z platformy szkoleniowej i w ten sposób podnosić swoje kompetencje. Sieć franczyzowa, tak jak pokazuje to przykład Żabki, także pomaga przedsiębiorcom w czasach pandemii, zapewniając dostawy środków do dezynfekcji i ochrony osobistej.

Franczyza – własny biznes w rodzinnym mieście

Korzystając z franczyzy, możesz otworzyć własny biznes w swojej rodzinnej miejscowości. Nie musisz przenosić się do większego miasta w celu znalezienia dobrej pracy.

Do tego możesz wspierać lokalnych dostawców, ponieważ Żabka umożliwia franczyzobiorcom samodzielny zakup takich produktów, jak np. warzywa i owoce oraz pieczywo. A tym samym dostosować się do potrzeb Twoich Klientów zapewniając im dostęp do odpowiedniego asortymentu.

Sieć sklepów Żabka liczy już ponad 7100 punktów. Prowadzi je już blisko 6000 franczyzobiorców, rozwijając swój własny biznes i tworząc nowe miejsce pracy na lokalnych rynkach i działając w swoim regionie.

Czytaj więcej na www.zabka.pl/franczyza