Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firma Leviteo stworzyła Folk on the Street. Gra zręcznościowa na smartfony i tablety promuje podlaski folklor

Anna Kopeć [email protected] tel. 85 748 95 11
Praca nad grą przede wszystkim była dobra zabawą – zgodnie przyznają jej twórcy (na zdjęciu od lewej): Paulina Gajda, Robert Ołtarzewski, Artur Czemiel z frmy Leviteo oraz Grzegorz Jaroniewski z WOAK.
Praca nad grą przede wszystkim była dobra zabawą – zgodnie przyznają jej twórcy (na zdjęciu od lewej): Paulina Gajda, Robert Ołtarzewski, Artur Czemiel z frmy Leviteo oraz Grzegorz Jaroniewski z WOAK. Anatol Chomicz
Przygody kolorowego kogucika na podlaskich ścieżkach to fabuła najnowszej gry zręcznościowej "Folk On The Street". Stworzyła ją białostocka firma Leviteo. To pierwszy taki produkt, który promuje podlaski folklor na smartfony i tablety. To kolejna odsłona akcji Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Wcześniej powstał przy ulicy Piłsudskiego znakomity mural.

Zależy nam na tym by promować podlaski folklor w innej formie i stylistyce - mówi Grzegorz Jaroniewski z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. - Nasza akcja jest odpowiedzią na stereotyp o sztuce ludowej, jako nieatrakcyjnej i nudnej.

To właśnie pracownicy WOAK dostarczyli materiały, które białostocka firma Leviteo wykorzystała w swojej najnowszej produkcji - grze na urządzenia mobilne - "Folk On The Street".

- Całość inspirowana jest regionalną kulturą ludową - mówi Paulina Gajda, która przygotowała szatę graficzną do gry. - Nasz bohater, kolorowy kogucik, porusza się na tle czarno-białych podlaskich pejzaży. Dzięki temu zabiegowi całość jest bardzo czytelna.

Można tu znaleźć i podlaską wycinankę, charakterystyczne kapliczki, wieże kościołów i cerkwi, a także nieśmiertelne białostockie śledzie.
- Zadaniem kogucika jest zbieranie geometrycznych elementów, które go umacniają. Musi też stoczyć kilka walk wykazać się nie lada zręcznością - zachwala Robert Ołtarzewski, jeden z twórców gry.

- To przede wszystkim dobra zabawa dla najmłodszych, ale może przypaść do gustu także starszym użytkownikom urządzeń mobilnych - dodaje Artur Czemiel, z firmy Leviteo. - Tablety i smartfony to obecnie nasza rzeczywistość i właściwie codzienność. Dlatego właśnie przy okazji zabawy folkowymi motywami proponujemy także trochę wiedzy o lokalnym folklorze.

Grę bezpłatnie można ściągnąć na najpopularniejsze urządzenia mobilne: z systemami Android oraz iOS Apple. Wystarczy pobrać ją z Google Play lub AppStore.

Gra jest jednym z elementów akcji, którą od dwóch lat organizuje Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. W tym roku w jej ramach artystka Natalia Rak na jednej ze ścian kamiennicy przy ul. Piłsudskiego w Białymstoku namalowała potężny mural przedstawiający dziewczynkę podlewającą drzewo. Obecnie to jedna z najlepszych i najciekawszych wizytówek Białegostoku.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny