Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filolodzy z UwB opracowali materiały, które pomogą uczniom w przygotowaniach do ustnej matury z języka polskiego

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Ewa Gorlewska, UwB
18 tematów, które pojawią się na tegorocznej maturze ustnej z języka polskiego, wzięli na warsztat studenci z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku. Pod okiem opiekunów naukowych stworzyli ich opracowania. Chcą w ten sposób pomóc maturzystom w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości w zmienionej formule, a przy okazji pogłębić swoje umiejętności metodyczne. W planach są następne tomiki, z kolejnymi maturalnymi zagadnieniami.

Publikacja, zatytułowana „Nowa matura ustna z języka polskiego 2023. Przykładowe opracowania zagadnień egzaminacyjnych”, ukazała się w ramach serii Białostocka Kolekcja Filologiczna wydawanej przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku. Nad jej powstaniem czuwały dr Elżbieta Jurkowska i dr Ewa Gorlewska. Jak mówią pomysłodawcy, książka to odpowiedź na potrzeby uczniów, ale też nauczycieli języka polskiego.

– Formuła egzaminu maturalnego z języka polskiego zmienia się w tym roku zasadniczo. To budzi lęk, niepokój w uczniach i nauczycielach. Rozmawiałam na ten temat z nauczycielami polonistami i metodykami. Okazało się, że materiałów, które mogłyby pomóc uczniom w przygotowaniu się do egzaminu, zwłaszcza w nowej formule ustnej, jest bardzo niewiele – relacjonuje dr Elżbieta Jurkowska. – Nie chodziło nam o stworzenie „gotowców”, a raczej o ukierunkowanie uczniów, pokazanie metody pracy z tematem maturalnym, wsparcie ich samokształcenia.

W tomiku znalazły się opracowania 18 przykładowych tematów (w tym jeden omówiony na dwa różne sposoby). Wybrali je sami studenci, z listy jawnych zadań maturalnych ogłoszonych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną we wrześniu 2021 roku. Tematy opracowane przez żaków są bardzo zróżnicowane – to m.in. „Literacki obraz końca świata”, „Człowiek wobec wyroków losu” czy „Ironiczny i uniwersalny obraz polskich wad”.

W przygotowanie publikacji zaangażowali się studenci filologii polskiej UwB, m.in. działający w Studencko-Doktoranckim Kole Naukowym Edytorów „Asterysk” i Studenckim Kole Naukowym Klub Humanistów.

– Studenci byli zaangażowani na każdym etapie. Byli tacy, którzy chcieli pisać opracowania tematów maturalnych, inni byli zainteresowani pracami redakcyjnymi, edytorskimi, np. korektą teksu, przygotowaniem składu, projektowaniem okładki książki. Mogli się też angażować w kilka różnych działań. To dla nich okazja do zdobycia nowych, ciekawych doświadczeń, zatem publikacja ma też walor dydaktyczny i naukowy. A przy okazji studenci, z których wielu planuje pracę w zawodzie nauczyciela, dowiedzieli się jak będzie wyglądała nowa, ustna formuła egzaminu maturalnego – mówi dr Ewa Gorlewska.

Jak zapowiadają filolodzy, w przygotowaniu są kolejne tomiki z cyklu „Nowa matura ustna z języka polskiego. Przykładowe opracowania zagadnień egzaminacyjnych”. O ile ten pierwszy ma charakter pilotażowy i zróżnicowaną zawartość, w trzech następnych tematy będą pojawiały się w układzie chronologicznym: epoki dawne (od starożytności do oświecenia), XIX wiek oraz szeroko pojęta współczesność. Prawdopodobnie nie wszystkie części cyklu ukażą się jeszcze przed tegorocznymi maturami. Natomiast przyszłoroczni maturzyści najpewniej będą mieli do dyspozycji komplet książkowych pomocy dydaktycznych przygotowanych przez filologów z UwB.

– Bardzo cieszy mnie inicjatywa naszych pracowników i studentów. Wspieranie otoczenia uczelni: uczniów, nauczycieli, integracja środowiska polonistycznego wokół wydziału – to ważny element naszej działalności, a seria wydawnicza Białostocka Kolekcja Filologiczna jest platformą, która nam w tym pomaga – komentuje publikację dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB, prorektor ds. kształcenia i jednocześnie wykładowca na Wydziale Filologicznym oraz redaktor naczelny serii.

Publikacja trafiła już do podlaskich szkół. Wszyscy zainteresowani mogą skorzystać z jej wersji cyfrowej – książka jest już dostępna w Repozytorium Uniwersytetu w Białymstoku.

Autorzy opracowania planują na początku nowego semestru spotkanie z nauczycielami, metodykami i zainteresowanymi uczniami, podczas którego będą promować wydawnictwo i rozmawiać o dydaktycznym wsparciu maturzystów.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny