Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal "Smaki Dziedzictwa" rusza już w sobotę. Dwa weekendy kulinarnych podróży przez historię

OPRAC.:
Adam Kupryjaniuk
Adam Kupryjaniuk
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Białymstoku, Tykocinie, Supraślu oraz Bielsku Podlaskim odbędą się wydarzenia kulturalne.
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Białymstoku, Tykocinie, Supraślu oraz Bielsku Podlaskim odbędą się wydarzenia kulturalne. Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Muzeum Podlaskie w Białymstoku przez dwa najbliższe weekendy będzie nas zabierało w kulinarną podróż. Podczas wydarzeń zorganizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa poznamy między innymi historię herbaty, życie dworskiej kuchni za czasów Jana Klemensa Branickiego czy też kuchnię podlaską w kontekście jej uwarunkowań kulturowych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Na miłośników historii oraz kuchni czeka interesujące wydarzenie. W związku z Europejskimi Dniami Dziedzictwa, Muzeum Podlaskie w Białymstoku organizuje szereg wydarzeń pod hasłem "Smaki Dziedzictwa". Każde z nich jest bezpłatne, a odbywać się będą 11, 18 i 19 września w Białymstoku, Tykocinie, Supraślu i Bielsku Podlaskim.

Lista wydarzeń:

Herbatka z samowara, czyli o dawnych napojach - zwiedzanie z przewodnikiem - 11 września 2021 r., godz. 11.00, 18 września 2021 r., godz. 11.00 - Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37

Jak dawniej smakowała kawa i jak ją podawano? Co jeszcze oznaczało określenie „herbata” oprócz aromatycznego napoju? Historyczna podróż po smakach i zapachach napojów z dawnych lat. W czasie zwiedzania obejrzymy wspaniałe porcelanowe serwisy, samowary, butelki na napoje oraz piękne wnętrza kamienicy mieszczańskiej, w których te napoje serwowano. W czasie spotkania będzie również okazja, by spróbować buzy, pitej w międzywojennym Białymstoku w modnych kawiarniach, z dodatkiem słodkiej chałwy. Czas trwania: 40 minut, liczba uczestników: około 20 osób. Informacje i zapisy: tel. 517 484 349.

Smak nie jedno ma imię - 11 września 2021, godz. 12.30-14.00 - Muzeum w Tykocinie, ul. Kozia 2

Spotkanie kulinarne pod tytułem „Smak nie jedno ma imię” organizowane jest przez Muzeum w Tykocinie Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku wraz z Polskim Towarzystwem Truflowym. Istotą otwartych warsztatów i towarzyszących im gawęd będzie przybliżenie charakteru kuchni podlaskiej pod kątem jej uwarunkowań kulturowych. Na stole pojawią się potrawy mączne, ziemniaczane i grzybowe, które od wieków stanowiły podstawę diety etnosów zamieszkujących na Podlasiu. Prelegenci przedstawią, na czym polegały lokalne warianty potraw uwzględniające ograniczenia wynikające z praw religijnych każdej społeczności. Jeżeli zastanawiasz się, czym różni się kugel od babki ziemniaczanej, a kreplechy od kołdunów, czy pierogów odwiedź Tykocin w sobotę 11 września. Spotkanie ma charakter otwarty.

Paschalne łakocie - 18 września 2021, godz. 14.00-16.00 - Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1

Pascha stanowi niemal nieodłączny element świętowania Wielkanocy przez wyznawców prawosławia. Z roku na rok coraz częściej gości na naszych stołach, zdobywając podniebienia zwłaszcza miłośników słodkości. Wykonuje się ją ze śmietany, jajek, cukru, bakalii. Zawarte w deserze jajka symbolizują nowe życie, zwycięstwo nad śmiercią, które odniósł Chrystus. Sam termin „Pascha” oznacza też w prawosławiu Niedzielę Wielkanocną i został „zapożyczony” do nazwania potrawy. Prezentacja połączona z degustacją. Liczba uczestników: 15 osób. Zapisy telefoniczne pod numer tel. 509 336 829.

Kuchnia Obojga Narodów - 19 września 2021, godz. 13.00-16.00 - Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, ul. Mickiewicza 45

Kuchnia dawnej Rzeczypospolitej to smaki wielu kultur i narodów wchodzących w skład dawnego państwa polskiego, o czym świadczą nazwy wielu ówczesnych potraw: chłodnik litewski, barszcz ukraiński czy befsztyk tatarski. Jakby nie patrzeć, to właśnie kuchnia stanowi część naszego dziedzictwa i tradycji. Również dzięki niej budujemy swoją narodową tożsamość. Smaki potraw wzorowanych na dawnej kuchni polskiej, litewskiej oraz wielu innych tworzących kulturę dawnej Rzeczypospolitej będą, obok grup rekonstrukcyjnych, bogatej oferty dla dzieci, jednym z motywów imprezy.

Branicki od kuchni - 19 września 2021, godz. 17.00-18.30 - Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

Wykład skupiony wokół postaci Jana Klemensa Branickiego i dworskiej kuchni, XVIII-wiecznych obyczajów i zwyczajów kulinarnych. Odkrywający szczegóły organizacji dworu oraz ciekawostki dnia codziennego hetmana. Dwór Jana Klemensa Branickiego od zawsze wzbudzał ciekawość nie tylko wśród mieszkańców Białegostoku, ale także i przyjezdnych. Kojarzył się z bogactwem, przepychem, luksusem i prestiżem. Wykład poprowadzi stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami, autorka historyczno-kulinarnego programu „Branicki od kuchni” – Joanna Januszkiewicz. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną niepublikowane dotąd fragmenty filmów „Branicki od kuchni” oraz degustacja słodkości, które były nieodłącznym elementem tzw. słodyczy oświecenia. Liczba uczestników: 35 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny