Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwale muzyki cerkiewnej: Spór toczy się w sądzie

Anna Kopeć
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2009 w Białymstoku
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2009 w Białymstoku Archiwum
Nieporozumienie pomiędzy organizatorami festiwali cerkiewnych - Fundacją Muzyka Cerkiewna, a Stowarzyszeniem Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej - ma finał w Sądzie Okręgowym w Białymstoku. Oddalił on pozew o ochronę dóbr osobistych organizatora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka", przeciwko organizatorowi Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Orzeczenie nie jest prawomocne.

W tej sprawie Fundacja Muzyka Cerkiewna wnosiła o nakazanie zaniechania naruszania jej dóbr osobistych przez Stowarzyszenie Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej - mówi Beata Wojtasiak, sędzia Sądu Okręgowego w Białymstoku.

Fundacja domagała się zakazania stowarzyszeniu wykorzystania dorobku artystycznego i organizacyjnego oraz renomy związanej z organizacją Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka". - Wnosiła też o usunięcie ze strony internetowej informacji dotyczących historii powstania oraz wszelkich informacji związanych z dorobkiem artystycznym, organizacyjnym i renomą festiwalu - dodaje Beata Wojtasiak.

Nieporozumienie, którym od kilku miesięcy zajmuje się sąd, dotyczy organizacji dwóch festiwali popularyzujących muzykę cerkiewną w Białymstoku i w Hajnówce.

Historia obu festiwali jest dość skomplikowana. Przed laty była jedna impreza o nazwie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka". Koncerty odbywały się w hajnowskim soborze Św. Trójcy od 1982 roku. Kilka lat temu miedzy organizatorami festiwalu Mikołajem Buszko i ks. Michałem Niegierewiczem doszło do pewnych nieporozumień.
Każda ze stron podaje inne przyczyny konfliktu. Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa wycofał swoje błogosławieństwo i jednocześnie wsparł powołanie w Hajnówce innej imprezy, Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Od wielu lat festiwal odbywa się z błogosławieństwem duchownego.

Wydarzenie to organizuje Stowarzyszenie Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej. Odbywa się w maju, podobnie jak Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka", przeniesiony ostatecznie w 2003 roku do Białegostoku.

Jego najważniejsze koncerty odbywają się w Operze i Filharmonii Podlaskiej oraz w Pałacu Branickich. Od kilku lat patronat nad festiwalem sprawują Prezydent RP oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronatem artystyczny wydarzenie to objął wybitny polski kompozytor Krzysztof Penderecki.

Spór sądowy dotyczy tego, że organizatorzy Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej uznają zachowanie ciągłości festiwalu i powołują się w swojej działalności na jego dorobek. W poprzednim roku oba festiwale świętowały jubileusz 30-lecia istnienia.

- Sąd nie zanegował tego że takie dobra jak dorobek artystyczny, organizacyjny i renoma można chronić, ale w tej sprawie Fundacja Muzyka Cerkiewna takiej ochrony nie może się domagać, ponieważ nie organizowała festiwalu od samego początku, czyli od początku lat osiemdziesiątych - tłumaczy sędzia Beata Wojtasiak. - W ustnym orzeczeniu sąd podkreślił, że fundacja powstała w 1996 roku i od tej daty jest współorganizatorem, a nie jedynym organizatorem festiwalu. Zatem zdaniem sądu to nie fundacja stworzyła dorobek artystyczny, organizacyjny i renomę tego wydarzenia.

- Właśnie takiego rozstrzygnięcia się spodziewaliśmy - komentuje sprawę ks. Michał Niegierewicz ze Stowarzyszenia Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej, dyrektor hajnowskiego festiwalu. - Jak się okazuje pan Buszko wystąpił przeciw Cerkwi i przywłaszczył sobie festiwal, do którego nie ma praw.

- Jest to nieprawomocny wyrok sądu pierwszej instancji i na chwilę obecną trudno się do niego odnosić - odpowiada Mikołaj Buszko z Fundacji Muzyka Cerkiewna i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny