MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Filologia białoruska i anglojęzyczna architektura wnętrz nie zdobyły studentów

Marta Gawina
Białostockie uczelnie mają kłopot ze znalezieniem chętnych do studiowania na niektórych kierunkach
Białostockie uczelnie mają kłopot ze znalezieniem chętnych do studiowania na niektórych kierunkach Fot. sxc.hu
Było tylko 10 kandydatów na 70 miejsc - dlatego Uniwersytet w Białymstoku nie uruchomi pierwszego roku studiów na filologii białoruskiej. Problemy z rekrutacją ma też Politechnika Białostocka.

Nie ruszy tutaj architektura wnętrz w języku angielskim. Kandydaci nie poradzili sobie z egzaminem wstępnym.

Pomysł uniwersytetu wydawał się atrakcyjny - cztery specjalności, w tym język białoruski połączony z angielskim. Mimo to, UwB od kilku lat ma problemy z rekrutacją na filologię białoruską. Brakuje chętnych. Z tego powodu dwa i trzy lata temu nie udało się uruchomić pierwszego roku studiów. Podobnie jest teraz.

Na 70 miejsc zgłosiło się tylko 10 chętnych. - Potrzebowaliśmy przynajmniej 15 studentów - mówi prof. Bogusław Nowowiejski, dziekan Wydziału Filologicznego. Dlatego nie wyklucza zmian od przyszłego roku akademickiego. Możliwe, że język białoruski będzie tylko specjalnością na filologii wschodniosłowiańskiej.

- Tu z rekrutacją problemów nie ma. A prowadzenie kierunku dla niewielkiej liczby studentów jest mało opłacalne - dodaje prof. Nowowiejski.

Małemu zainteresowaniu filologią białoruską nie dziwi się Radosław Oryszczyszyn, socjolog UwB. - Młodzi ludzie wiedzą, że na Białorusi na oficjalnych spotkaniach używa się języka rosyjskiego - przypomina.

Nie tylko język białoruski jest mało popularny wśród przyszłych studentów UwB. Uczelnia nie uruchomi w tym roku także informacji naukowej i bibliotekoznawstwa oraz edukacji techniczno-informatycznej. - Osoby, które się do nas zgłosiły na te studia, mają szansę dostać się na pokrewne kierunki - zapewnia Irena Wasiluk z biura rekrutacji UwB.

Problemy ma również Politechnika Białostocka. Dla dziennych studentów przygotowała w tym roku nowość - architekturę wnętrz w języku angielskim. Zdobyła na ten cel unijne pieniądze. - Kierunek mogliśmy otworzyć dla 15 studentów. Nie udało się. W czasie drugiej rekrutacji zgłosiło się 19 chętnych. Obowiązkowy egzamin z rysunku zdało tylko 6 osób - mówi dr Wojciech Niebrzydowski, prodziekan wydziału architektury PB.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny