Festiwal zespołów folklorystycznych w Białostockim Muzeum Wsi - "Ocalić od zapomnienia".

(mu)
W Muzeum Wsi niedawno można było prześledzić cały obrzęd białoruskiego wesela
W Muzeum Wsi niedawno można było prześledzić cały obrzęd białoruskiego wesela Fot. Archiwum
W niedzielę, 27 września, odbędzie się ostatni z festynów przygotowanych w ramach projektu "Ocalić od zapomnienia". Festiwal będzie miał formę konkursu, w którym weźmie udział szesnaście zespołów folklorystycznych. Podczas festynu będzie prowadzona sprzedaż rękodzieła ludowego oraz regionalnych wyrobów kulinarnych.

- Chcemy zrobić pokaz tradycyjnego folkloru, nawiązując do tego, co śpiewano kiedyś. Chcemy również zaprezentować muzykę gości z zagranicy - mówi Artur Gaweł z Białostockiego Muzeum Wsi w Osowiczach.

Podczas festiwalu zobaczymy zespoły:

1."Riabina" - Zespół śpiewaczy z Gabowych Grądów. Grupa istnieje od 1988 roku i jest jedynym zespołem folklorystycznym staroobrzędowców w Polsce. Wykonuje dawne pieśni weselne, ballady i korowody oraz inne pieśni rosyjskiego rodowodu, w zbliżonym do nowogródzko-pskowskiego dialekcie języka rosyjskiego

2.Zespół Pieśni i Tańca z Białostocczyzny "Kurpie Zielone" - Zespół istnieje od 1953 roku. Obecnie jest tworzony przez chór, balet i orkiestrę. Główna idea grupy to rozpowszechnianie tradycji folklorystycznych Podlasia. Repertuar został wzbogacony o tańce i pieśni innych regionów Polski, wykonywane z użyciem strojów charakterystycznych dla tych regionów.

3."Pogranicze" z Szypliszk - Zespół istnieje od 1981 roku. Wykonuje lokalne wielogłosowe pieśni, tańce i obrzędy z kulturowego pogranicza polsko-litewskiego. Melodie lokalnych pieśni dwóch różnych narodowości są często wspólne na tym obszarze, a także tworzą - mimo odrębności - wspólny obszar tradycji.

4.Zespół Regionalny "Lipsk" z Lipska - Grupa powstała w 1973 roku. Jest zespołem śpiewaczym i obrzędowym. Kultywuje tradycje swojego subregionu: pogranicza polsko-czarnoruskiego.

5."Klekociaki" z Bociek - Zespół założony w 1962 roku, obecnie składa się z grupy śpiewaczej, kapeli i tancerzy. Charakterystyczna dla zespołu jest wielopokoleniowość.

6."Rodyna" z Dubiażyna - Zespół istnieje od 1991 roku. "Rodyna" kultywuje folklor swojej okolicy. W repertuarze posiada obrzędy (wesele, chrzciny, dożynki, zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą), pieśni obrzędowe, liryczne, religijne i żartobliwe.

7."Rada" z Mińska (Białoruś) - Grupa powstała w 2006 roku. Przedmiotem jej zainteresowania jest tradycyjna muzyczna kultura białoruska, zwłaszcza gra na instrumentach, tańce białoruskie oraz męski śpiew.

8."Werwoczki" z Orli - Zespół został założony jesienią 2008 roku Skupia się na repertuarze folklorystycznym rodem z Podlasia z wyszczególnieniem gminy Orla. Wykonuje pieśni w miejscowej gwarze oraz w językach ukraińskim, białoruskim, rosyjskim i polskim.

9.Zespół Tańca Ludowego "Bystry" z Augustowa - Zespół powstał w 2002 roku. Skupia dzieci i młodzież zainteresowaną autentycznym folklorem Suwalszczyzny. W swym programach złożonych z lokalnych tańców i pieśni pragnie przybliżyć widzom klimat zabaw sprzed trzech - czterech pokoleń.

10."Chanajki Klezmer Band" z Białegostoku - Formacja klezmerska związana z Białymstokiem. Powstała w wyniku fascynacji utworami granymi przez klezmerów na terenie Podlasia. Wielokulturowość tego regonu zainspirowała grupę do poszukiwań własnego brzmienia, mającego korzenie w tradycyjnej muzyce żydowskiej.

11."Dziczka" z Warszawy - Zespół powstał w 2006 roku. Wykonywane przez grupę pieśni pochodzą głównie z lewobrzeżnej Ukrainy, gdzie Tatiana Sopiłka, kierownik zespołu, prowadzi badania etnomuzykologiczne. Ona też czuwa nad autentyzmem wykonywanych pieśni.

12."Czyżowianie" z Czyż - Zespół powstał na przełomie 1986/1987 roku. Swoje ponad dwudziestopięcioletnie istnienie zawdzięcza przede wszystkim pasji i ogromnemu umiłowaniu śpiewu. Działalność grupy przyczynia się do popularyzacji Podlasia, kultywowania miejscowych tradycji, zwyczajów oraz obrzędowości.

13.Zespół Śpiewaczy z Turośli - Grupa działa od 1989r. W swoim repertuarze posiada bogaty zbiór pieśni i przyśpiewek ludowych, zalotnych, śpiewanych gwarą kurpiowską. Zespół oprócz pieśni przedstawia tradycyjne widowiska obrzędowe.

14.Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy - Grupa działa od 1991r. Zespół oprócz pieśni przedstawia widowiska obrzędowe m. in. "Śwęte ziecory", "Wesele Kurpiowskie".

15.Zespół dziecięcy "Płomyki" ze Studzianek - W jego repertuarze znajdują się pieśni ludowe polskie oraz białoruskie.

16.Podlaska Kapela Ludowa "Zabuzaki" - Grupa powstała w 1993 roku. Kontynuuje tradycje muzyczne nadbużańskiego Podlasia. Kapela ma w repertuarze: kujawiaki, oberki i polki.

Po zakończeniu konkursu najlepszym zespołom zostaną przyznane nagrody.
W czasie festynu będzie można także zaopatrzyć się w regionalne specjały.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie