Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Inny Wymiar poświęcony Polakom

Urszula Krutul [email protected] tel. 85 748 74 66
Teatr Miejski to przedstawiciel międzywojennego modernizmu
Teatr Miejski to przedstawiciel międzywojennego modernizmu Internet
Podczas tegorocznego festiwalu "Inny Wymiar. Sąsiedzi" będą koncerty, debata, wspólne śpiewanie, miejska potańcówka i dużo polskiego kina.

- W tym roku wracamy do naszych korzeni, bo warto do nich wracać. Przedstawimy białostockie rody i przybliżymy naszych artystów - zapewnia Grażyna Dworakowska, szefowa Białostockiego Ośrodka Kultury, organizatora festiwalu "Inny Wymiar. Sąsiedzi".

Tegoroczna edycja rozpocznie się 26 września i potrwa do 2 października. Na początek czeka nas ciekawa instalacja Hotelu Ritz, która stanie na skwerze Armii Krajowej przy Pałacyku Gościnnym. O salonie białostockiej elity międzywojnia opowie historyk Jolanta Szczygieł-Rogowska.

- Poznamy różne ciekawostki dotyczące samego hotelu, jak i jego mieszkańców - mówi Wojciech Bokłago z BOK-u. - Ale to niejedyna atrakcja, jaka czeka nas podczas festiwalu.

Głównym punktem tegorocznego Innego Wymiaru będzie debata "Wielokulturowość - bogactwo czy balast?" (30 września, godz. 17, Fama, ul. Legionowa 5).

Jest ona odpowiedzią organizatorów festiwalu na ostatnie wydarzenia o charakterze rasistowskim, jakie miały miejsce w naszym regionie.

Do udziału w debacie zaproszono osoby z bogatym doświadczeniem w pracy społecznej. Wśród gości, którzy zabiorą głos znalazła się m.in. Elżbieta Ficowska, założycielka Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu.

- Zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu przedstawicieli organizacji pozarządowych, środowiska akademickiego, a przede wszystkim mieszkańców naszego miasta i regionu - zachęca Wojciech Bokłago.
Czekają nas też ciekawe imprezy pod gołym niebem. Na początek dwa spacery - szlakiem sławnych białostoczanek i białostockiego modernizmu.

- Zobaczymy i poznamy miejsca związane m.in. z malarką Placydą Bukowską, aktorką Norą Ney, czy doktor Ireną Białówną - mówi Anna Łuszyńska z BOKu.

- Podczas drugiego spaceru odwiedzimy m.in. łaźnię miejską przy Słonimskiej, Teatr Dramatyczny i sądy przy ulicy Mickiewicza - dodaje Wojciech Bokłago.

A już 1 października, praktycznie na finał festiwalu, a Rynku Kościuszki będzie można wspólnie pośpiewać i potańczyć. Czeka nas bowiem impreza "Śpiewajmy jak za dawnych lat" prowadzona przez grupę Monodia Polska oraz potańcówka "Retroparkiet" pod wodzą Strug Kompanii. Dzień później, już całkiem na finał budynek BOKu zamieni się w wielką galerię sztuki. Na ścianach wyświetlone zostaną prace polskich malarzy międzywojnia.

Na praktycznie wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp jest bezpłatny. Bilety będą obowiązywały jedynie na trzy koncerty. Płatny będzie koncert zespołu Pustki, białoruskiej grupy Drum Ecstasy i występ jazzowy, projekt Grzegorza Rogali i Sagit Zilberman, pt. " P.G.R.". Bilety można już kupić w kinie Forum.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny