MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Rzeczpospolita Przez Wieki. Supraśl cofnął się na chwilę w czasie. W weekend można było tam wziąć udział w festiwalu historycznym

Festiwal historyczny "Rzeczpospolita Przez Wieki" przyciągnął wielu zainteresowanych nie tylko historią
Festiwal historyczny "Rzeczpospolita Przez Wieki" przyciągnął wielu zainteresowanych nie tylko historią Urszula Łobaczewska
Od piątku do niedzieli Supraślem rządziła historia. Odbywał się tam bowiem festiwal historyczny "Rzeczpospolita Przez Wieki". Organizatorzy starali się przedstawić wielowiekowe dziedzictwo państwa polskiego, wykorzystując do tego bogactwo różnych form. Można było posmakować kultury staropolskiej, a przy okazji wziąć udziału w żywej lekcji historii.

Bardzo interesuję się historią i uważam, że taki festiwal to strzał w dziesiątkę - zapewnia białostoczanin, pan Piotr. - Zabrałem ze sobą do Supraśla żonę i dzieci i bawiliśmy się świetnie. Dopisała pogoda, a przy okazji wybraliśmy się też na zwiedzanie miasteczka i na dobre jedzenie. Polecamy wszystkim takie aktywne spędzanie czasu z historią w tle.

Podobnych panu Piotrowi na festiwalu było więcej. Co krok dało się zobaczyć rodziny z dziećmi, ale nie brakowało też tych, którzy samotnie przyszli żeby zobaczyć, co organizatorzy imprezy przygotowali.

Rekonstrukcje historyczne, degustacje i dużo rozmów z historią w tle

A przygotowali sporo. Podczas trzydniowej imprezy działo się naprawdę dużo. W programie znalazły się m.in.:

  • rekonstrukcje historyczne,
  • turnieje,
  • pokazy rzemiosła,
  • projekcja filmowa,
  • gry planszowe,
  • wykłady,
  • panele dyskusyjne,
  • wystawy,
  • spotkania z twórcami,
  • a także liczne animacje dla dzieci.

Można stwierdzić, że cofamy się w czasie, ale chodzi nam nie tylko o powrót do czasów dawnej epoki, ale też przedstawienie tego, w taki sposób, aby był atrakcyjny i nowoczesny dla osób, które dopiero chcą się zainteresować historią, dziedzictwem naszego - jakby nie patrzeć ponad tysiącletniego - państwa polskiego - mówi Gabriel Konopko, członek rady Fundacji im. Łukasza Górnickiego. - Celem festiwalu jest przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania, a także dyskusji na temat naszego dziedzictwa. Powszechnie rozmawiamy o tym co się działo w XX wieku, a historia Polski ma ponad tysiąc lat. Chcemy więc też podkreślić sukcesy, dziedzictwo kulturowe - nie tylko jeśli chodzi o zwycięskie bitwy, ale też myśl polityczną, czy dorobek kultury, który jest odczuwalny po dziś dzień.

Nie zabrakło też czegoś dla smakoszy. W trakcie wydarzenia można było bowiem skosztować przysmaków kuchni staropolskiej. Odbyła się też degustacja miodów pitnych. Widowiskowo prezentowały się m.in. pokazy walki szablą czy animacje szlacheckie dla dzieci. Nie zabrakło muzyki - odbył się koncert Starosielskiego Bractwa Śpiewaczego "Pieśni wojackie". Były też zabawy osadzone w klimacie XVII-wiecznej Rzeczpospolitej, a na zakończenie festiwalu zaprezentowany został film "Zrodzeni do szabli". To fabularyzowany dokument, który opowiada o wychowaniu szlacheckim w XVII-wiecznej Polsce oraz porusza tematykę sztuki posługiwania się polską szablą. Można się z niego dowiedzieć, jak wiele wysiłku trzeba było włożyć, by umiejętność tę opanować do perfekcji, a także jak skuteczni potrafili być wprawieni szermierze.

Organizatorem głównym imprezy jest Fundacja im. Łukasza Górnickiego. Zadanie publiczne "Sarmatyzm wczoraj i dziś - dziedzictwo kultury staropolskiej" jest finansowane ze środków województwa podlaskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zobacz Q&A z Mandaryną !

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny