Prawdopodobnie dla większości ludzi na świecie nazwa FIFA bardziej kojarzy się z wirtualną piłką nożną niż futbolową centralą. Związek Electronic Arts, producenta gier wideo, z organizacją powstał w pierwszej połowie lat 90. i stworzył jeden z najpopularniejszych i dochodowych produktów na świecie. Pierwsza gra z serii miała premierę w 1994 r. Od tamtego czasu co roku tworzona była nowa edycja, która przez wiele tygodni, a nawet miesięcy zajmowała czołowe miejsca na listach sprzedaży. I tak jest do dziś. W ostatnich dwóch dekadach FIFA zarobiła dla obu podmiotów 20 mld dolarów.
Obecna umowa kończy się po przyszłorocznych mistrzostwach świata kobiet. Mimo wielu miesięcy negocjacji, nie zostanie przedłużona. W tym roku gracze otrzymają więc FIFA 23. Jednak od następnego roku EA wyda grę o nazwie EA Sports FC. I niewiele się ona zmieni, poza modyfikacjami rozgrywki - jak co roku. Większość znanych światowych klubów i gwiazd będzie nadal dostępna dzięki osobnym umowom licencyjnym z ich drużynami i ligami. Zabraknie jedynie rozgrywek pod egidą futbolowej centrali.
Dobiegający końca kontrakt m.in. ma gwarantować FIFA 150 mln dolarów rocznie i tak jak w poprzednich latach Electronic Arts posiada wyłączność na rozgrywki federacji. W nowej umowie FIFA chciała ponoć 300 mln dolarów rocznie i likwidację wyłączności. Dla EA nowe warunki miały być nie do zaakceptowania, zwłaszcza że dysponuje wspomnianymi umowami licencyjnymi m.in. z Premier League, Bundesligą, LaLigą i UEFA.
Natomiast FIFA zapowiedziała powstanie w 2024 r. wirtualnej piłki nożnej od innego producenta, która ma być konkurencją dla EA Sports FC.
Kolejny cios w PKOL
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?