Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Finał Ośmiu Wspaniałych 2019. Oto najbardziej zaangażowani wolontariusze z Białegostoku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Magdalena Kuźmiuk
Najbardziej zaangażowani młodzi wolontariusze z Białegostoku zostali nagrodzeni w finale konkursu "Ośmiu Wspaniałych"
Najbardziej zaangażowani młodzi wolontariusze z Białegostoku zostali nagrodzeni w finale konkursu "Ośmiu Wspaniałych" Wojciech Wojtkielewicz
Śmieją się, że ich doba też ma 24 godziny. Te godziny poświęcają – i świetnie to wszystko godzą – na naukę, obowiązki domowe, mają też czas na realizowanie swoich pasji. Dla Ośmiu Wspaniałych tą największą pasją jest wolontariat.

- Czuję się niesamowicie! Jestem jednocześnie zdziwiona, podekscytowana i dumna z siebie! – cieszyła się we wtorek Barbara Pyłko, uczennica trzeciej klasy IV LO w Białymstoku, po odebraniu tytułu Wspaniałej Wolontariuszki.

Mało tego, że Basia znalazła się w elitarnym gronie Ośmiu Wspaniałych, czyli najlepszych białostockich młodych wolontariuszy, uczennica już w najbliższy piątek w Warszawie będzie reprezentowała nasze miasto w eliminacjach do ogólnopolskiej edycji konkursu dla najbardziej zaangażowanych wolontariuszy.

– Konkurs polega głównie na opowiedzeniu o sobie, o tym, co się robi. Nie lubię do końca mówić o tym, jak działam, bo wolontariat jest rzeczą, którą robię dla innych i to jest dla mnie satysfakcją, że ktoś to docenił. Jestem strasznie wdzięczna – dodała Barbara.

Laureatka opowiada, że wolontariatem zarazili ją dwaj starsi bracia. Była jeszcze w podstawówce. Wspomina, że jedną z jej pierwszych akcji były odwiedziny w schronisku dla zwierząt. I właśnie to szczęście w oczach zwierząt utwierdziło Basię w przekonaniu, że tę drogę powinna wybrać. Dziś głównie uczestniczy w zbiórkach żywności, pieniędzy, współpracując z Fundacją „Dr Clown”, zakłada czerwony nos i odwiedza chore dzieci w szpitalu.

Finał Ośmiu Wspaniałych. Oto najlepsi wolontariusze z Białegostoku [LISTA, ZDJĘCIA]

We wtorek odbyła się uroczysta gala, podczas której już po raz 24. nagrodzono najlepszych wolontariuszy w ramach Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”.

Jedną z laureatek była też Kamila Mistarz, uczennica drugiej klasy II LO w Białymstoku. – Ta nagroda, którą jestem bardzo zaskoczona, pokazuje mi, że to, co robię ma sens. I że warto dalej działać, robić nawet z pozoru małe rzeczy, bo one też mają wpływ na innych i mogą zmienić świat – przyznała Kamila.

WIDEO Z WRĘCZENIA NAGRÓD:

Dla niej wolontariat to głównie pomoc potrzebującym przez sztukę. – Kiedy zaczęłam interesować się sztuką, zobaczyłam, że sama się zmieniłam, zobaczyłam inną stronę świata. To mnie otworzyło na wszystko dookoła mnie – dodała Kamila.

W ostatnie wakacje nakręciła film promujący zdrowie psychiczne, prowadziła zajęcia w ośrodku Metanoia, gdzie młodzi ludzie walczą z uzależnieniami, razem z tatą prowadzi Fundację „Więcej niż sztuka”, w ramach której prowadzą warsztaty artystyczne dla dzieci z domów dziecka.

Patrycja Tryniszewska z V LO w Białymstoku najlepsza spośród Ośmiu Wspaniałych (zdjęcia)

Nagrodzeni wolontariusze – „Ósemki”, odebrali nagrody, wyróżnienia i statuetki Franciszka wyrzeźbione przez podlaskiego artystę plastyka Zbigniewa Wasiluka.

Kapituła, złożona z przedstawicieli m.in. duchowieństwa, samorządu, Fundacji „Świat na TAK” i laureatek poprzedniej edycji, doceniła też pracę na rzecz innych, którą na co dzień z oddaniem wykonują młodsi wolontariusze.

– Wolontariat daje mi satysfakcję z tego, że nie marnuję czasu na mało wartościowe rzeczy. W wolontariacie zawsze widzę sens, zawsze też widzę moją pracę. To jedna z najważniejszych zalet wolontariatu – powiedział Aleksander Trochimczyk, jeden z wyróżnionych młodszych wolontariuszy.

Pierwsze akcje Aleksander wolontariackie zaczął w wieku sześciu lat. Dziś nie może go zabraknąć na żadnej zbiórce żywności.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 66 młodych wolontariuszek i wolontariuszy w kategorii indywidualnej i 155 wolontariuszy w 12 grupach.

Laureaci „Ósemki”:

 • Karolina Bakun – uczennica klasy trzeciej IV Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Białymstoku,
 • Wiktoria Borowska – uczennica klasy siódmej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Hugona Kołłątaja w Białymstoku,
 • Kamila Mistarz – uczennica klasy drugiej II Liceum Ogólnokształcącego im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku,
 • Barbara Pyłko – uczennica klasy trzeciej IV Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Białymstoku,
 • Hiacynta Radziszewska – uczennica klasy trzeciej XI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku,
 • Hubert Rakus – uczeń klasy ósmej Szkoły Podstawowej nr 30 przy Pogotowiu Opiekuńczym w Białymstoku im. bł. Edmunda Bojanowskiego,
 • Aleksandra Ryszkiewicz – uczennica klasy ósmej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Białymstoku,
 • Weronika Supronik – uczennica klasy trzeciej II Liceum Ogólnokształcącego im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku

Laureaci „Ósemeczek”:

 • Izabela Dobrzyńska – uczennica klasy czwartej Szkoły Podstawowej nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku,
 • Jarosław Kavetski – uczeń klasy piątej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku,
 • Zygmunt Mróz – uczeń klasy piątej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Białymstoku,
 • Kamila Ochałek – uczennica klasy szóstej Szkoły Podstawowej nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku,
 • Natalia Roszkowska – uczennica klasy szóstej Szkoły Podstawowej nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku,
 • Karolina Suszko – uczennica klasy piątej Szkoły Podstawowej nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku,
 • Wiktoria Anna Szotko – uczennica klasy szóstej Szkoły Podstawowej nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku,
 • Aleksander Trochimczyk – uczeń klasy szóstej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Białymstoku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny