MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Firmy liczą zyski

(peż, mf, row)
Wyniki finansowe podlaskich przedsiębiorstw są lepsze niż rok wcześniej. Firmy, które znajdują się na czele naszej Złotej Setki, inwestowały w rozwój, wiele z nich zwiększyło zatrudnienie.

Ubiegły rok podlascy przedsiębiorcy zaliczą do udanych. Najważniejsze wskaźniki ekonomiczne - przychody, zyski - są lepsze niż w 2005 roku. Dzięki temu przynajmniej wiele firm zainwestowało w rozwój, a co najważniejsze, zwiększyły produkcję i zatrudnienie. Mamy już pierwsze wyniki finansowe niektórych największych podlaskich firm.

Handel ma się dobrze

- To rok wzrostu zysków i przychodów firmy - mówi Piotr Laskowski, prezes Grupy Kapitałowej BOS i członek zarządu giełdowej Grupy Eldorado, z którą BOS połączył się w grudniu 2006 roku. - Jednak wymogi Giełdy Papierów Wartościowych nie pozwalają nam na podanie tych kwot do wiadomości publicznej, zanim nie opublikujemy komunikatów dla akcjonariuszy.

Przypomnijmy, połączenie BOS-a z lubelskim Eldorado oznacza, że jest to obecnie największa polska spółka handlowa w kraju.

Białostocka PSS "Społem" podała, że w ubiegłym roku osiągnęła przychód netto ze sprzedaży na poziomie 303 mln zł i był on o dwa procent większy niż przed rokiem.

- Przewidujemy, że w 2006 roku osiągnęliśmy zysk na poziomie 4 mln zł - powiedziała nam Krystyna Sosińska, prezes PSS "Społem" Białystok. - Jest to wzrost o ponad 700 tys. zł. Niestety, zmniejszyliśmy zatrudnienie o dwa procent (według naszych wyliczeń to około 35 osób - przyp. red.). Dlatego że zlikwidowaliśmy placówki, które nie przynosiły nam dochodu.

Czas na rozwój

Czas na rozwój

Nasi przedsiębiorcy wykorzystali dobrą koniunkturę, która panowała w gospodarce. Produkt krajowy brutto w Polsce wzrósł o ponad pięć procent. Tradycyjna lokomotywa gospodarki, jaką jest budownictwo, rozwija się jak nigdy dotąd. W Polsce inwestuje coraz więcej zagranicznych firm.
Z różnych przyczyn spadło bezrobocie - w kraju do poziomu 14,8 procent, a w województwie podlaskim do 13,2 procent.

Mleczny biznes

Grupa Kapitałowa Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego też się cieszy. - Dla nas miniony rok był bardzo dobry - twierdzi Dariusz Sapiński, prezes Mlekovity.

- Dobre efekty dało zainwestowanie w rozwój firmy w 2005 roku prawie 100 mln zł. Rynek świetnie przyjął nasze nowe produkty: Freskovitę i Polskie.

Pozwoliło to Mlekovicie na zatrudnienie kolejnych 60 osób (załoga to prawie 1000 pracowników). Ale dokładne podsumowania finansowe będą pod koniec kwartału.
Zatrudnienie wzrosło także w Spółdzielni Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego. Jak nam powiedział prezes Kazimierz Jankowski, teraz w firmie pracuje o trzy procent więcej osób niż w 2005 roku. SOT również zalicza ubiegły rok do udanych. Zysk netto nie zmienił się, ale przychody netto wzrosły o pięć procent, do rekordowego poziomu prawie 458 mln zł.

Polmos liczy zyski

Także z powodu obecności na giełdzie nie może jeszcze podać swoich wyników Polmos Białystok. Ale - jak podliczyliśmy z wcześniejszych komunikatów spółki na GPW - wyniki pierwszych trzech kwartałów roku 2006 były lepsze niż w roku 2005 - w przypadku przychodów netto o 3 mln 808 tys. zł, a w przypadku zysków - o 6 mln 564 tys. zł.

Jak mówi prezes Henryk Wnorowski, to oznaka wzrostu udziałów firmy w rynku spirytusowym. A - jak wynika z analiz - Polacy porzucają napoje wysokoprocentowe na rzecz innych trunków.

W energetyce także lepiej

Wydawać by się mogło, że producenci ciepła i energii elektrycznej będą narzekać na zeszły rok, bo zima jest lekka. Nic bardziej mylnego.

- Zarówno przychody, jak i zyski, są wyższe niż w 2005 roku - zapewnia Andrzej Schroeder, prezes ECB. - Udało nam się to osiagnąć głównie dzięki zmniejszeniu kosztów produkcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny