Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Kalejdoskop 2017. Paweł Grala „Matryca [Prześwit 1/8]”

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Festiwal Kalejdoskop 2017. Paweł Grala „Matryca [Prześwit 1/8]”
Festiwal Kalejdoskop 2017. Paweł Grala „Matryca [Prześwit 1/8]” Jerzy Doroszkiewicz
On i ona, ona i ona. Uwięzieni w codzienności, zatracający się w rutynowych czynnościach, w rutynie szczęśliwi i zagubieni. Czy tak Paweł Grala wyobraził sobie odbiór spektaklu „Matryca [Prześwit 1/8]”?

Plan mieszkania stanowi formę dla rytmu funkcjonalnego ruchu codzienności, wyznacza jego trajektorie i ogranicza go w swojej przestrzeni. Podobnie konstrukcja ciała determinuje określone sposoby wyrażania emocji. Spektakl w swojej formie ma stanowić rzeźbę codzienności, w której wymiennie dochodzi do zbliżania i oddalania się w relacji z drugim człowiekiem. Dwa ciała w ograniczonej przestrzeni, dzielą ją i wiążą, są wobec siebie, obok siebie, ze sobą. Dzięki repetycji, transowości oraz architektonice ruchu, tworzą rzeźbę, która zaczyna rezonować na takie pojęcia jak bliskość, brak, miłość, tęsknota.

Wszystko wzmacnia genialnie ułożona muzyka Macieja Maciaszka. Hipnotyzujący tancerze - Joanna Jaworska i Paweł Grala perfekcyjnie przyciągają uwagę, z poświęceniem oddając ciałem emocjonalny zamysł reżysera.

Paweł Grala – tancerz, pedagog tańca, choreograf. Absolwent Akademii Muzycznej w Łódź. Od 2009 roku tancerz zespołu Pracownia Fizyczna prowadzonej przez Jacka Owczarka, gdzie uczestniczył w spektaklach, m.in.: Re:akcje, Zdarzenia oraz Soul Project/PL w choreografii Davida Zambrano. Pracował z choreografami z Polski i z zagranicy m.in.: Leszkiem Bzdyeml/Katarzyną Chmielewską w spektaklu Transmigrazione di fermentti d’ amore, Rosaną Gamson w produkcji TOV, Robertem Haydenem w projekcie Oratorium Dance Project, Ray’em Chungiem w ramach wystawy na temat improwizacji „Przyjdźcie, pokażemy Wam co robimy” – o improwizacji tańca w Muzeum Sztuki w Łodzi, Sławkiem Krawczyńskiem i Anną Godowską w projekcie Batailie. Świt nowych dni, Rafałem Dziemidokiem przy spektaklu improwizowanym Piotruś i Wilk oraz z Kayą Kołodziejczyk przy instalacji performatywno-ruchowej Audycja V. Rozpoczął własną praktykę reżysera i choreografa współtworząc spektakle „Ćmy” Pracownia Fizyczna, „9.81”, „Ekstrakt z kawy” oraz performance „Logografowie. W ruchu.” wieńczący rezydencję w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Spektakle z jego udziałem wystawiane były m.in. we Lwowie, San Sebastian, w Museums Quartier w Wiedniu, Stuttgarcie, na Międzynarodowym Festiwalu Improwizacji Tańca Sic!, Forum Tańca Współczesnego w Lublinie, TanzModerneTanz w Chemnitz. Prowadzi regularne zajęcia z zakresu tańca współczesnego oraz improwizacji w Łodzi oraz warsztatowo na terenie kraju.

Joanna Jaworska – tancerka, choreograf. Absolwentka Choreografii i technik tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi, promocji sztuki na Uniwersytecie Łódzkim oraz Studium Pedagogicznego. Przez dziesięć lat uczyła się w prywatnym Studiu Baletowym Laili Arifuliny. Współpracowała z Teatrem O.dela w Rzeszowie przy produkcjach „Macondo” i solowym projekcie „Harey”. Brała udział w projektach: “Topologie” Les gens d’Uterpan, spektaklu „TOV” Rosany Gamson. Była asystentem choreografa Roberta Haydena w drugiej odsłonie „Oratorium Dance Project” Teatru Chorea. Współpracuje z Teatrem Pinokio, Teatrem Nowym, Muzeum Sztuki w Łodzi. Nauczyciel tańca współczesnego i baletu. Mama dwóch córek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny