Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Forum Wizja Rozwoju. Jak budować bezpieczeństwo energetyczne Polski?

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Podczas Forum Wizji Rozwoju eksperci energetyczni dyskutowali o dostępności zasobów energetycznych. W trakcie panelu podkreślano, że Polska jest obecnie bezpieczna jeżeli chodzi o dostępność źródeł energii. Istotnym elementem debaty było również znaczenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Polska energetyka jest bezpieczna — twierdzą eksperci

Ważnym elementem dyskusji był sprowokowany przez Rosję kryzys energetyczny w Europie Zachodniej. Jak zaznaczali paneliści, Polska uniezależniła się od dostaw energii z Rosji, dzięki czemu obecnie jest bezpieczna.

- Dostawy gazu były elementem rosyjskiej wojny hybrydowej — mówił Dominik Wadecki, wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych Energa SA. - Nord Stream i Nord Stream 2 nie miały charakteru biznesowego, jak próbowano nas kiedyś przekonywać. Dzisiaj jesteśmy uniezależnieni od dostaw gazu z Rosji, co jest wynikiem naszej wieloletniej polityki. Najistotniejszym elementem systemu energetycznego z perspektywy operatorów sieci dystrybucyjnych są aspekty inwestycyjne. Najbardziej wymiernym obrazem, jak grupa Energa poszerza swoje możliwości, jest wymiar finansowy. W zeszłym roku na rozwój sieci dystrybucyjnych przeznaczyliśmy aż 1,5 miliarda złotych. To pokazuje skalę naszego wzrostu i wskazuje kierunek naszego rozwoju.

Paneliści zwracali uwagę na sytuację, w której w obliczu wojny w Ukrainie, znalazła się Europa. Prognozowano również, co będzie przyszłością gospodarki energetycznej.

- Rosja jest krajem, który w perspektywie kilkuset lat naszej historii zawsze był dla nas zagrożeniem — podkreślał Ireneusz Zyska, sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii. - I tak będzie dalej. Rosja ma ambicje, żeby przewodzić tzw. Euroazji. Energetyka w rękach Rosji stała się narzędziem wpływu. Czy dzisiaj Niemcy i inne państwa, które są uzależnione od rosyjskiej energetyki mogą się wybić na suwerenność? Jeżeli Rosja zagra swoimi energetycznymi kartami, to będziemy mieć do czynienia z sytuacją niezmiernie trudną. To właśnie Polska była w ostatnich latach liderem, jeżeli chodzi o budowanie energetycznej niezależności. Przyszłością gospodarki energetycznej będzie elektryfikacja oraz dekarbonizacja. Ważnym elementem polskiego mixu energetycznego będą również odnawialne źródła energii. Co ważne, w maksymalny sposób będziemy starać się tę energię produkować w Polsce.

Polska energetyka działa obecnie w warunkach wojennych i pocovidowych. Na świecie panuje kryzys surowcowy, jednak pomimo tego, jak podkreślali eksperci, Polakom energii nie zabraknie.

- W zeszłym roku mieliśmy do czynienia z zupełnie innymi realiami — zaznaczał Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnik Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. - Uważamy, że dążenie w kierunku OZE jest najbardziej słuszne. Patrząc na transformację cywilizacyjną, trzeba zauważyć, że działamy w warunkach wojennych i pocovidowych. Patrzymy na zmiany klimatyczne, ponieważ zależy nam na zdrowiu naszych obywateli. Obowiązkiem naszego pokolenia jest pozostawić naturę w jak najlepszym i jak najbardziej nienaruszalnym stanie przyszłym pokoleniom. Na dzisiaj mamy sytuację taką, że łańcuchy dostaw są zerwane, szaleje kryzys surowcowy, ale mimo tego utrzymujemy nasz bilans energetyczny naszego kraju na plusie, żeby nikomu nie zabrakło energii. Rzeczą najważniejszą jest to, aby był to polski prąd. To jest prawdziwa definicja niezależności i niepodległości.

Apelowano również, żeby zweryfikować ideologiczne podejście do aspektu energetycznego. Podkreślano, że nie można podzielić świat energetyki na czarny oraz zielony i odrzucić ten czarny.

- W końcu zaczęliśmy mówić z kolegami z Komisji Europejskiej wspólnym językiem — podkreślał Radosław Kwiecień, członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. - To, co wydawało się polską obsesją, czyli agresywna Rosja, stało się faktem, z którym wszyscy musimy się zmierzyć. Dzisiaj koniecznością jest budowanie niezależności Polski, są zróżnicowane źródła energii. W tym te odnawialne i gazowe.

ZOBACZ TEŻ:

V Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Dyskusje o bezpieczeństwie energetycznym w dniach 20-21 czerwca 2022 r.

- Musimy wspierać zrównoważony rozwój energetyczny państwa — podkreślał Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. - Mamy instrumenty, które pozwolą nam wspierać transformacje energetyczną Polski. Trzeba uniezależniać się od surowców kopalnych, bo ryzyko współpracy z również innymi krajami, nie tylko Rosją, jest równie wysokie - skończył.

Forum Wizja Rozwoju. Jak budować bezpieczeństwo energetyczne Polski?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Forum Wizja Rozwoju. Jak budować bezpieczeństwo energetyczne Polski? - Dziennik Bałtycki

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny