Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Kultury Queer w Białymstoku

(ak)
Festiwal Kultury Queer w Białymstoku
Festiwal Kultury Queer w Białymstoku
Pokazy filmowe, książki, spotkania, rozmowy, warsztaty uczące tolerancji dla mniejszości seksualnych

Głównym założeniem festiwalu jest poruszanie tematyki różnorodności i odmienności społeczno-kulturowej związanej z orientacją seksualną, a także wykluczenia i dyskryminacji - mówi Grzegorz Stefaniak ze Stowarzyszenia na rzecz Kultury i Dialogu 9/12, organizator festiwalu.

23 lutego w cemtrum im. Ludwika Zamenhofa rozpoczyna się pierwszy w regionie Festiwal Kultury Queer "Nienormatograf". Do 1 marca potrwają spotkania i dyskusje panelowe, w których udział wezmą m.in.: Krystian Legierski, Roman Kurkiewicz, Marta Konarzewska, Piotr Pacewicz.

Przez cały czas trwania festiwalu będzie tam też działać queerowa czytelnio-księgarnia "Książki z szafy", w której będzie można poczytać i kupić publikacje poruszające tematykę płci społeczno-kulturowej, orientacji seksualnej, wykluczenia i odmienności ze względu na płeć i seksualność. Dodatkowo prezentowana będzie wystawa fotografii Anji Hordejuk "The Crying Game".

Festiwalowi towarzyszyć będzie impreza tematyczna "Queer komm zu mir! da boyzn' girlz 'n' some1elz" w klubie Metro, gdzie zaplanowano pokaz drag show w wykonaniu grupy Da Boyz.

W programie festiwalu są również bloki filmowe oraz weekendowe warsztaty (26 i 27 lutego w godz. 11-17) na temat transpłciowości i heteronormatywności "Obcy w heteromatriksie" i "Oswajanie transpłciowości".

Aby wziąć w nich udział, należy wysłać maila na adres: [email protected], w treści wiadomości wpisując: tytuł warsztatu i preferowany termin, imię i nazwisko, numer telefonu, oraz krótkie uzasadnienie chęci wzięcia udziału w danym warsztacie. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty te są bezpieczną przestrzenią wymiany myśli i dzielenia się doświadczeniami, są także okazją do rozmowy na tematy budzące emocje i kontrowersje, takie jak społeczne role kobiet i mężczyzn, prawna regulacja spraw związanych z zawieraniem związków jednopłciowych, sytuacja społeczna i prawna osób transpłciowych.

Warsztaty "Oswajanie transpłciowości" skierowane są do wszystkich osób zainteresowanych życiem i codziennością osób transpłciowych. W warsztatach uczestniczy przynajmniej jedna osoba trans, która służy uczestniczkom i uczestnikom warsztatu swoim doświadczeniem i osobistymi przeżyciami, i którą można o wszystko zapytać.

Celem warsztatów jest wspólne zastanowienie się nad kwestiami związanymi z życiem osób transpłciowych: kim właściwie są osoby transpłciowe, jak to jest, kiedy ktoś bliski okaże się osobą transpłciową, jak może się czuć dziecko, które odkrywa swoją transpłciowość , co sie dzieje, gdy jedno z rodziców jest osobą trans? Udział w warsztatach jest okazją do poznania życia osoby transpłciowej "z bliska" i "od wewnątrz", przeżycia transowego coming outu i przekonania się, czy rzeczywiście łatwo jest "być sobą".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny