MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Firmy transportowe będą podnosić ceny i wprowadzać dodatkowej opłaty? Rośnie zapotrzebowanie na takie usługi w Polsce

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W badaniu przeprowadzonym wśród właścicieli firm transportowych, przeszło 90 proc. z nich wskazało, że od początku 2022 roku ceny za ich usługi wzrosły.
W badaniu przeprowadzonym wśród właścicieli firm transportowych, przeszło 90 proc. z nich wskazało, że od początku 2022 roku ceny za ich usługi wzrosły. 123RF
Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej liczba osób poszukujących usług transportowych wciąż rośnie. Wśród najbardziej istotnych czynników wpływających na działalność tych firm wskazano wzrost cen paliw oraz rosnącą inflację. Firmy kurierskie będą naliczały dodatkową opłatę w związku ze "złożoną sytuację na rynku energetycznym".

Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej liczba osób poszukujących usług transportowych wciąż rośnie. Analiza pierwszych 3 kwartałów 2021 i 2022 roku uwidacznia trend wzrostowy liczb zleceń dotyczących transportu krajowego. Liczba zamówień tego typu usług w trzech pierwszych kwartałach bieżącego roku wzrosła o 6 proc. w stosunku do tego samego okresu 2021 roku – wynika z danych Oferteo.pl

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku transportu zagranicznego. W analizie tych samych okresów widoczny jest wzrost liczby zamówień o 4 proc. w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku.

Na co zwracają uwagę autorzy raportu, zmiany te są odnotowywane pomimo faktu, że w badaniu przeprowadzonym wśród właścicieli firm transportowych, przeszło 90 proc. z nich wskazało, że od początku 2022 roku ceny za ich usługi wzrosły. Najczęściej cennik zmienił się o 11–25 proc. (42 proc. ankietowanych) oraz o 26–50 proc. (33 proc. ankietowanych).

– Z badania Oferteo.pl wynika, że blisko 40 proc. firm zauważyło wzrost liczby zamówień na usługi transportu krajowego w 2022 roku. W takim wypadku obawiać się można wydłużonego czasu oczekiwania na podjęcie zlecenia przez daną firmę – komentuje Karol Grygiel, Oferteo.pl.

Co najczęściej przewozimy

W przypadku usług krajowych, gdy ogólna liczba zleceń dotyczących transportu rośnie, zauważalne są zmiany w udziale poszczególnych typów przewożonych towarów. Przykładem może być transport materiałów sypkich, który w 2022 stał się trzecim najczęściej zamawianym rodzajem usługi. Udział tego typu zleceń stanowił 5 proc. w 2021 roku. W pierwszych trzech kwartałach 2022 roku odnotowano wzrost do 19 proc., co oznacza zmianę o 14 punktów procentowych.

Z drugiej strony, w 2021 roku transport materiałów budowlanych stanowił 11 proc. zamówień, dotychczas w 2022 roku było to 8 proc. Oznacza to zmianę o -3 punkty procentowe. Podobne różnice widoczne są w większości kategorii. Dla przykładu: udział transportu maszyn zmalał o 4 p.p., przeprowadzek było mniej o 3 p.p., a transportu samochodów o 2 p.p.

Firma kurierska wprowadza dodatkową opłatę

Portal wiadomoscihandlowe.pl, powołując się na komunikat przekazany przez spółkę DPD swoim kontrahentom, podaje, że od listopada wzrosną ceny za dostarczenie paczki w związku z wprowadzeniem dodatkowej opłaty wynikającej ze "złożonej sytuacji na rynku energetycznym".

– Opłata będzie aktualizowana raz w miesiącu na stronie internetowej www.dpd.com.pl na podstawie realnie ponoszonych przez spółkę kosztów zaopatrzenia w energię elektryczną oraz gaz – cytuje portal. Jednak nie podano, ile będzie wynosiła dodatkowa opłata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Firmy transportowe będą podnosić ceny i wprowadzać dodatkowej opłaty? Rośnie zapotrzebowanie na takie usługi w Polsce - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny