Nasza Loteria

Francuzi pod wrażeniem wielokulturowości Podlasia. Wymiana językowa w I SLO

(opr. jul)
W I SLO w Białymstoku gościli uczniowie z zaprzyjaźnionej szkoły we Francji.
W I SLO w Białymstoku gościli uczniowie z zaprzyjaźnionej szkoły we Francji. SLO w Białymstoku
Młodzież z Francji zwiedzała Podlasie, poznawała polską kulturę i kuchnię. W I SLO w Białymstoku gościli uczniowie z zaprzyjaźnionej szkoły we Francji.

Zdecydowałam się na udział w wymianie, by poznać nowy kraj i nowych ludzi - mówi Emma Obry. - Jestem pod wrażeniem gościnności Polaków, którzy okazali się też bardzo mili. Wymiana spełnia swoją rolę także w praktycznej nauce języka – dzięki niej podszkoliłam znacznie swój angielski.

Pierwszym punktem wizyty była Warszawa. Tam młodzi Francuzi zobaczyli Starówkę i Pałac Kultury.

Głównym tematem tegorocznej wymiany była wielokulturowość Podlasia. Goście zwiedzili meczet w Kruszynianach, w Sokółce obejrzeli film na temat sokólskiego cudu eucharystycznego i wzięli udział w mszy, nauczyciele odwiedzili też synagogę w Tykocinie.

- Było to więc także duchowe przeżycie – podkreśla Ewa Tyburczy, nauczycielka francuskiego i organizatorka wymiany. - Bardzo duże wrażenie zrobił na naszych gościach fakt, że tak dużo religii może funkcjonować w jednym regionie,w takiej zgodzie i harmonii.

W programie wizyty była też wycieczka do Białowieskiego Parku Narodowego, zwiedzanie Muzeum Przyrodniczo-Leśnego i spacer ścieżką „Puszczańskie Drzewa”. Ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek stało się okazją do wspólnej zabawy i integracji.

Podczas wymian uczniowie mieszkają u zagranicznych rodzin. Poznają ich tryb życia, panujące tam relacje i stosunki. Uczniowie obu partnerskich szkół zachwalają gościnność gospodarzy i podkreślają, że wspomnienia z wyjazdów pozostają na całe życie.

- Zdecydowałam się na wyjazd do Polski, bo chciałam poznać kulturę tego kraju. Pomogła mi w tym przemiła rodzina, u której mieszkałam - dzięki niej ten pobyt był niezapomniany – podkreśla Laurine Templier.

A opiekun grupy – ksiądz Ludovic Bazin dodaje:

- Spędziliśmy piękne chwile z rodzinami, które przyjęły nas bardzo gościnnie i otwarcie, wzruszyło nas też tak miłe podejście ze strony nauczycieli i uczniów. Wycieczki po stolicy i regionie okazały się bardzo pouczające - dzięki nim którym lepiej poznaliśmy Polskę i Polaków. Możemy tylko podziękować Bogu za tę piękną przyjaźń.

Współpraca białostockiego I SLO przy Fabrycznej 10 z niewielkim liceum katolickim w Normandii sięga Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

– Na tydzień przed tym wydarzeniem gościła w naszej parafii bardzo duża grupa młodzieży z Francji. Wszyscy zachwycili się naszym regionem, jego gościnnością i tak powstał pomysł kontynuowania tej znajomości. Nawiązaliśmy współpracę z jedną ze szkół w Vernan, której efektem są realizowane obecnie wymiany językowe - opowiada Ewa Tyburczy.

W maju br. białostoccy licealiści gościli we Francji, teraz zaś dziesięciu uczniów i dwóch opiekunów ze szkoły w Vernan przyjechało do Polski z rewizytą.

Czytaj też: I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku

Waszym Zdaniem. Co białostoczanie myślą o edukacji seksualnej? Czy powinna być w szkołach czy nie? (22.10.2019)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny