Firmy. Jedni zwalniają, inni bankrutują.

Paweł Tomkiewicz [email protected]
Ponad 1 300 pracowników z Warmii i Mazur straciło w ubiegłym roku pracę w wyniku zwolnień grupowych.

To najwięcej spośród ostatnich trzech lat. Niepokojący jest również fakt, że rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Zdaniem ekspertów, w tym roku może być ich jeszcze więcej.

Padają małe firmy handlowe
Specjaliści z firmy ubezpieczeniowej Euler Hermes przygotowali raport na temat upadłości polskich firm. Jak wynika z analizy sporządzonej na podstawie monitorów sądowych, w ubiegłym roku warmińsko-mazurskie sądy wydały 28 postanowień o ogłoszeniu upadłości. W porównaniu do 2011 roku jest to wzrost o 9 przedsiębiorstw.
– Dane o upadłościach potwierdzają to, z czym mamy do czynienia od kilkunastu miesięcy – z realnym, poważnym kryzysem w gospodarce – mówi Tomasz Starus, dyrektor biura oceny ryzyka i główny analityk w Towarzystwie Ubezpieczeń Euler Hermes z Grupy Allianz.

Większość postanowień o upadłości dotyczyła niedużych firm, działających na rynku lokalnym. Zatrudniały one do kilkudziesięciu pracowników. Połowa działała w handlu, głównie w branży spożywczej i odzieżowej. Inne zajmowały się sprzedażą opału, sprzętu ortopedycznego, artykułów motoryzacyjnych czy drewna dla producentów stolarki. Upadłość ogłosiła też jedna firma transportowo-spedycyjna.

Ten rok może być jeszcze trudniejszy dla przedsiębiorców.  W styczniu warmińsko-mazurskie sądy ogłosiły upadłość 3 firm. Jak dodaje Tomasz Starus, ich liczba może być o około 10 proc. większa niż przed rokiem.

Opr. graf. R. Mogilewski

Kolejne zwolnienia w Świcie
Jednak skutki kryzysu odczuwają nie tylko te firmy, które musiały ogłosić upadłość. O rosnących trudnościach najlepiej świadczą dane dotyczące zwolnień grupowych.
Od stycznia do końca listopada ubiegłego roku, na podstawie odpowiednich przepisów o szczegółowych zasadach rozwiązywania umów z przyczyn nie dotyczących pracowników, w regionie zwolniono 1 086 osób z 23 firm. Do końca roku ich liczba wzrosła do ponad 1 300.
– Zawiadomienia o możliwości zwolnień grupowych trafiły do nas z pięciu firm i instytucji – mówi Dariusz Kuprewicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.

Zakład instalacyjny wodno-kanalizacyjny i c.o. Zenona Szyłaka zgłosił do urzędu pracy zamiar zwolnienia 26 pracowników. Oprócz niego zwolnienia dotknęły zatrudnionych w Agencji Nieruchomości Rolnych i Spółdzielni Mieszkaniowej Świt. W pierwszej instytucji pracę straci 15 osób, a w drugiej – 29.
Do ełckiego pośredniaka w ubiegłym roku wpłynęły również zawiadomienia dotyczące zwolnień w jednostkach wojskowych w Bemowie Piskim i Suwałkach. Łącznie chodzi aż o 73 pracowników. Ale jak zaznacza Dariusz Kuprewicz, w tym przypadku nie wszystkie osoby, które mogą stracić pracę, pochodzą z powiatu ełckiego.
– W poprzednich latach nie mieliśmy tak wielu przypadków zwolnień grupowych. Dwa lata temu zwolnienia grupowe przeprowadzono również w Spółdzielni Mieszkaniowej Świt – przyznaje dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ełku.
Wówczas wypowiedzenia dostało 34 pracowników największej ełckiej spółdzielni.

Najgorzej w piskim
Rosnąca liczba upadających firm i zwolnień grupowych pogorszyła i tak trudną już sytuację na warmińsko-mazurskim rynku pracy.
Na koniec ubiegłego roku liczba bezrobotnych wyniosła 113,2 tys. osób i była o 5,9 tys. wyższa niż przed rokiem. Jak przyznają specjaliści, większość nowych bezrobotnych to głównie osoby, którym pracodawcy nie przedłużyli umów.
– W grudniu stopa bezrobocia rejestrowanego ukształtowała się na poziomie 20,1 proc. i była nadal najwyższa w kraju – informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie.
Niechlubnym rekordzistą pod względem stopy bezrobocia okazał się powiat piski. Tam wyniosła ona 31,4 proc. Dalej znalazły się powiaty braniewski, kętrzyński i bartoszycki.
Sytuację komplikuje niewielka liczba ofert pracy. Tylko w grudniu do urzędów pracy wpłynęło 2,3 tys. propozycji, czyli o 800 mniej niż przed rokiem. Oznacza to, że statystycznie na jedną ofertę przypadało aż 159 bezrobotnych.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie