MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Finał konkursu „Tradycyjna Gęsina Wiejska” . Wśród najlepszych w kraju okazały się gospodynie wiejskie z koła w Łapach Pluśniakach

OPRAC.: Tomasz Maleta (na podstawie wrotapodlasia)
Koło Gospodyń Wiejskich Szeroka Struga w Łapach Pluśniakach promuje hodowlę gęsi.
Koło Gospodyń Wiejskich Szeroka Struga w Łapach Pluśniakach promuje hodowlę gęsi. Koło Gospodyń Wiejskich Szeroka Struga
Są najlepsze nie tylko w województwie podlaskim, ale też i w kraju. Koło Gospodyń Wiejskich „Szeroka Struga” w Łapach Pluśniakach wygrało konkurs „Tradycyjna Gęsina Wiejska”. W nagrodę otrzymało 50 sztuk piskląt do chowu w swoich gospodarstwach. Gospodynie dokupiły jeszcze 50. Na siedmiu podwórkach w okolicy pasą się młode gęsi.

Panie - zgodnie z wytycznymi konkursu - opisały, jakie warunki mogą zaproponować gęsiom, w ilu gospodarstwach będą się chować ptaki, a także jakie tradycyjne potrawy z gęsiny w przyszłości będą chciały promować łapskie gospodynie. A hodowla gęsi nie jest łatwa jakby się mogło wydawać.

- Straszny bałagan robią – przyznaje Elżbieta Gąsowska, która przygarnęła 17 młodych piskląt. – Ale ja o tym wiedziałam, bo pod wielu lat w moim domu gęsi były. Zawsze robiły bałagan, objadały wszystko, czego nie powinny i brudziły po całym podwórku.

Czytaj też:Kobiety poznały sekrety Witkaca

Takie doświadczenie nie przeszkodziły jednak pani Elżbiecie, by wziąć udział w projekcie zainicjonowanym przez przewodnicząca KGW „Szeroka Struga” Emilię Domaszewską.

- Nasze koło jest młode, aktywne i chętnie bierze udział w różnych konkursach. Ten zauważyłyśmy na Facebooku – wyjaśnia pani Emilia. – Do udziału zapraszał Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, a nagrodą były gęsie pisklęta.

Emilia Bielawska pokazuje, że na pasie między ogrodzeniem, a drogą leży więcej piór niż za ogrodzeniem.

Sąsiadka fermy skarży się, że na jej posesję lecą gęsie piór...

Przystępując do konkursu trzy gospodarstwa ze wsi Łapy Pluśniaki zadeklarowały wstawienie 50 gęsi. W zgłoszeniu konkursowym Koło Gospodyń Wiejskich Szeroka Struga zapewniło, że gęsi będą chowane tak, jak dawniej - na podwórku bądź w zagrodach przy budynkach, w naturalnych warunkach, na wolnym wybiegu z nieograniczoną ilością świeżej trawy i wody. Planowany sposób sprzedaży, to zbywanie żywych gęsi, świeżej gęsiny lub gotowych produktów. Proponowane potrawy z gęsiny lub produktów gęsich, przygotowane przez wnioskodawcę: smalec gęsi, gęś faszerowana, gęś pieczona, gulasz z gęsi. Cennym produktem uzyskanym z przyzagrodowej hodowli gęsi będzie puch i pierze. I konkurs wygrały, jako jedno z czterech kół gospodyń w całej Polsce!

Początkowo młode gęsi miały trafić do trzech gospodarstw.
- Ale jak już przyjechały, okazało się, że chętnych jest więcej i teraz są w siedmiu miejscach – opowiada Emilia Domaszewska.

Czytaj też: Pół miliona dla podlaskich gospodyń

Co planują w przyszłości członkinie KGW „Szeroka Struga”?

- Festyn, na którym będziemy promować i chów gęsi, i tradycyjne potrawy z gęsiny – mówi Dorota Łapińska z koła. – Chcemy także przyrządzać smalec gęsi, gęś faszerowaną, ale tez przygotowywać pierze na poduszki.

Festyn promujący gesinę KGW „Szeroka Struga” planuje jesienią 2020 roku.

Tradycyjne dania z gęsiny królują na św. Marcina, czyli 11 listopada.

Koło Gospodyń Wiejskich Szeroka Struga w Łapach Pluśniakach działa od 2019 roku. Jej członkami są panie i ich małżonkowie (34 osoby). Wszyscy są pełni energii i chęci do działania. Koło kontynuuje działalność podjętą przez poprzednie pokolenie kobiet w latach osiemdziesiątych XX wieku.

Najbardziej zaciekawił nas wątek podkuwania gęsi. Niemożliwe? A jednak! Opisała to dr inż. Halina Bielińska z krajowego ośrodka badawczo-hodowlanego gęsi w Kołudzie Wielkiej:W XIX wieku na warszawskiej giełdzie sprzedawano rocznie ponad 3,5 mln. żywych gęsi. Ptaki „szły” głównie do Prus o własnych siłach.Aby zabezpieczyć ich łapy przed zranieniem, kilkakrotnie przepędzano je przez płynną smołę, a następnie przez drobny piasek. Dzięki temu na łapach tworzyła się gruba podeszwa ułatwiająca gęsiom pieszą wędrówkę. Zabieg ten nazywano„podkuwaniem gęsi”.

10 rzeczy, które powinniśmy wiedzieć o gęsi, zanim ją zjemy ...

od 12 lat
Wideo

Psycholog odpowiada: Czy wakacyjny romans to dobra rzecz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny