Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal kultur uczy tolerancji [ZDJĘCIA]

Jerzy Doroszkiewicz
Wiktoria Czepiel (z lewej) i Dżemila Aleksandrowicz na co dzień uczą się w różnych szkołach, ale wspólnie ćwiczą tańce tatarskie w zespole „Buńczuk” w Szkole Podstawowej nr 26 w Białymstoku
Wiktoria Czepiel (z lewej) i Dżemila Aleksandrowicz na co dzień uczą się w różnych szkołach, ale wspólnie ćwiczą tańce tatarskie w zespole „Buńczuk” w Szkole Podstawowej nr 26 w Białymstoku Wojciech Wojtkielewicz
Kilkaset dzieci spotkało się w sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego, by dzielić się swoją kulturą, tradycją i cieszyć się z poznania obyczajów rówieśników

To była już 10., jubileuszowa edycja imprezy, która narodziła się w Szkole Podstawowej Nr 12 im. Zygmunta Glogera. Od kilku lat prezentacje różnorodności kulturowej odbywają się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Na swój występ oczekiwało mnóstwo, często bardzo barwnie ubranych, dzieci. Wśród nich zauważyliśmy ubrane w regionalne tatarskie stroje dzieci tworzące zespół „Buńczuk”.

- Uczymy się w różnych szkołach, ale na próby spotykamy się w Szkole Podstawowej nr 26 - wyjaśnia Dżemila Aleksandrowicz z „Buńczuka”. Wraz z kolegami z zespołu: Selimem Mucharskim, Adamem Półtorzyckim i Adam em Aleksandrowiczem oraz Wiktorią Czepiel pokazali nam, w jaki sposób wykonują tradycyjne tatarskie tańce. Jakby tego było mało, zespół w holu urzędu przygotował stoisko z tatarskimi przysmakami.

Takich stoisk było więcej - zarówno promujących kuchnię, jak i rękodzieło innych mniejszości narodowych zamieszkujących Białystok i województwo podlaskie. Można było przyjrzeć się białoruskim haftom, spróbować chleba ze smalcem, czy na własne oczy zobaczyć tradycyjną żydowską menorę. Każdy chciał się pokazać z jak najlepszej strony, podkreślić, jak ciekawa jest jego kultura i obyczaje.

- W ten sposób przybliżamy w formie artystycznej różnorodność oraz współistnienie kultur naszego miasta i regionu, które w przeszłości funkcjonowały jako miejsce współistnienia wielu narodów i religii - tłumaczy ideę festiwalu Anna Satuła, dyrektorka SP 12. - Staramy się dzięki tej imprezie współtworzyć i wypełniać przestrzeń międzykulturową w mieście Ludwika Zamenhofa - twórcy międzynarodowego języka esperanto.

Oprócz tatarskiego zespołu „Buńczuk”, biały śpiew ukraiński zaprezentował zespół „Dobryna”, a białostocka grupa „UKU - donaco Bjalistoko” zaśpiewała w języku esperanto i zagrała na ukulele.

- Występując na takiej imprezie jestem bardziej otwarta, a kiedy jeszcze można wystąpić przed innymi dziećmi radość jest tylko większa - powiedziała Wiktoria Czepiel z zespołu „Buńczuk”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny