MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Finał konkursu „Wschodzący Innowatorzy”. Białostoccy uczniowie zaprezentowali swoje innowacyjne projekty

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Dariusz Piekut/Politechnika Białostocka
Uczniowie ze szkół ponadpodstawowych z Białegostoku w finale konkursu „Wschodzący Innowatorzy” zaprezentowali swoje pomysły. Były to rozwiązania problemów z zakresu logistyki, techniki i technologii, sformułowane przez firmy z różnych branż.

Zakończył trzeci, ostatni etap konkursu „Wschodzący Innowatorzy”, który Politechnika Białostocka ogłosiła w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA. Do finałowych przesłuchań zakwalifikowało się 10 zespołów uczniowskich.

Konkurs rozpoczął się od zaproszenia adresowanego do firm, aby zgłosiły do konkursu swoje tematy: konieczność rozwiązania jakiegoś problemu technologicznego, potrzebę nowej koncepcji, czy spojrzenia na dane wyzwanie. Takich firm w drugiej edycji rywalizacji było 21.

- Kolejne zaproszenie kierowane jest do szkół – i tu mieliśmy zgłoszenia od 13 ekip złożonych z młodych, przedsiębiorczych ludzi, którzy zadeklarowali gotowość pracy nad tematami zaproponowanymi przez firmy. Po burzliwych dyskusjach komisja konkursowa zakwalifikowała do konkursu 12 zespołów, które w grudniu zeszłego roku rozpoczęły prace współpracując z wyznaczonymi opiekunami i wykładowcami Politechniki Białostockiej – mówi mgr inż. Grzegorz Sasinowski, przewodniczący komisji konkursowej konkursu „Wschodzący Innowatorzy”, wiceprezes Oddziału Białostockiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

We wtorek (18 czerwca) uczniowie zaprezentowali wyniki swoich prac. Mieli na to 12 minut, kolejne 8 minut to czas, w którym odpowiadali na pytania członków komisji konkursowej. Staramy się tych młodych ludzi za bardzo nie stresować, ale trzeba powiedzieć, że sobie świetnie radzą.

Ich pomysły dotyczyły m.in. opracowania autonomicznego robota magazynowego, opracowania innowacyjnej platformy edukacyjnej z elementami dziennika elektronicznego, testera siły sygnału radiowego różnych technologii komórkowych, czy też zaprojektowania i wykonania skutera z drewna o napędzie elektrycznym.

Uczniowie tworzyli swoje projekty we współpracy z wykładowcami Politechniki Białostockiej i specjalistami z firm: AquaRD Sp. z o.o., Danwood, Incepton Sp. z o.o., MAD Adam Zdanowicz, Trójwymiarowi.pl s.c., SaMASZ Sp. z o.o., SMP Poland Sp. z o.o., „Jedna i Druga” Agata Cimoch, Katarzyna Wilczewska sc.

Paweł Kossakowski, uczeń Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej opracował „Koncepcja zgrzewarki do filamentów ( termoplastów do technologii druku 3D FDM)”. Takie zapotrzebowanie zgłosiła Trójwymiarowi s.c. z siedzibą w Krupnikach.

– Mój projekt „Termo-link” różni się od obecnych rozwiązań na rynku tym, że nie musimy przeciągać całej szpuli, żeby złączyć ze sobą dwa termoplasty. Wystarczy włożyć filamenty do odpowiedniego rowka, a temperaturę i czas łączenia ustawić na ekraniku – mówi młody innowator.

Zwycięzców drugiej edycji konkursu etap konkursu „Wschodzący Innowatorzy” poznamy podczas gali konkursowej, która odbędzie się 25 czerwca.

Podczas finałowych przesłuchań na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej zostaną wyłonieni autorzy trzech najlepszych pomysłów. Członkowie zespołu, którzy zajmą pierwsze miejsce, otrzymają po 2 tys. złotych każdy. Na taką nagrodę pieniężną może też liczyć opiekun-mentor zespołu. Drużyna, która zajmie miejsce drugie otrzyma odpowiednio po 1,5 tys. złotych, trzecia – 1 tys. złotych. Do tego projekt BIZNAK zakłada również wspieranie komercjalizacji uczniowskich pomysłów.

- Już teraz kilka firm, które zgłosiły tematy praktyczne w drugiej edycji konkursu „Wschodzący Innowatorzy”, zasygnalizowało, że są zainteresowane wdrożeniem. To niezwykle ważny efekt naszego przedsięwzięcia, ponieważ oznacza, że przedsiębiorcy nie tylko docenili pracę uczniów, ale dostrzegli potencjał projektu i chcą do przenieść na swój grunt. Szacujemy, że szansę na komercjalizację mają 2-3 projekty. Jeśli do niej dojdzie, to między firmą, autorami projektu i Politechniką Białostocką zostanie podpisana stosowna umowa. Warto przypomnieć, że takie trójstronne porozumienie zawarliśmy w sprawie komercjalizacji pomysłu uczennic III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku na ochronę roślinności Białowieskiego Parku Narodowego – mówi dr inż. Wojciech Trzasko, koordynator konkursu „Wschodzący Innowatorzy” w Politechnice Białostockiej.

Zobacz też:

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny