Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Francja: wstęp na wieżę Eiffla, a od sierpnia do muzeum lub restauracji możliwy tylko z "covidową przepustką"

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Chroniąc się przed czwartą falą pandemii, Francja wprowadziła nowe reguły. Polegają one na możliwości wstępu do wielu obiektów tylko dla tych z "covidowymi przepustkami". Nie wszystkim się to podoba.

Chcesz wjechać na wieżę Eiffla lub odwiedzić francuskie muzea lub kina, musisz wykazać się dowodem, że nie roznosisz koronawirusa.

To pierwszy kroki w nowej kampanii przeciwko temu, co francuski rząd nazywa „stratosferycznym” wzrostem zakażeń Deltą, najnowszym wariantem koronawirusa. Francja za wszelką cenę chce się uchronić przed czwartą falą pandemii, jej śladami zapewne pójdą inne kraje.

Do wielu Francuzów ta informacja jeszcze nie dotarła, wielu sądziło, że uda się ominąć ten nakaz. Nic z tych rzeczy, turyści, którzy przybyli w rejon wieży Eifflea nieprzygotowani, musieli ustawili się w kolejce na szybkie testy na obecność koronawirusa. Aby uzyskać „przepustkę pandemiczną”, ludzie muszą wykazać, że są w pełni zaszczepieni przeciwko Covid-19, mają negatywny wynik testu na koronawirusa lub wyzdrowieli z COVID-19.

- Świat stoi przed nową falą i musimy natychmiast działać – mówi premier Francji Jean Castex.

Rozwiązaniem są „szczepienia, szczepienia, szczepienia”, powiedział Castex w telewizji TF1, wzywając rodaków do zapisania się na szczepienia, aby uniknąć nowych blokad. Dodał, że we wtorek na przykład zanotowano w kraju 18 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem, z czego aż 96 procent dotyczyło osób, które nie były zaszczepione.

Ale ludzie sprzeciwiający się szczepionkom i od których wymaga się przedstawienia dowodów, że nie zagrażają nikomu, stają się coraz bardziej hałaśliwi. Grupa ludzi biorąca udział w demonstracji przeciwko covidowym przepustkom w alpejskim mieście Chambery najpierw gardłowała na ulicy, potem wdarła się do ratusza, zdejmując ze ściany portret prezydenta Emmanuela Macrona i zabrała go.

Miasto Chambery potępia tę ingerencję z największą stanowczością – zawarto w oświadczeniu lokalnego samorządu.

Przed wejściem do wieży Eiffla pracownicy w maseczkach w pocie czoła skanują kody QR na cyfrowych kartach zdrowia i sprawdzają wydrukowane certyfikaty szczepionek lub badań. Obowiązek posiadania przepustki wszedł w życie w środę między innymi do obiektów kultury oraz restauracji i barów we Francji, zgodnie z dekretem rządowym. Postawy ludzi wobec tego wymogu były bardzo mieszane.

- Chciałem tu przyjechać z mamą, więc musiałem zaliczyć test, aby móc podróżować – mówił Juan Truque, księgowy z Miami, który nie jest zaszczepiony. Zmuszają cię do noszenia maseczek ochronnych i robienia podobnych rzeczy, które nam narzucają, a to przecież nic innego, jak pogwałcenie naszej wolności.

Johnny Nielsen, duński turysta podróżujący z żoną i dwójką dzieci: W Danii wszędzie potrzebujesz takiej przepustki. Więc chociaż kwestionował przydatność francuskich przepisów, powiedział, że ten wymógł nie doprowadził go do zmiany planów rodzinnej podróży.

Tymczasem prezydent Macron chce rozszerzyć wymóg posiadania przepustek covidowych na wszystkie francuskie restauracje i wiele innych obszarów życia publicznego. Będzie się również wymagać, aby wszyscy pracownicy służby zdrowia zostali zaszczepieni.

Rząd chce przeforsować ustawę o nakładaniu mandatów na tych, którzy takich zaświadczeń nie mają tak szybko, jak to możliwe, pomimo oporu niektórych politycznych kręgów. Ponad 100 tys. osób protestowało w miniony weekend przeciwko takim środkom we Francji, a premier powiedział, że rząd będzie się starał o zgodę Trybunału Konstytucyjnego na wprowadzenie takiego wymogu, co też zajmie trochę czasu.

Już teraz rząd musiał opóźnić plany nałożenia na nastolatków obowiązku korzystania z przepustek od przyszłego miesiąca, pomimo krytyki ze strony rodziców i właścicieli restauracji. Rząd chce, aby przepustka dotyczyła wszystkich w wieku od 12 lat i starszych, a od września rozpocznie kampanię szczepień w gimnazjach i szkołach średnich, zapowiedział premier Castex.

Liczba zakażeń we Francji gwałtownie spadła na wiosnę, ale w ciągu ostatnich dwóch tygodni ponownie wzrosła. Niektóre regiony znów wprowadzają ponownie ograniczenia dotyczące koronawirusa. Rząd obawia się, że w najbliższych tygodniach ponownie wzrośnie liczba hospitalizowanych.

Francja zarejestrowała ponad 111 tysięcy zgonów z powodu Covid-19. Jak na razie tylko 46 proc. populacji tego kraju populacji zostało w pełni zaszczepionych.

Wariant Delta (VoC N.1.617.2) koronawirusa SARS-CoV-2, który po raz pierwszy wykryto w Indiach pod koniec 2020 r., stał się odmianą dominującą na całym świecie, a od sierpnia 2021 r. również w Polsce. Liczba przypadków zakażenia nową wersją patogenu szybko rośnie, ponieważ jest bardziej zaraźliwa od wcześniejszych i mniej podatna na działanie przeciwciał, które zwalczają wirusa w organizmie. W przeciwieństwie do innych wariantów budzących obawy WHO, tzw. VoCs, takich jak Alfa, Beta i Gamma, ten mutant wywołuje ciężkie symptomy i powikłania, nigdy wcześniej nie utożsamiane z COVID-19. Mogą one wystąpić obok typowych dolegliwości związanych z infekcją. Sprawdź, czym koronawirus Delta różni się od wcześniejszych wariantów i jakie są objawy zakażenia tą wersją! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Wariant Delta – objawy koronawirusa z Indii. Sprawdź nietypo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Francja: wstęp na wieżę Eiffla, a od sierpnia do muzeum lub restauracji możliwy tylko z "covidową przepustką" - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny