Firmowa strona www - oddaj ją w pewne ręce. Ranking

Zuzanna Szymańska, BEST Image PR
Ważnym punktem oferty jest czas przechowywania danych. fot. mm904ut/sxc.com/CC
Ważnym punktem oferty jest czas przechowywania danych. fot. mm904ut/sxc.com/CC
Bezpieczeństwo danych, sprzęt dobrej marki, obsługa klienta, pomoc w kontaktach z Głównym Inspektoratem Danych Osobowych - na to przede wszystkim musisz zwrócić uwagę, wybierając firmę obsługującą stronę www.

Dziś zestawiamy ze sobą oferty największych i najbardziej znanych graczy na rynku. Pokażemy szerokość oferty, stosunek do regulacji nakładanych przez GIODO, powiemy jak ważna w temacie hostingu (czyli obsługi internetowej) jest serwerownia oraz jej lokalizacja, backup strony www oraz poczty, a także usługi dodatkowe związane z bezpieczeństwem danych. Pod uwagę zostanie wziętych pięć czołowych firm hostingowych, zarówno tych dużych, jak i mniejszych - Ogicom, Home.pl, 1&1, Blink.pl oraz OVH*.

Duża firma, dobra jakość

W zależności od potrzeb przedsiębiorstwa do obsługi naszej www wybrać można kilka ofert. Decydując się na współpracę z dostawcą hostingu należy sobie odpowiedzieć na pytania - jakiego ruchu spodziewam się na stronie, jakie są moje oczekiwania, jeżeli chodzi o jej rozwój, czy potrzebuję pomocy w uregulowaniu kwestii przetwarzania danych z GIODO, czy oczekuję korzyści dodatkowych, które usprawnią funkcjonowanie mojej firmy? Dla przykładu - w firmach typu Blink.pl czy Home.pl do dyspozycji klientów pozostają dwa rodzaje hostingów - współdzielony oraz dedykowany (choć, jak deklaruje Blink.pl oferta zostanie również uzupełniona o opcję VPS).

ZOBACZ TAKŻE: Marketing w sieci - Facebook najbardziej popularny

W modelu hostingu współdzielonego przyjmuje się, że wielu klientów korzysta z zasobów jednego serwera. Użytkownik posiada przydzieloną odpowiednią, limitowaną ilość miejsca na dysku, zazwyczaj z dodatkowymi ograniczeniami, jak limit liczby kont poczty elektronicznej, czy transferowanych danych. Współdzieli się nie tylko przestrzeń, ale także moc obliczeniową procesorów, pojemność pamięci RAM oraz oprogramowanie. Z drugiej strony ograniczamy koszty, bo taka usługa zazwyczaj kosztuje nie więcej niż kilkaset złotych w skali roku. To rozwiązanie dla tych, których strony internetowe nie generują bardzo dużego ruchu - małych firm lub osób dopiero rozpoczynających działalność w sieci.

Minusem wielu ofert jest brak rozwiązania pomostowego - tutaj zdecydowanie zwycięża np. Ogicom proponując także VPS (Virtual Private Server), jak tłumaczy dostawca - „limuzyna w cenie biletu autobusowego”. W tym modelu usługodawca przydziela użytkownikowi określoną część zasobów serwera, który obsługuje również innych klientów. Zasób serwera w tym przypadku jest uzależniony od tego, jaki pakiet zdecydujesz się wykupić, bowiem rozwiązanie, określane także jako „hosting w chmurze”, pozwala na dowolne zdefiniowanie potrzebnych parametrów hostingu - płaci się tylko za tyle pamięci czy mocy procesora, ile się faktycznie potrzebuje. Podstawową różnicą między VPS a hostingiem współdzielonym jest odseparowane, niezależne od innych użytkowników oprogramowanie oraz system operacyjny. W tym modelu mówi się o kilkunastu klientach na jednym serwerze. Ze względu na separację twojego środowiska od środowisk innych użytkowników, działania jednego z nich nigdy nie wpłyną na destabilizację usług świadczonych dla ciebie.

Zobacz także: Irena Eris zdradza swój pomysł na biznes

Serwer dedykowany to największa jakość - propozycję tę znajdziemy w ofercie każdego z omawianych dostawców. W jego wypadku dysponujesz pełną mocą obliczeniową oraz elastycznością konfiguracji serwera. Użytkowanie jest droższe, ale decydując się na nie zyskujesz całą moc serwera dla siebie.

Gdzie wędrują nasze dane?

Czy to przypadek, że najbardziej znane przedsięwzięcia internetowe utrzymują zasoby w tym samym data center? Co decyduje o tym, że niektóre lokalizacje wybierane są chętniej niż inne? Jak tłumaczą eksperci, najważniejsze kryteria wyboru serwerowni to lokalizacja krajowa, zaopatrzenie w energię elektryczną, kilkustopniowe systemy bezpieczeństwa, chłodzenie oraz ochrona zewnętrzna.

Wiele firm największą uwagę zwraca szczególnie na pierwszy wymieniony punkt - czyli lokalizację w Polsce, tłumacząc że jest to najbardziej bezpieczne dla danych rozwiązanie, umożliwiające szybką reakcję oraz stanowiące najkrótszy odcinek pomiędzy serwerem a użytkownikiem. Patrząc na omawiane firmy - Ogicom i Blink.pl swoje zasoby utrzymują w polskiej serwerowni Beyond, Home.pl - GTS Energis, natomiast OVH korzysta z francuskiego data center, a 1&1 - niemieckiego.

Dane osobowe, czyli GIODO i umowa powierzenia

Na staży bezpieczeństwa danych osobowych stoi GIODO – Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Jeżeli złamiesz regulacje zawarte w ustawie, popełnisz przestępstwo. I wcale nie trzeba celowo naruszyć obowiązujących przepisów, żeby narazić się na groźne, prawne konsekwencje. Aby uchronić się przed tym ryzykiem, warto wybrać taką firmę hostingową, która nie tylko uświadomi w zakresie obowiązków związanych z obowiązującymi przepisami, ale dodatkowo pomoże je realizować.

Jeżeli szukasz „hostingu zgodnego z GIODO” i uważasz temat za zakończony z chwilą aktywowania konta hostingowego – jesteś w dużym błędzie. To właśnie na tobie ciąży obowiązek przygotowania i prowadzenia dokumentacji np. potwierdzającej wolę subskrybenta do otrzymywania przesyłek reklamowych. Ale, ale... Płacąc za dobry hosting – możesz jednocześnie kupić dobre doradztwo.

Zobacz także: Wycieki danych w sieci - jak się zabezpieczyć?

Pamiętaj jednak, że administrator danych w rozumieniu przepisów nie ma nic wspólnego z administratorem serwera. Powierzając jakiejkolwiek firmie hostingowej utrzymanie danych nadal pozostajesz administratorem w rozumieniu ustawy i na tobie ciążą ustawowe obowiązki. W technicznym zakresie możesz zlecić ich wykonanie innemu podmiotowi podpisując tzw. umowę powierzenia. Ustawa wymaga, aby zawarta była na piśmie oraz wyraźnie określała zakres i cel przetwarzania danych. W takiej sytuacji to firma hostingowa zobowiązana jest do podjęcia środków zabezpieczających informacje, spełnienia wymagań określonych w rozporządzeniu w sprawie dokumentacji przetwarzania danych osobowych oraz warunków technicznych i organizacyjnych, jakim powinny odpowiadać urządzenia i systemy informatyczne służące do przetwarzania danych osobowych. W tym zakresie ponosi taką samą odpowiedzialność, jak administrator danych.

Zobacz także: Uważaj na teczki pracowników

Umowę przetwarzania danych osobowych oferują Ogicom oraz Blink.pl. Home.pl udostępnia środowisko techniczne umożliwiające zgłoszenie zbiorów do GIODO, z kolei w ramach OVH umowa powierzenia w ogóle nie jest dostępna. 1&1 nie podaje informacji na ten temat na swojej stronie www.

Kopia? Ok, ale z wirusem

Niezwykle ważnym czynnikiem, jaki powinien determinować kwestię wyboru dostawcy hostingu jest czas przechowywania zasobów strony internetowej i poczty na serwerze. W tym temacie najbogatszą ofertę przedstawia Ogicom - 14 dni backupu dla strony www oraz 7 dni dla poczty. W Home.pl kopia zapasowa przechowywana jest przez 3 dni. 1&1 nie udostępnia opcji automatycznego backupu pozostawiając wykonywanie kopii zapasowej w gestii klienta. Z kolei w OVH kopia strony www utrzymywana jest przez 21 dni w przypadku hostingu współdzielonego - jednak to, czy backup będzie dotyczył również poczty zależy od programu, z jakiego korzysta klient. Poza tym dużym minusem tej oferty, przynajmniej pod kątem bezpieczeństwa danych, jest brak możliwości spisania umowy powierzenia. W przypadku hostingu VPS oraz dedykowanego wykonywanie backupu leży po stronie klienta. Warto jeszcze zaznaczyć, że zarówno Ogicom, jak i OVH deklarują możliwość samodzielnego przywrócenia kopii zapasowej.

Dlaczego tak ważne jest, by backup sięgał wiele dni wstecz? Ponieważ jeżeli nie mamy możliwości lub potrzeby śledzenia codziennie naszej strony, z łatwością możemy przegapić np. atak wirusa. Dzięki długoterminowemu backupowi będziemy mieli możliwość przywrócenia kopii wolnej od wirusa, nawet kilka dni po zorientowaniu się o infekcji.

Bezpieczne „dodatki”

Każda z omawianych firm zasługuje na premię udostępniając dodatkowe funkcje podwyższające bezpieczeństwo funkcjonowania naszej firmy. Każdy z dostawców oferuje filtrowanie spamu oraz ochronę antywirusową. Blink.pl podkreśla istotę hostingu danych osobowych, a Ogicom, jako jedyny duży dostawca hostingu w Polsce, pakiet współdzielonego hostingu połączonego z backupem danych z komputera - online.

*Materiał powstał na bazie materiałów zaczerpniętych ze stron internetowych poszczególnych dostawców.

Źródła:

www.1and1.pl

www.blink.pl

www.home.pl

www.ogicom.pl

www.ovh.pl

 

 

Koronawirus przyspiesza rewolucję w bankach

Wideo

Materiał oryginalny: Firmowa strona www - oddaj ją w pewne ręce. Ranking - Nowiny

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kosznik

Które konto Hekko będzie optymalne pod stronę firmową. Wystarczy to najtańsze? Na firmę się zdecydowałem, tylko kwestia taka, czy takie konto będzie wystarczające?

k
kakus

Akurat w tym momencie można postawić stronkę firmową za grosze. Hosting + domena w pierwszym roku kosztowały mnie 70 zł w Hekko. Była to domena PL. Strona powstała w oparciu o darmowy cms. W sumie koszty nie przekroczyły 300 złotych. Wszystko śmiga. I co? Da się?

j
jarek presik

Ja mam konto na Firehost, płacę 80 zł za rok, mam 80 GB transferu. Domeny również trzymam u nich. Zaczęło się od testu przez 2 tygodnie, później już oplaciłem usługę na cały rok. Mają coś ciekawego - nie jesteście skazani na konkretny panel, wybieracie między DA, a cpanel.

o
osek

Osobiście trzymam wszystkie stronki na Firehost, firmówkę równiez. Płacę grosze, support mam pierwsza klasa, a usługa działa po prostu szybko.Najwiekszy plus - jakość tego działania, bo rzeczywiście serwer nie zalicza padów, pozwala najpierw zrobić test.Generalnie - kawał dobrej usługi.

m
marka4

Oni: sofista.com.pl/site,Copywriting,Naming.html skutecznie zajmą się stroną. Stworzą teksty, nagłówki, nazwy produktów. Wszystko to sprawi, że klienci chętnie będą odwiedzali stronę.

m
malek3

Małe konto na Firehost, na spokojnie możecie na tym postawić kilka serwisów i całość będzie sensownie działała. Wszystko tak na prawdę jednak zależy od tego co chcecie tam postawić. Bo jeśli to ma być potężny sklep to powinniście wyłożyć znacznie większe pieniądze - na vps.

K
Koska

Postaw ją na Firehost - małe konto kosztuje kilka dyszek za rok, nie ma sensu więcej wydawać, a jakość usługi jest na prawdę bardzo wysoka.Trzymam tam również domeny - ze względu na support i porządny panel do zarządzania domenami.

b
biso

Dobra, na pierwszy rok zawsze są promocje, a ile konkretnie płaci się w drugim roku?
Bo niektóre firmy walą po 120 brutto za przedłużenie domeny PL ;-)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3